Kadınlar 8 Mayıs’ta ‘Tek Ses Oluyor’

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bütün dünyada yumurtalık kanseri için farkındalık yaratmak üzere başlatılan Dünya Yumurtalık Kanseri Günü hareketi, bu yıl 8 Mayıs’ta kadınlar arasında var olan özel bağı konu alıyor.

Kampanya kapsamında, bütün kadınlardan en özel anılarını oluşturan fotoğraf ve videoları paylaşmaları ve www.ovariancancerday.org internet sitesinde yer alan farkındalık dilekçesini imzalamaları bekleniyor. Bu şekilde 8 Mayıs’ta üçüncüsü düzenlenecek olan Dünya Yumurtalık Kanseri Günü’nde (WOCD), yumurtalık Kanseri ile ilgili farkındalığın yükseltilmesi amaçlanıyor.

Kanserli Hasta ve Yakınlarıyla Dayanışma Derneği Pembe Hanım kurucusu Nevval Sevindi, WOCD hareketinin üçüncü yılını şu sözlerle değerlendiriyor: “Dünya Yumurtalık Kanseri Günü, bugüne kadar dünya genelinde 25 ülkede 78’den fazla kuruma ulaşmış durumda. Ulaşılan kitlenin büyüklüğü, bu kampanyanın yumurtalık kanserine yönelik farkındalığı artırma ve başkalarının eğitimi için dünyanın her yerinden insanları bir araya getirme konusunda bugüne kadar nasıl bir başarı elde ettiğini gösteriyor. Bu önemli günde amacımız, kadınlar arasındaki özel bağı ve yardımlaşma kültürünü vurgulamak. Kadınsız bir dünya düşünülemez. Bu sebeple tek bir amaçla bir araya gelerek, bu yıl yumurtalık kanseri teşhisi konulacak 250 bin kadın için hep beraber sesimizi yükseltiyoruz. Bunu da birbirini önemseyen ve destekleyen tüm kadınların yüzlerinin yer aldığı bir video ile yapıyoruz.”

Siz de sevdiğiniz, güvendiğiniz ve tanımaktan gurur duyduğunuz kadınları kutlayarak yumurtalık kanseri ile ilgili farkındalığı artırma çağrısına katılın ve 8 Mayıs Dünya Yumurtalık Kanseri Günü’nde tüm dünyada yayınlanacak kutlama videosunda, yerinizi alın. Bunun için kadınların gülerken, Oyunoynarken, birlikte çalışırken gösteren bir fotoğraf göndermeniz yeterli.

Dünya Yumurtalık Kanseri Günü üçüncü yılında!
Bu yıl sadece kanser örgütleri değil, kadın sağlığı sorununa odaklanan her türlü ilgili grubun Dünya Yumurtalık Kanseri Günü hareketine katılımı ve desteği bekleniyor. Ayrıca internet sitesinde yer alan kampanya dilekçesi ile tüm dünyanın yumurtalık kanseriyle ilgili bilgi sahibi olması ve hastalığa dair bilincin yaygınlaşması için hızlı ve kolay bir şekilde harekete geçmesi hedefleniyor.

www.ovariancancerday.org sayfasındaki Dünya Yumurtalık Kanseri Günü dilekçesini imzalayan herkese, 8 Mayıs günü yumurtalık kanseri risk ve semptomlarına dair bilgi sunan bir e-kart gönderilecek. E-kartı ulaşanlardan, bunu en az beş arkadaşlarına göndermesi; böylece bilgi erişim ağının büyütmesi istenecek.

Yumurtalık kanseri farkındalığı neden önemli?
Dünya genelinde her yıl yaklaşık 250 bin kadına yumurtalık kanseri teşhisi konuyor ve hastalıktan kaynaklanan ölüm vakaları 140 bine ulaşıyor. İstatistiklere göre yumurtalık kanseri teşhisi konan kadınların sadece yüzde 45’inin beş yıl içinde hastalıktan kurtulabildiği görülüyor. Meme kanseri hastalarında bu oran yüzde 89. Ayrıca gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, yumurtalık kanserinden etkilenen kadınların eşit oranda olduğu görülüyor.

Angelina Jolie Pitt’in genetik olarak yumurtalık ve meme kanseri hastalıklarına yatkın olması sebebiyle kısa süre önce yumurtalık tüpü ve yumurtalığını aldırmasıyla ilgili çıkan haberler, kişilerin aile geçmişinin bu hastalıkta ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Yumurtalık kanseri taşıyan kadınların yaklaşık yüzde 15-20’si genetik olarak bu hastalığa yakalanıyor. Yani ailenizde, anne ya da baba tarafında 50 yaşından önce meme kanseri ve herhangi bir yaşta yumurtalık kanseri teşhisi konan anne, kız kardeş, kız çocuğu, büyükanne, torun, teyze ya da yeğen gibi yakın akrabalarınız varsa, genetik olarak bu iki kansere de yakalanma riskiniz bulunuyor. WOCD bu hastalıklarla ilgili semptom ve risk bilgilerini paylaşarak, yumurtalık kanserinin yayılmasını önlemeyi amaçlıyor.

Hastalıkla sosyal medyada savaşın!
WOCD’nin sosyal medya kampanyası için bir internet sitesi (İngilizce, Fransızca, Portekizce ve İspanyolca olmak üzere dört dilde); ayrıca Facebook, Twitter, Youtube ve Pinterest sayfaları oluşturuldu. 2014 yılındaki kampanyada, tüm aktiviteler fotoğraflarla bu kanallar üzerinden paylaşılmış; 15 bin kişiye ulaşan dilekçe sosyal medya üzerinden yayılmıştı. Bu yıl da, yumurtalık kanserini temsil eden “cam göbeği rengi ile dünyayı aydınlatmak” teması ile 8 Mayıs’ta benzer bir kampanya yürütülecek.

Dünya Yumurtalık Kanseri Günü, üç yıl içinde küresel bir hareket olmayı başardı. Tüm dünyada hasta örgütlerini birleştiren bu hareket ayrıca farklı ülkelerdeki sağlık sektörü profesyonellerinin de ilgisini çekmeyi ve katılımını sağlamayı başardı. Bu yıl da bir fark yaratmayı başaran kadınların sesini kutluyor; yumurtalık kanseriyle ilgili farkındalığın artması için bir araya gelip tek ses oluyoruz. Kadınlar arasındaki güçlü bağı küresel boyuta taşıyarak, yumurtalık kanseri teşhisi konan hiçbir kadının yalnız olmadığını vurguluyoruz.

Siz de dilekçe formunu imzalayarak ve size özel anlarınızın fotoğraf ve videolarını www.ovariancancerday.org adresine göndererek bu harekete katılın.

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...