Kadın modasında neden erkekler egemen

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İngiliz yayın kuruluşu BBC, moda dünyasındaki erkek egemenliğini tartışmaya açtı…,

Kadın modasının en ünlü tasarımcıları tarih boyunca hep erkekler oldu. 1950’li, 60’lı ve 70’li yıllarda Christian Dior, Yves Saint Loren ve Gianni Versace podyumların egemenleriydi. 90’lar ve 2000’lerde onları Dolce&Gabanna, Alexander McQueen ve Tom Ford gibi isimler izledi. Gelmiş geçmiş en ünlü kadın moda tasarımcısı olan Coco Chanel’in markası bile günümüzde Karl Largefeld ile, yani bir erkekle özdeşleşti.

Milliyet’in haberine göre, tasarım uzmanlarına göre, bunun nedeni modanın tarihine kadar dayanıyor. Tekstil endüstrisinin gelişmekte olduğu yıllarda erkekler, desen hazırlama gibi teknik ve tasarım alanlarında yer alıyordu. Kadınlar ise dikiş ve düğme dikme, tüyleri boyama gibi sadece el becerisi isteyen alanlarda çalışıyordu. Amerikalı ünlü tasarımcı Tom Ford’a göre, başka bir neden de kadınların konu dış görünüşe geldiğinde erkeklere daha çok güvenmesi.

ERKEKLER OBJEKTİFTİR

Ford, “Erkekler objektiftir. Tasarım yaparken kadın vücudunun belirli yerlerini saklama çabasına girmek gibi bir yük bulundurmazlar” diyor. İngiltere’de yayımlanan ‘Clothes Show’ (Kıyafet Şovu) programının sunucusu ve tasarımcı Jeff Banks de Ford’a katılarak, “Bir kadın başka bir kadına nasıl göründüğünü sorduğunda alacağı cevap hep aynı; ‘Harikasın’. Bu nedenle diğer kadınların cevaplarından şüphe duyarlar” diyor. İngiltere’deki De Montford Üniversitesi Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Julie King’e göre de kadınlar, kariyerlerine evlenmek ve çocuk doğurmak için ara veriyorlar. Moda dünyası ise ara vermeyi kabul etmiyor. Eşçinsel erkekler ise modada çok başarılı; çünkü hem aile kurma zorunlulukları yok, hem de kadınların ne isteyebileceğine dair görüşleri kuvvetli.

 

Kaynak:kadınvekadın.com

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.