İstenmeyen hamileliği önlemenin 7 yolu

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

1. B planı

İstenmeyen hamilelik için B planı acil durum koruyucular en iyi seçeneklerden biridir. Ertesi gün hapı, yumurta ve spermin döllenmesini engeller. Ancak korunmasız seksten sonra üç gün içinde alınması gerekir. Ne kadar erken alırsanız o kadar iyi.

2. Ella hapı

Diğer ertesi gün haplarına benzese de, bu ilacın farkı beş gün içinde alınabiliyor olmasıdır. Ancak mide bulantısı, yorgunluk, baş dönmesi ve baş ağrısı yapabilir. Diğer ertesi gün haplarının aksine bu hap reçete ile satılmaktadır.

3. Rahim içi bakır spiral

İstenmeyen gebeliği önlemenin bir yolu da, doktor tarafından rahim içine yerleştirilen bakır aparattır. Bir kere yerleştirildikten sonra on yıl boyunca kullanılabilir. Spermleri uzak tutarak serviks mukus tabakasını da arttırır. Ancak bu daha maliyetli bir yöntemdir.

4. Hamilelik testi

Korunmasız birliktelik sonrası herhangi bir kuşkunuz olmasa da, regl döneminizde gecikme olduysa derhal bir hamilelik testi almalısınız. Eğer sonuç pozitifse derhal doktorunuza danışın.

5. Next cohice hapı

Bu hap, korunmasız birliktelik sonrası 3 gün içinde alınmalıdır. Ancak on yedi yaşından küçükseniz bu hap için reçeteye ihtiyacınız olacak.

6. Doğum kontrol hapı

Eğer korunmak için doğum kontrol hapı kullanmıyorsanız, korunmasız birliktelik sonrası bir seçenek olarak düşünebilirsiniz. Gerekli dozu öğrenmek için en kısa zamanda bir doktora danışın.

7. My Way hapı

Bu da diğer haplar gibi kullanılan bir haptır ancak reçetesiz de satın alınabilir. Üç gün içinde alındığında son derece etkilidir. Ertesi gün hapları ne kadar erken kullanılırsa o kadar erken işe yarar. Ancak baş dönmesi, mide bulantısı veya baş ağrısı gibi yan etkileri olabilir.

More from the blog

İstanbul Çocuk Eğlence Merkezleri

Oyun oynamak, çocukların hem gelişiminde hem de sosyalleşmesinde çok önemli bir yer kaplar. Ailelerin, çocuklarının oyun oynaması için tercih ettiği en yaygın mekanlardan biri...

Mışıl Mışıl Uykular İçin Çocuk Yatağı Nasıl Seçilir?

Çocuklarınızın odalarını dekore ederken, seçtiğiniz mobilyaların estetik görünümünün yanı sıra, satın alacağınız çocuk yatağı modeli de oldukça önemli bir yer tutar. Onlar için yarattığınız özel alanın en...

Çocuklar Süt Sevmiyor mu?

İlk olarak ambalajlı sütler, şu an ortalıkta gezen çiğ sütlere göre denetimli ve kontrollü olduğu için kesinlikle ama kesinlikle daha güvenli ve sağlıklıymış.

En güzel erkek bebek isimleri 2018

Bu haberimizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte en güzel erkek bebek isimleri 2018 yılı önerileri üzerinde durmak istedik.