İstenmeyen hamileliği önlemenin 7 yolu

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

1. B planı

İstenmeyen hamilelik için B planı acil durum koruyucular en iyi seçeneklerden biridir. Ertesi gün hapı, yumurta ve spermin döllenmesini engeller. Ancak korunmasız seksten sonra üç gün içinde alınması gerekir. Ne kadar erken alırsanız o kadar iyi.

2. Ella hapı

Diğer ertesi gün haplarına benzese de, bu ilacın farkı beş gün içinde alınabiliyor olmasıdır. Ancak mide bulantısı, yorgunluk, baş dönmesi ve baş ağrısı yapabilir. Diğer ertesi gün haplarının aksine bu hap reçete ile satılmaktadır.

3. Rahim içi bakır spiral

İstenmeyen gebeliği önlemenin bir yolu da, doktor tarafından rahim içine yerleştirilen bakır aparattır. Bir kere yerleştirildikten sonra on yıl boyunca kullanılabilir. Spermleri uzak tutarak serviks mukus tabakasını da arttırır. Ancak bu daha maliyetli bir yöntemdir.

4. Hamilelik testi

Korunmasız birliktelik sonrası herhangi bir kuşkunuz olmasa da, regl döneminizde gecikme olduysa derhal bir hamilelik testi almalısınız. Eğer sonuç pozitifse derhal doktorunuza danışın.

5. Next cohice hapı

Bu hap, korunmasız birliktelik sonrası 3 gün içinde alınmalıdır. Ancak on yedi yaşından küçükseniz bu hap için reçeteye ihtiyacınız olacak.

6. Doğum kontrol hapı

Eğer korunmak için doğum kontrol hapı kullanmıyorsanız, korunmasız birliktelik sonrası bir seçenek olarak düşünebilirsiniz. Gerekli dozu öğrenmek için en kısa zamanda bir doktora danışın.

7. My Way hapı

Bu da diğer haplar gibi kullanılan bir haptır ancak reçetesiz de satın alınabilir. Üç gün içinde alındığında son derece etkilidir. Ertesi gün hapları ne kadar erken kullanılırsa o kadar erken işe yarar. Ancak baş dönmesi, mide bulantısı veya baş ağrısı gibi yan etkileri olabilir.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.