İstanbul Moda Haftası Sinemayla Buluşuyor

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İstanbul Fashion Week bu yıl Corona presents Fashion & Film Vol. 1 projesi ile modayı sinemanın bakış açısıyla değerlendiriyor. Corona sponsorluğunda 09 Şubat 2012 günü Roxy’de düzenlenecek etkinlikte, dünyanın farklı ülkelerinden modacıların, yönetmenlerin işlerini sergileyen, moda ve hareketli görüntü ilişkisi üzerinden yeni bir anlatım dili geliştiren 12 film ve videonun gösterimi yapılacak.

Kültür Departmanı’nın organize ettiği parti esnasında moda, film ve sanat dünyaları bir araya getirerek konsepti oluşturan 12 moda filmi toplam 10 LCD ekranda ve 2 dev projektörde gösterilecek. Gecede sanat koleksiyonerleri, sanatçılar, galericiler, moda tasarımcıları, modeller, dergi editörleri ve medya mensupları hem bu özel seçkide yer alan filmleri izleyecek hem de partiyle beraber hoşça vakit geçirecek.

Küratörlüğünü Tuna Yılmaz’ın yaptığı Corona presents Fashion&Film Vol.1 kapsamında Calum MacDiarmid (İngiltere), Bell Soto (Peru), Ayzıt Bostan (Almanya), Georgie Greville (ABD), Piotr Naumowicz (Polonya), Thomas English (İngiltere), Alex Johns (İngiltere), Lucia Curzi (ABD), Zaiba Jabbar (İngiltere), Michaela Kühn (Almanya), Monica Elkelv (Letonya) ve Reto Schmid & Lee Wei Swee (ABD)’nin çalışmalarına yer verilecek.

Gösterim Programı Hakkında

Geçtiğimiz on yıl içerisinde, ‘viral’ moda filmleri tasarımcıların sunacağı yeni koleksiyonlar için, genel geçer anlamda en iyi sunum şekli olarak kabul edilen defileler için gerçek birer tehdit haline geldiler. Bu da filmleri ve videoları moda tüketimiyle bağlantılı bir hale getirdi.

Corona presents Fashion&Film Vol.1 sinema sanatının yüz yılı aşkın tarihi, janrların/türlerin çeşitliliği ve ‘video art’ denilen görece genç ama belki de daha geniş ufuklu sanat biçiminin geçmişi üzerinden hareketle ortaya bir seçki sunuyor. Hareketli görüntülerin modayı bir kavram, bir konsept, bir endüstri ve bir kültürel form olarak nasıl temsil ettiği ve yorumladığı sorusuna İstanbul’da cevap arıyor.

Sunulan seçki havalı bir fotoğraf makinesinin ya da artık bedava pdf kopyalarının internette cirit attığı bir moda dergisinin sunduğundan daha fazla bir ‘şey’i ifade ediyor. Film ve videonun içindeki modadan da daha ‘büyük’ bir estetiği kutluyor. Gösterim programına alınan işler içeriklerine yönelik bir eleştirel tepkiyi teşvik ediyor ve filmin o uzun tarihine ait bağlam içerisindeki mevcut pratiklere işaret ediyor.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.