İsmid sürmesi nedir?

İsmid Sürmesi
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

İsmid sürmesi ,İsmid adı verilen antimon, sülfür ve çinko karışımı olan bir taşın öğütülmüş halidir. 

Arabistan’da üretimi sağlanan bu taşın rivayetler ve hadislerle de desteklenen birçok faydası vardır. Özellikle göz sinirlerini kuvvetlendirme, kirpiklerin dökülmelerin önlenmesi, göz çapaklarını engellemesi, gözün görme görevini kuvvetlendirmesi gibi faydaları kanıtlanmıştır. Sağlık açısından gece sürülmesi önerilmektedir. Göz ve kirpikler için faydalı olan bu taş aynı zamanda yüzyıllardır özellikle arap topluluklarında kadınların en temel makyaj malzemesi olmuştur. 

Hac malzemeleri satılan ver bazı kozmetikçilerden kolaylıkla erişim sağlayabileceğiniz İsmid sürmesinin birden çok formu bulunmaktadır. Toz halde olup sürmedanlıktan kullanılan, Islak formda eyeliner biçiminde ve ana metal şeklinde satılmaktadır.

İsmid sürmesinin kullanım şekli oldukça farklıdır. Gül suyu veya doğal zeytinyağı ile ıslak bir formda veya taşın doğal halini de kullanabilseniz de toz formu en çok kullanılan şeklidir. Toz formumun çok kullanılmasının ana sebebi yağ formlarında göz diplerinize birikmesinin hoş bir görüntü oluşturmamasıdır. Toz sürme oldukça dikkat gerektiren bir şekilde sürülmelidir aksi taktirde bulaştırmanız olası. Bir kulak çöpü yardımıyla veya far fırçasıyla buğulu bir görünüm elde edebilirsiniz. Göz dibinden başlayarak gözleriniz kapalı bir şekilde tek seferde sürmeye çalışmalısınız. Koyu veya daha açık tonlamaları pamuk yardımıyla yapınız. Sonuçta; mükemmel daha derin daha anlamlı bakan gözlerle güne hazırsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.