Interrail Tatili Yapacaklara Tavsiyeler!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hem Avrupa’yı baştan sona dolaşmak, hem de cebiniz yanmasın istiyorsunuz. O zaman çözüm belli: Interrail! Keyifli bir Interrail tatili için ise, bazı şeyleri gözden geçirmekte fayda var.

Herkesin hayalidir bir sırt çantasıyla kafanın estiği yere gitmek, canının istediğini yapmak, dünyayı keşfetmek, özgürleşmek. Ama çoğu zaman bütçemiz yeterli olmadığından bu hayalimizden vazgeçeriz. Avrupa’yı baştan sona tren ile dolaşmamızı sağlayan Interrail ise bu hayalleri gerçek kılmamızı sağlıyor; çünkü ucuz! Siz de yakın gelecekte bir Interrail seyahati planlıyorsanız, yola çıkmadan önce önerilerimize kulak verin.

Trenler:

Interrail, Avrupa Demir Yolları İşletmeleri tarafından uygulanan, çok kullanımlı tren biletine verilen isim. Ama bu demek değil ki Avrupa’daki tüm trenlere ücretsiz binebiliyorsunuz. Interrail biletleri yalnızca 2. sınıf trenleri kapsar. Bunun dışında hızlı trenlere ve yataklı vagonlara da ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Özellikle yaz sezonunda olan yoğunluktan ötürü bazı trenlere rezervasyon yaptırmanız gerekebilir ve ücretlidir. Bunlara dikkat etmeyi unutmayın.

Sırt Çantası:

Interrail yapanları taşıdıkları kocaman sırt çantalarından rahatça ayırt edebilirsiniz. Sırt çantalarıyla dolaşmalarının bir sebebi var; çünkü Interrail seyahati bolca yürüyüşü de beraberinde getiriyor. Interrail’i tercih edenler çoğunlukla ekonomik bir tatil arayışı içinde olduğundan, onları pek ender taksilerin içinde görürsünüz. Tren garından kalınacak yere, kalınacak yerden tren garına yürürken çekçekli bavul taşımak oldukça zor olacağından, büyük sırt çantaları Interrail yapanların olmazsa olmazıdır. Siz de böyle bir seyahat düşünüyorsanız, mutlaka büyük bir sırt çantası edinin ve taşıyabileceğiniz ağırlıkta olmasına dikkat edin.

Rahat Ayakkabılar:

Tekrar ediyoruz; Interrail yaparken çok yürüyeceksiniz. Bu yüzden vuran, ayağı sıkan ayakkabılar tatilinizi kabusa çevirebilir. Böyle bir sorun karşısında bulunduğunuz ülkeden de bir çift spor ayakkabı edinmeniz mümkün tabii ama uzun vadede o da sorun çıkarabilir. En iyisi daha önceden denenmiş, rahatlığı onaylanmış yürüyüş ayakkabınızı yanınıza almanız.

Kalacak Yer:

Interrail yapan kişiler kalacak yer konusunda çoğunlukla hostelleri tercih ediyor. Hostel, bir odayı başka kişilerle paylaşma mantığına dayanıyor. Odayı ne kadar çok kişiyle paylaşırsanız, fiyatı da o kadar uygun oluyor. Hosteller, Avrupalı gençlerin her zaman birinci tercihi olduğundan, kimi zaman yer bulmakta zorluklar yaşanabiliyor. Özellikle yaz sezonunda seyahat edecek ve hostellerde konaklayacaksanız, yola çıkmadan önce rezervasyonlarınızı yaptırdığınızdan emin olun.

Seyahat Rotası:

Önünüzde uzun bir zaman varmış gibi gözükebilir ama göz açıp kapanıncaya kadar bitecek ve kısıtlı zamana öyle çok şey sığdırmak isteyeceksiniz ki; plansızlık ihtiyacınız olan en son şey. Yola çıkmadan önce hangi rotayı izleyeceğinizi, hangi şehirde kaç gün kalacağınızı mutlaka belirleyin ve birkaç günü de opsiyonel bırakın. Çünkü mutlaka daha fazla kalmak istediğiniz şehirler olacaktır!

 

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.