İnsülin Direnci Nedir ? Belirtileri Nelerdir?

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

İnsülin direnci, bir türlü verilemeyen kiloların, erimeyen göbek yağlarının, incelmeyen basen bölgelerinin ve ilerleyen yıllarda oluşacak potansiyel şeker hastalığının bir numaralı sebebi, dünyada ve Türkiye’de en yaygın görülen sorunlardan biridir. Görülme sıklığı 40-45 yaş arasındaki erkeklerde % 40, iken kadınlarda aynı oranda ancak 45-50 yaşları arasında. Eğer kilonuzda sürekli iniş çıkışlar yaşıyorsanız ve tatlı krizleri hayatınızın vazgeçilmezi olduysa muhakkak suretle bir doktora başvurarak insülin direncinizi ölçtürmelisiniz.  Siz bu konuda bir şeyler yapmadan evvel biz sizler için kapsamlı bir dosya hazırladık.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz:  Bilimselliği kanıtlanmış 6 Göbek Eritme Yöntemi

İnsülin Direnci Nedir, İnsülin Direnci Neden Olur?

İnsülin pankreasta salgılanan ve kandaki glikoz seviyesini düzenleyen bir hormondur.  İnsülin direnci vücudun kendi salgıladığı kafi miktarda insülini etkili olarak kullanamamasıdır. Şayet bu durum oluşur ve kişide İnsülin direnci gelişirse, besinlerle alınan glikoz hücrelere giremez, dolayısıyla kullanılamaz ve kanda yükselerek önce prediyabeti (gizli şeker), zamanla da Tip 2 Diyabeti ortaya çıkarır.

İnsülin direnci hem sağlık hem de kilo açısından büyük sıkıntılar doğurur. Sağlık açısından ilerleyen evreleri şeker hastalığına dönüşebilme riski taşır. Kilo konusunda ise hücreler enerji sağlayamadığı için iştah fazla olur. Bunun haricinde insülin yağ oluşumunu arttırdığı için vücut yağlanması da artar.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Zayıflamak İstiyorum ama Neden Bir Türlü Zayıflayamıyorum?

İnsülin Direnci Belirtileri

İnsülin direnci olan kişilerde çabuk acıkma, geç doyma, yemeklerden 2-3 saat sonra acıkma hissi, soğuk soğuk terleme ve baygınlık hissiyatı elde ayakta titreme, tatlı yeme isteği, hızlı kilo alımı gibi şikâyetler olur.

İnsülin Direnci Belirtileri
İnsülin Direnci Belirtileri

İnsülin direncinin nedenleri

 • Aşırı kilo ve obezite insülin direnci nedenlerinden biridir. Özellikle bel çevresinde aşırı yağ birikmesi, obezite gibi durumlar insülin direnci gelişmesinde etkendir.
 • Fiziksel hareketsizlik de insülin direnci ile ilişkilidir. Bu konuda birçok çalışma vardır. Bunun açıklaması olarak kas hücrelerinin glikoz kullanımından bahsedebiliriz. Glikozun büyük kısmı kas hücreleri tarafından kullanılır. Kas öncelikle kendisinin depo ettiği glikozu kullanır ve sonra kanda biriken glikozu alır. Egzersizler kasların daha fazla glikoz tüketmesine ve kandaki glikoz depolarını normal seviyeye getirmesine yardım eder.
 • Uyku bozuklukları, uyku apnesi gibi rahatsızlıklar, obezite ile insülin direnci ve Tip 2 diyabet görülme riskini artırır.
 • Diğer pek çok hastalık gibi genetik faktörler insülin direnci gelişmesinin de sebebidir.
 • Çok sık olmasa da bazı genetik bozukluklar, hormonlar, steroid gibi bazı ilaçlar kullanımı, ileri yaş ve sigara da, insülin direncine neden olabilir.

İnsülin Direnci Nasıl Hesaplanır
İnsülin Direnci Nasıl Hesaplanır

İnsülin Direnci Hesaplama

İnsülin direnci için önce kan testleri yaptırılmalıdır.  Kişinin açlık kan şekerinin 100’ün altında olması gerekir. Şayet kan testinde kan şekeri 100’ün altında iken insülin olursa direnç kazanmış diyebiliriz.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Sağlıklı zayıflamak için küçük ama etkili ipuçları

İnsülin direncini anlamayı sağlayan diğer ölçüler şunlar:

 • Beden kitle indeksi 30’un üzerindeyse
 • HDL (iyi kolesterol oranı) düşüklüğü (kadın için HDL 50’nin, erkek için 40’ın altındaysa)
 • Trigliserid oranı 150’nin üstündeyse,
 • Açlık Kan şekeri 100’ün üstündeyse,
 • Yüksek tansiyon varsa,
 • Bel çevresinin erkekte 102 cm, kadında 88 cm’nin üstündeyse,
 • Hipoglisemi belirtileri varsa

Kişide bu kriterlerden 3’ünün bulunması, insülin düzeyine bakmadan da İnsülin Direnci Sendromu ya da Metabolik Sendrom olarak teşhis edilebilir.

İnsülin Direnci Tedavisi

İnsülin direncini kırmak için tedavi çok önemlidir. İnsülin direncinin tedavisi için doktorunuzun vereceği insülin direnci ilaçları ve bir dizi hayat değişikliği gerekmektedir. Öncelikle bu ilaçları düzenli kullanmak esastır. Akabinde düzenli egzersiz, vücut yağ oranı azaltılması, sağlıklı beslenme gibi yaşama alışkanlıkları kazanılmalı.  İnsülin direncini kıran ilaçlar tek başına insülin direnci ile baş edemez. Hayat tarzı değişikliği de şarttır.

İnsülin Direnci Diyeti
İnsülin Direnci Diyeti

İnsülin Direnci Diyeti

Bu diyete başlarken kilonuzun en az yüzde 10’unu vermeyi hedefleyin

 • Sebze, meyve, tam tahıllar, kuru baklagiller ve düşük yağlı ürünler tüketin
 • Tüm hazır gıdaları, hazır meyve suyu ve içecekleri, işlenmiş yiyecek maddeleri (işlenmiş et ve et ürünleri dahil), beyaz unla yapılan hamur işlerini hayatınızdan çıkartın.
 • Doymuş yağ oranı yüksek besinler yerine çoklu doymamış yağ içerenler tercih edin
  Yemekleri lezzetli pişirmek yerine sağlıklı pişirin, kızartma sebze yerine, çiğ ya da haşlanmışı tercih edin
 • Tuzu azaltın
 • Dengeli beslenin, sağlıklı olan her şeyi yiyin ama bu sağlıklı besinlerden azar azar tüketin.
 • Bol bol salata tüketin
 • Lokmaları çok çiğneyip yavaş yavaş yemeyi deneyin.

Yararlanılan Kaynaklar

1 – Wikipedia: İnsülin Direnci (Insulin Resistance)

2 – The National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases:  Insulin Resistance and Prediabetes

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...