İmplant Tedavisi Hakkında Tüm Merak Edilenler

tarafından
628
İmplant Tedavisi Hakkında Tüm Merak Edilenler
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Teknolojinin büyük bir hızla gelişmesi sayesinde tüm sektörler de olduğu gibi diş tedavisinde de güzel sonuçlar alınmaya başlandı. Günümüz modern ortodonti teknikleri içerisinde olmazsa olmazlardan birisi haline gelen implant teknolojisi hakkında merak edilenleri sizler için yanıtladık.

İmplant Nedir?

İmplant yapımı bu anlamda gelişen teknolojisiyle (teknoloji sayesinde) kolay ve kalıcı çözümler sunuyor. Ağzımızdaki eksik dişlerin tamamlanması veya hiç olmayan dişlerin yerine çene kemiklerine yerleştirilen titanyum vidalarla yapılan bir işlemdir.

İmplant tedavisi sırasında uygulanan lokal anestezi ile ağrısız bir şekilde işlem yapılabiliyor. Diş çekimi yaptırabilecek kadar sağlıklı bir insan diş implantı yaptırabilir. Kullanılan Titanyum malzeme vücut tarafından çok çabuk bir şekilde kabul görür.İmplantı vücudun reddetmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

İmplant Tedavisi Hakkında Tüm Merak Edilenler

İmplant Tedavisi Hakkında Tüm Merak Edilenler

İmplant Uygulaması Ne Kadar Sürer?

İmplantın ne kadar süre de biteceği eksik diş sayısına, kemik yapısına göre değişim gösterebilir. İmplant yerleştirildikten sonra çene kemiğine adapte olmasını beklemek daha sağlıklı tedavi süresi geçirmemize olanak verir. Bu süre içerisinde daha önce kullandığımız protezleri küçük değişikliklerle kullanabiliriz.

İmplant Uygulama Aşamaları Nelerdir?

İmplant için geç kalınmış durumlarda çene kemiği yetersiz kalabilir.Bunun için çene kemiğine cerrahi müdahale yapılır. Vücudun diğer (kalça) kesimlerinden kemik alınarak çene kemiğine yerleştirilmesiyle bu sorun giderildikten sonra implant işlemine başlanır.

Ayrıca implant yapılırken geçici diş uygulaması yapılabilir. İmplant üstü geçici protezler yapılır. Bunun için implantın çene kemiğine henüz adapte olmadığı unutulmamalıdır.

İmplant Tedavisi Sonrası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yüzden bir müddet yumuşak gıdalarla beslenmek gerekir. İmplant tedavisi sonrası ağız bakımını yapılan işlemlerin uzun süreli ve sağlıklı olmaları açısından aksatmamalıyız. Özellikle ağız gargası, doktorlar tarafından fazlası ile ön planda tutulan bir diğer seçenek.

Listerine tarzı ürünler ön plana çıkıyor bu noktada. Tabi ki belirli aralıklar ile yine diş uzmanınıza görünmenizde son derece ciddi fayda olacaktır.

İmplant Fiyatları

İmplant tedavisi fiyatları klasik diş protezlerine göre daha pahalıdır. Normalin dışında çene kemiğinin yetersiz kalması gibi durumlar cerrahi müdahale gerektireceğinden maliyet daha da artacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere implant, her çene yapısına uyum sağlamayan bir teknolojidir.

Bu neden dolayısı ile uygulama öncesinde uzmanlar tarafından fazlası ile dikkatli bir analiz yapılmalı ve buna göre hareket edilmelidir. Çene yapınızın uygun olması durumunda diş hekiminin ya da diş hastanesinin fiyat politikasına göre çeşitli hale gelen fiyatlar söz konusudur.

Günümüzde implantoloji işlemi için minimum 1000 TL fiyat biçilmektedir ve buna her türlü diş tedavisi ve sonrasındaki tedavi uygulaması dahildir. Bölgeye göre değişmek ile birlikte malzeme kalitesi de dikkate alındığı zaman ortalama 2500 TL’ye kadar yükselen diş başı bir fiyat politikası da mevcut.