İBB’den “Hasta ve Yaşlı Refakatçi Eğitimi”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren İstanbul Darülaceze Müdürlüğü ile İSMEK işbirliğiyle İstanbullulara Sertifikalı Hasta ve Yaşlı Refakatçi eğitimi verilecek.

Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de yaşlanma hızının artması; yaşlı nüfus için geleceğin şimdiden planlanmasını da zorunlu kılmaktadır. Türkiye’nin 60 yaş ve üzeri nüfusu son 50 yılda %3’den %10’a yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2011 yılı verilerine göre 60 ve daha yukarı yaş grubunun nüfusu yaklaşık 7,4 milyon.

Türkiye’nin 2023 yılında 14 milyonluk bir yaşlı nüfusa sahip olacağı öngörülüyor. Yaşlanma hızı göz önüne alınırsa yaşlı bakıcılığının önümüzdeki yıllarda öneminin daha da artacağı ve bu alanda istihdam edilecek eğitimli personel bulma sıkıntısının yaşanacağı tahmin edilmektedir.

Bu gerekçeden yola çıkarak Türkiye’nin en büyük bakımevi olma özelliğini taşıyan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı İstanbul Darülaceze Müdürlüğü Kayışdağı’ndaki Tesislerinde, hasta ve yaşlı bakımı alanında uzman personeller tarafından, İSMEK işbirliği ile Sertifikalı Hasta ve Yaşlı Refakatçisi eğitimlerine başlayacak.

Hasta ve Yaşlı Refakatçi Eğitimi Alanlara Staj İmkânı

İBB Darülaceze Müdürlüğü Kayışdağı Kampüsünde verilecek eğitimlerde kurs süresince katılımcılara staj imkânı sunulacak. Bu sayede eğitimlerin daha verimli olması ve kursiyerlere uygulama konusunda kendilerini geliştirme imkânı sağlanacaktır.

Eğitimlere Son Başvuru Tarihi: 1 Kasım 2012

Hasta ve Yaşlı Refakatçisi Kurs programına son başvuru tarihi 1 Kasım 2012 günü sona erecek. Kurs Programı 5 Kasım 2012’de başlayacak. Kursa katılmak isteyenler başvuru formlarını; İstanbul Darülaceze Müdürlüğü Eğitim Biriminden temin ederek doldurabileceklerdir.

More from the blog

Şiddet tablosu, pek çok faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor

İstanbul Bağcılar’da yaşanan vahşi cinayet, “Biz toplum olarak nereye gidiyoruz” sorusuna sormaya yöneltti. Psikiyatri uzmanları, madde bağımlılığı ile birlikte ciddi psikiyatrik hastalıkların bu tabloya...

Pandemi, Diş Sağlığını da Olumsuz Etkiledi

Pandemi nedeniyle toplumun önemli bir ölümü acil sağlık ihtiyaçlarını bile ertelemek zorunda kaldı. Uzmanlar,  ağız ve diş sağlığının korunması için vazgeçilmez olan diş fırçalama alışkanlığında Avrupa...

6. Pembe Festival 8 Ekim’de Gerçekleşecek

Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER) tarafından düzenlenen 6. Pembe Festival 8 Ekim tarihinde gerçekleşecek. MEMEDER, Ekim Meme Sağlığı Farkındalık Ayında, kadınların meme kanserine kayıtsız kalmamaları...

112 Çalışanı Yılmaz Kalp Krizi Nedeniyle Yaşamını Yitirdi

İzmir 112 Acil Sağlık Hizmetler Müdürlüğünde görev yapan 112 çalışanı Bayram Yılmaz, ani göğüs ağrısı sonrası kaldırıldığı hastanede yaşamını yidirdi. İzmir Paramedik Topluluğu tarafından konuyla...