Hoş kokular kadını güzelleştiriyor

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

ABD’deki Monell Kimyasal Duyular Merkezi’nden bilim adamlarının araştırması kokunun hoşluğu ile yüzün çekiciliğinin beyinde birbiri ile ilişkilendirildiğini ve kokuların çekicilik algısını değiştirebileceğini ortaya koydu. Katılımcılara 8 kadının fotoğrafını gösteren bilim adamları onlardan fotoğrafları çekicilik bakımından değerlendirmelerini istedi.Değerlendirme sırasında çeşitli kokular sıkıldı. Balık yağı ile karıştırılan hoşa gitmeyen kokular denendiğinde katılımcıların fotoğrafları çekici bulmakta zorlandığı görüldü. Gül yağı ile karıştırılan hoş kokular sıkıldığında ise fotoğraftaki birçok yüz daha çekici bulundu. Ancak bilim adamları, hoş kokuların yüzlerin daha genç görünmesini sağlamadığını da belirtti.

Bir sonraki aşamada bilim adamları kokular ve erkek yüzleri arasındaki ilişkiyi inceleyecek. Koku ve görmeye ilişkin “işaretlerin” bağımsız olarak yüz çekiciliği algısını etkileyebileceğini ortaya koyan araştırmanın sonuçları “PLOS ONE” dergisinde yayımlandı.

EN ÇOK SATILAN PARFÜME YASAK GELİYOR

Bu arada Avrupa Birliği içinde alerjen maddeler olduğu gerekçesiyle Marilyn Monroe’nun da parfümü olan Chanel No: 5’i yasaklamaya hazırlanıyor. Dünyada her 30 saniyede bir satılan parfümün bu yüzden formülünün değişmesi bekleniyor. Temmuzda kabul edileceği düşünülen yeni yasaya göre birçok ünlü parfümde bulunan meşe yosunu, ağaç yosunu ve limondaki sitral gibi maddeler alerjen oldukları gerekçesiyle yasaklanacak. Yasaktan etkilenecek parfümler arasında Hermes ve Guerlain’in bazı kokuları da bulunuyor.
AB, parfüm kullanıcılarının yüzde 3’ünün bu maddelere karşı alerjisi olduğuna dikkat çekiyor. Ancak AB’nin getireceği kısıtlamalar parfüm üreticilerini memnun etmedi. Chanel adına konuşan bir sözcü, “Chanel No 5, 93 yıldır satılan bir parfüm. Kısıtlamalar nedeniyle parfümün içeriğini değiştirmemiz gerekecek. Bu da kokusunun değişeceği anlamına geliyor” dedi.

Fransız parfüm şirketi ‘Editions de Parfums Frederic Malle’in kurucusu Frederic Malle de AB‘nin getireceği düşünülen kısıtlamalara sinirlendi. Malle, “Sitralin parfümlerde kullanılması yasaklanıyorsa o zaman portakal suyunu da yasaklayın. Onda da sitral var. Bu çok saçma” dedi. Dünyada 30 saniyede bir Chanel No 5 satılıyor.   

More from the blog

Kadınların En Çok Tercih Ettiği Parfüm Modelleri

Bu makalemizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte kadınların en çok tercih ettiği parfüm modelleri ile alakalı olarak farklı olanakları sizlere sunacak ve en iyi...

En güzel yaz parfümleri (2014)

Sıcak yaz günlerinde kullanacağınız parfüme karar verdiniz mi? Bu yaza damgasını vuracak mis gibi kokan parfümleri sizin için seçtik. Oryantal, çiçeksi ya da meyveli......

2014 Yaz parfümleri

Bir türlü gelmek bilmeyen yazı yeni kokularla karşılarsak belki acele eder, ne dersiniz? İşte ünlü markaların 2014 için çıkardığı yeni parfümleri

Parfüm Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Bilgi

Parfümünüz alsında sizin kişiliğinizdir. Bu yüzden parfüm alırken bu 9 kuralı bilmenizde fayda var!