Her göze takılabilecek lens geliştirildi

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Baykara, çalışma grubunda yer alan Dr. Halim Özdemir ve Mekatronik Mühendisi İbrahim Harmankaya ile birlikte, dört yıldır sürdürdükleri yeni bir göz içi lens araştırmasını başarıyla sonuçlandırdı.

Dünyada katarakt nedeni ile yılda yaklaşık 20 milyon ameliyat yapıldığını ve hastalara ameliyat sonrası iyi görmeleri için göz içi lens takıldığını ancak bazı hastaların gerek göz içi merceği takılması aşamasında veya sonrasında problemler yaşayabildiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Baykara, yeni geliştirilen lensin ise ameliyatı yapan hekimlere problemli olgularda daha başarılı sonuçlar alabilme imkanı verdiğini söyledi.

HER GÖZE TAKILABİLECEK BİR GÖZ İÇİ LENS

Katarakt cerrahisi yapılan hastalarda katarakt temizlendikten sonra göz içerisine suni lens takılarak hastanın katarakt öncesi görme düzeyine ulaşmasının sağlandığını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Baykara, “Çok çeşitli yapı maddeleri ile üretilmiş, farklı şekillerdeki bu merceklerden uyanlar hastalara takılıyor. Kimi zaman gözün durumu, bazen cerrahinin gidişatı nedeni ile hastaya ameliyat sonrası takılması planlanan lens uymayabiliyor. Bu ürün, göz içerisindeki durum ne olursa olsun, hemen her koşulda her şekilde göz içerisine takılabiliyor.

Yeni geliştirilen lens, hem problemsiz giden bir ameliyatta, hem de planlanan şekilde gitmeyen ve problem çıkan ameliyatlarda hekimin tercihine göre, göz içerisine istenebilecek tüm şekillerde sorunsuzca takılabiliyor. Bu avantaj, mercek takmak için hastanın yeniden ameliyata girmesine gerek bırakmıyor” dedi.

BAŞKA PROJELER YOLDA

Çalışma grubundaki arkadaşları ile birlikte göz hastalıkları alanında kullanılabilecek çeşitli aletler ve özellikle katarakt ve göz tansiyonu (glokom) tedavisi için araçlar üzerinde de çalıştıklarını kaydeden Prof. Dr. Mehmet Baykara, üniversitelerin temel amaçlarından birinin de bilime katkıda bulunmak olduğunu, Uludağ Üniversitesinin de ULUTEK ve Teknoloji Transfer Ofisi ile bu yolda önemli bir adım attığını belirtti.

Kaynak: DHA

Avatar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.