Hepimizin İhtiyacı Olan Temel Sağlık Kontrolü: Check Up

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Check up insanların sağlık durumlarını kontrol etmek ve olası hastalıkları önlemek amacı ile yapılan tetkiklerdir. Bazı hastalıkların çok daha önceden anlaşılabildiği dönemler vardır. Bu dönemler hastalıklarla ilgili hafif semptomların göründüğü dönemlerdir. Check up bu dönemlerin fark edilmemesinin önüne geçer, erken teşhis sayesinde hastalıkların ilerlemesini engellemektedir. Belirgin bir şikayeti olmayan kişilerin gizlice oluşan hastalıklarının erkenden teşhis edilmesi ve hastalığın kontrol altına alınması sanıldığından çok daha önemli bir konudur.

Check up’ın düzenli yapılmasının yanı sıra doğru zamanlarda yapılması da önemlidir. Bu sayede kişilerin ölümcül hastalıklardan korunması mümkündür. Kişilerin en az yılda 1 kez, orta yaşı geçen kişilerin ise 6 ayda bir check up yaptırması gerekmektedir. Check up kişilere çok uzun ve çok zor bir işlem gibi gelmektedir. Aslında böyle bir durum söz konusu değildir. Kişiler sadece birkaç saatlerini ayırarak sağlık durumlarını kontrol ettirebilir ve olası hastalıklardan kendilerini koruyabilirler.

Kişiye Özel Check Up

Check up yalnız rutin tetkiklerden oluşan bir uygulama değildir. Bu rutin tetkiklerden önce doktor muayenesi yapılmaktadır. Doktor muayenesinde kişilere hastalık belirtisi olabilecek sorular sorulur ve kişiler ile ilgili bilgiler edinilir. Geçirdiği ameliyat, soy ağacı, kullanılan ilaçlar, kalıtsal hastalıkları gibi bilgiler ile kişilerde hastalık belirtesi olup olmadığına dair sonuçlara varılır. Bu nedenle check up işleminin kişiye özel ve doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Neden Check Up?

Check up sayesinde kanser, kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıklar %5 oranın ön görülebilmektedir, tansiyon, şeker, damar tıkanıkları gibi rahatsızlıklar da teşhis edilebilmektedir. Bu teşhisler sayesinde kişilerin yaşam kalitesi artırılarak daha sağlıklı bir yaşam sürmesi sağlanır.

Check Up İle İlgili Bilinen Yanlışlar

  • Öncelikle “Sık sık kan tahlili yaptırıyorum, bu yüzden benim check up yaptırmaya ihtiyacım yok” düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Çünkü check up işlemi yalnızca tahlil ve tetkiklerden ibaret olan bir uygulama değildir.
  • Kendinizi iyi hissediyor olmanız check up yaptırmanıza engel değildir. Bazı hastalıklar kendilerini çok iyi gizleyebilmektedir, bazı hastalıkların semptomları hastalık ilerleyene kadar görünmeyebilir.
  • Ailenizde herhangi bir kalıtsal hastalığın olmaması sizde de bu hastalıkların olmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle check up yaptırmaktam kaçınmamalısınız.
  • Check up hayatınızda bir kere yaptıracağınız bir uygulama değildir. Check up minimum senede 1 kere yapılması gereken bir uygulamadır.

Eğer siz de check up yaptırmaya karar verdiyseniz Acıbadem Hastanesi web sitesi üzerinden check up fiyatlarını inceleyin.

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...