Hepatit B Nedir? Nasıl Bulaşır? Riskleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

tarafından
848
Hepatit B Nedir? Nasıl Bulaşır? Riskleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Dünya genelinde ciddi anlamda tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilen Hepatit B nedir sorusuna yanıt verecek ve üzerine eğileceğiz. Cinsel yol ile bulaşan hastalıklar içerisinde yer alan bu sorun, ilerleme ihtimali yüksek olan hastalıklardan birisidir. Hepatit B, önlem alınmadığı takdirde zaman içerisinde yaşam kaybına kadar ilerleyebilen bir hastalıktır.

Günümüzde tedavi yöntemleri biraz daha ileri safhalara kadar götürülmüştür. Öyle ki kısa bir zaman dilimi içerisinde bazı yenilikler adından ciddi anlamda söz ettiriyor. Bizlerde elimizden geldiğince sizlere daha kapsamlı bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

Hepatit B

Hepatit B

Hepatit B Nedir?

Hepatit B, cinsen yol ile de bulaşabilen ömür boyu insan vücudunda bulunan mikropların karaciğerde tahribat yaratması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Hepatit B bulaşıcı bir hastalık olarak dikkat çeker. Dolayısı ile belirtileri gözlemlendiği an itibari ile en kısa süre zarfı içerisinde uzmana danışılmalıdır. Bu hastalığın genellikle bulaşma olasılığı cinsel ilişki yolu ile çok daha yüksek orandadır. Uzmanlar, bu neden dolayısı ile konu ile alakalı olarak sürekli şekilde bilgilendirme eğilimindedir.

https://www.youtube.com/watch?v=aJfRt1CkM5U

Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B, karmaşık bir hastalık olarak dikkatleri çekiyor diyebiliriz. Türkiye genelinde son dönemde taşıyıcılık oranı ciddi anlamda yükselmiştir. Akut ya da kronik normlarda görebildiğimiz hastalıklardan birisidir. Özellikle de doğum esnasında kimi zaman anneden çocuğa geçen bir hastalıktır. Dolayısı ile nedenlerini de iyi analiz etmek gerekiyor. Başlıca belirtileri ise aşağıdaki gibidir;

 • Ateşlenme
 • Aşırı halsizlik ve yorgunluk durumu
 • İştahsızlık
 • Mide bulantısı ve kusmalar
 • Alt karın bölgesinde ve genital bölgede ağrılar
 • İdrar renginin koyulaşması ve idrar esnasında yanma
 • Eklem ağrıları
 • Sarılık

gibi belirtiler bu noktada kendisini ciddi anlamda gösterir. Belirtileri doğrudan analiz etmek çok çok önemlidir. Belirtiler kendisini gösterdiğinde uzmanlara danışmak her zaman önemlidir.

Hepatit B Belirtileri

Hepatit B Belirtileri

Hepatit B Nasıl Bulaşır?

Hepatity B, özellikle cinsel yol ile çok ciddi anlamda yaygınlaşan hastalıklardan birisi olarak dikkatleri çeker. Ancak tek başına bu şekilde bulaşmaz. Vücut salgıları ya da bu gibi diğer esas seçenekler de önem arz ediyor. Hepatit B bulaşma nedenlerini maddeler halinde incelemek ve buna eğilim göstermek gerekir. Sizlere bu anlamda bazı bilgiler sunacak olursak;

 • Doğum esnasında doğan bebeğe anneden geçebilir.
 • Hepatit B taşıyıcısı bir partner ile korunma olmaksızın cinsel ilişkiye girerek geçebilir.
 • Uyuşturucu enfeksiyonlarında kullanılan enjektörler ile temas sonunda bulaşabilir.
 • Taşıyıcı birisinin kanı ile doğrudan temas sonucunda bulaşabilir.
 • Sterilize edilmemiş dövme iğneleri ya da paslı piercing uygulamaları ile bulaşabilir.
 • Alkol kullanmak, zaman içerisinde Hepatit B sorununu ortaya çıkarabilir.
 • Bazı yanlış ilaçlar nedeni ile hastalık ortaya çıkabilir.
Hepatit B Tedavisi

Hepatit B Tedavisi

Hepatit B Tedavisi

Tehlikeli hastalıklardan birisidir. Birçok web sitesinde ya da birçok noktada Hepatit B taşıyıcılığı doğal birşeymiş gibi lanse edilir. Bu hastalık, zaman içerisinde birçok farklı şekilde ilerleme gösterebilir. Dolayısı ile kontrol altına alınması gereken hastalıklar arasında kendisini net bir şekilde gösterir. Hepatit B tedavisi ile alakalı olarak günümüzde somut adımlar atılmıştır.

Araştırmalar gösteriyor ki hastalığın karaciğerde ilerlemesini engellemek, ilaç tedavisi ile dahi mümkün hale gelebiliyor. Tabi ki ayrı ayrı şekilde gözlemleyebildiğimiz Hepatit B, birçok farklı şekilde tanılanabilir. Tedavileri üzerine eğilelim istiyoruz.

Önleyici Hepatit B Tedavisi

Aşı tedavisi olarak da adından ciddi anlamda söz ettiren hastalıklardan birisidir. Genellikle hastalık yok ise korunmak, var ise yayılmasını engellemek esas amaçtır. İğne yardımı ile vücuda zerk edilen ilaçlar, metabolizmayı kuvvetlendirir. Bu sayede vücudumuz, Hepatit B ile savaş durumunda olacak ve kendisini geliştirmesine engel olacaktır.

Akut Hepatit B Tedavisi

Akut Hepatit B durumunda kesin tedaviye ihtiyaç durumu söz konusu değildir. Bu noktada yinede uzman kontrolünde olmak en faydalı seçenekler arasında yer alır. Uzmanlar, hastalığın durumunu sürekli olarak inceler, analiz eder. Sonrasında ise ilerleme durumuna karşı maksimum önlem alır.

Kronik Hepatit B Tedavisi

Kronik Hepatit B durumunda zaman içerisinde karaciğer tahribi çok daha ciddi sorunları beraberinde getirir. Bunun önüne geçebilmek için antibiyotik tedavisi çok ciddi anlamda önem arz eder. Antibiyotik ile birlikte vücutta ki mikrop oluşumunun da önüne geçmek esas amaçlardan birisidir. Karaciğerin sağlıklı tutulması için alternatif tıbbi yöntemlerinden birisi olarak da dikkatleri çekiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=WIDLprNxRY4