Hemoroid ile Lifli Yiyeceklerle Savaşın!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Lokman Hekim Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Oktay Büyükaşık, halk arasında ‘basur’ olarak bilinen hemoroid hastalığının toplumda yaygın olarak görüldüğünü belirterek, hastalığa dikkat çekti.Basurun önlenmesi için bol sıvı alınması ve lifli yiyecekler tüketilmesi tavsiyesinde bulunan Büyükaşık, şunları söyledi:

“Hemoroid veya yaygın kullanılan adları ile basur, makattan dışarıya sarkan atar ve toplar damar ve bağ dokusu yumrularıdır. Şişme veya iltihaplanma gösterdiklerinde hastalar için sorunlu duruma gelirler. Hemoroidler iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere başlıca iki tipte görülür. İç hemoroid anüsün içinde gelişir. Ağrısız kanama en önemli belirtisidir. Bazen iç hemoroidler dışkılama sırasında makattan dışarı çıkarlar ve hasta eline bir şişlik geldiğinden şikayet eder. Eğer bu damarların içinde bir kan pıhtısı oluşursa oldukça ağrılı olur.”

İşte Hemoroid’in Hastalığının Sebebleri

Büyükaşık, hemoroidin başlıca sebeplerinin kronik kabızlık, bu yüzden ıkınmak ve de hamilelik sonucu oluşan damar genişlemeleri olduğunu söyledi. Büyükaşık, “Hamilelikte hormon miktarının da değişmesiyle damarlar genişler. Ikınınca ise basınç artar. Bu da damarlarda genişlemeye neden olur. Doğuştan gelen sebepler de basura yol açabilir. Ailesel yatkınlık, hareketsiz bir yaşam tarzı sürmek, şişmanlık, alkol kullanmak, makat bölgesine zarar verecek sporlar, mesleği gereği sürekli oturarak çalışmak, tuvalet ihtiyacını ertelemek veya tuvalette uzun süre oturmak, yaşlılık, çok dar kıyafet giymek, acılı ve baharatlı gıdaların fazla tüketilmesi basur oluşumunda etken faktörlerdir” diye konuştu.

Lokman Hekim Hastanesi

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Oktay Büyükaşık

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.