Hayır Diyememe Sorununa Çözüm Önerileri

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

‘’Hiç kimseye hayır diyemiyorum.’’ “Bazen istemediğim şeyleri hayır diyemediğim için yapmak zorunda kalıyorum.’’ “Kimseyi kırmak istemiyorum.’’ diyenlerdenseniz sizinde hayır diyememe sorununuz olabilir.

Sebebi psikolojik bir rahatsızlık olarak algılansa da aslında geçmiş yaşantılarınızın derinliklerinde öğrenilmiş durumlardan ibaret bir sorundur.Birden çok sebebi olmasına rağmen çoğunlukla altta yatan  terk edilme, yalnız kalma korkusu, sevilmeme veya değersizleşme duygusuna tahammülsüzlüktür.

Hayır diyememek belli bir sınırdan sonra çeşitli kaygı bozukluklarına yol açtığı için psikoterapilerle üzerinde çalışılması gerekmektedir. Çoğu kez Anksiyete, depresyon, panik atak,ilişki sorunlarının temelinde hayır diyememe sorunu bulunabilmektedir.

Basit Çözüm Önerileri

Kabullenin: Bu sorunu arkada bırakabilmek başlangıçta sizi oldukça zorlayabilir.Baştan bunu kabullenmek başaramadığınız her noktada size destek olacaktır.

Kendinizi ifade ediş şeklinize dikkat edin: Her zaman naziktiniz ancak; size yabancı bir davranış göstereceğinizden çoğu kez kontrol sizde değilmiş gibi gelebilir kararlı ve nazik bir tutum karşınızdaki kişinin sizi olumlu karşılama ihtimalini arttıracaktır.

Net İfadeler Kullanın Kararlı olun: Şu an isteğine karşılık veremiyorum gibi açıklayıcı ancak alttan alan, üzgün, suçluymuş gibi bir ifade takınmayın.Yapamadığınız için özür dilemeyin. Gereğinden fazla ayrıntıya girip çok açıklama yapmaya girişmeyin.

Sonuçlarına Hazırlıklı Olun: Uzun süredir, belki aylar, belki yıllar boyu sürekli ödün verdiğiniz, İstemediniz ama yine evet, tamam dediniz. İlk reddedişte kişiler size tepki verebilir; sizi suçlayabilirler.Tüm bunlara hazırlıklı olun.Yıllarca onlar istediği için siz zorlandınız, üzüldünüz. Unutmayın ki net sınırlarını çizebilen kişiliğiniz sayesinde sizi gerçekten seven ve sevmeyen kişi arasındaki ayırımı daha net yapabilecek kendinizi daha huzurlu hissedeceksiniz.

Tüm bu çözüm önerilerinin işe yaradığını gördükçe fiziksel rahatsızlıklarınız azaldığını, öfkenizin minimuma indiğini, özgüveninizin arttığını, kırgınlık hissini daha az yaşadığınızı görecek ikili ilişkilerinizde daha pozitif olduğunu göreceksiniz.

More from the blog

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...

Göz Sulanmasının Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde bireyler birçok sağlık problemiyle karşı karşıya kalmaktadır. Şehirleşmenin artmasıyla birlikte hava kirliğinin artması, katkı maddesi içeren gıdaların artışı gibi nedenlerden dolayı birçok sağlık...