Hamilelikte kaç kilo almak normaldir

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Uzmanlar aşırı zayıflığın ve şişmanlığın kısırlığa yol açtığına dikkat çekiyor. Spor ve diyet konusunda da aşırıya kaçılmamalı. Kısırlığın önümüzdeki yıllarda iki katına çıkması bekleniyor. Kadınlar spor yapalım derken haftada 40 kilometre koşarak vücutlarındaki yağ oranını düşürüyor, daha sonra hamile kalmakta zorlanıyorlar.

Kadınların son yıllarda uyguladığı diyet ve ağır sporların, bünyelerindeki yağ oranını tükenmeye yakın hale geliyor ve bu da hormonları olumsuz etkiliyor ve adet düzensizliklerine yol açıyor.

Hamilelikte az kilo almak da oldukça sakıncalı. Hamilelikte en az 8, en fazla 20 kilo alınması idealdir. Kısırlık için bir diğer olumsuz faktör de şişmanlıktır. Obezite ve aşırı yağlanma kadın bünyesinde tahribata yol açıyor.

Hamile kalmadan önce dikkat!

Türkiye’de gebe kalmadan önce kadınların muayeneden geçme alışkanlığı yok maalesef. Oysa gebelik planlanmalı. Planlama sayesinde Hepatit B aşıları tamamlanabilir, vücudun ihtiyaç duyduğu folik asit gibi vitaminlerin takviyesi yapılabilir ve şeker hastalığı kontrol edilebilir.

Ayrıca hamileliğin ilerleyen aylarında topuklu ayakkabı ve strech kıyafetlerin giyilmesinden kaçınılması da önemli bir unsur.

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı
Prof. Dr. Hakan Yaralı

More from the blog

İstanbul Çocuk Eğlence Merkezleri

Oyun oynamak, çocukların hem gelişiminde hem de sosyalleşmesinde çok önemli bir yer kaplar. Ailelerin, çocuklarının oyun oynaması için tercih ettiği en yaygın mekanlardan biri...

Mışıl Mışıl Uykular İçin Çocuk Yatağı Nasıl Seçilir?

Çocuklarınızın odalarını dekore ederken, seçtiğiniz mobilyaların estetik görünümünün yanı sıra, satın alacağınız çocuk yatağı modeli de oldukça önemli bir yer tutar. Onlar için yarattığınız özel alanın en...

Çocuklar Süt Sevmiyor mu?

İlk olarak ambalajlı sütler, şu an ortalıkta gezen çiğ sütlere göre denetimli ve kontrollü olduğu için kesinlikle ama kesinlikle daha güvenli ve sağlıklıymış.

En güzel erkek bebek isimleri 2018

Bu haberimizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte en güzel erkek bebek isimleri 2018 yılı önerileri üzerinde durmak istedik.