Hamilelik testi ne zaman yapılmalı ?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hamilelik testi nasıl uygulanır? Hamilelik testi ne zaman yapılmalı ? Sonucun pozitif ya da negatif çıkması halinde ne yapmak gerekir?

Hamile olduğunuzdan şüphe mi duyuyorsunuz? Öyleyse ilk yapacağınız iş, hemen bir eczaneye koşup evde kendi yapacağınız idrar testlerinden satın almak olmalı. Ama aklınızda bu testlerle ilgili bir yığın soru olabilir. Testi ne zaman yapmalısınız? Eğer testi erken yaptıysanız bir sonraki adımınız ne olmalı? Testi nasıl okursunuz? Test sonucunun pozitif ya da negatif olması durumunda ne yapmalısınız?

Hamilelik testi nasıl çalışır?

Çok sayıda ev tipi gebelik testi olsa da temelde hepsi benzer şekilde işler, idrarınızda hamilelik hormonu olup olmadığını ortaya koyar. Test çubuğu üzerindeki kimyasal şerit, embriyo yerleştikten sonra üretimi başlayan insan koryonik yumurtalık maddesini (hCG) belirler. Bazı testler bu hormonun bir çeşidi olan, döllenme sonrası ortaya çıkmaya başlayan, hamileliğin erken döneminde beliren hiperglikozile hCG (H-hCH) hormonunu tespit eder.

Hamilelik testi ne zaman yapılmalı ?

Adet olmayı beklediğiniz ama olamadığınız günün üzerinden 5-6 gün geçtikten sonra test yapabilirsiniz. Çok erken dönemde test çubuğundan olumlu sonuç alamazsınız. Test, hormonların başlamasına bakarak kimyasal gebelik bulmuş olabilir ama aslında hamilelik gerçekleşmemiş olabilir. Kesin sonuç için, pek çok kez üst üste testlere para vermek yerine en azından adetinizin olması gereken dönemi atladıktan bir gün sonraya kadar bekleyin. Daha kesin sonuç içinse en iyi zaman adetinizin olması gereken zamanın üzerinden bir hafta sonrasına kadar bekleyip test yapmak olabilir.

Testi erken yapmak isterseniz ne olur?

Test yapma konusunda sabırsızsanız doğru zamanı bekleyemiyor olabilirsiniz. Bu da size doğru sonuç vermeyecektir. Adetinizin olmasını beklediğiniz günden önce test yapmak istiyorsanız ev tipi gebelik testi yerine laboratuvar testine yönelmelisiniz.

Gebelik testi nasıl yapılır?

Ev tipi gebelik testini uygulamak için en iyi zaman, sabahtır. Sabah idrarınızla testi yapmalısınız. Bazı testler, test çubuğunu idrar akışına doğru tutmaya, bazıları ise idrarı bir kaba koyduktan sonra test çubuğuna damlatmaya yönlendiriyor. Aldığınız testin yönlendirmelerini dikkatli okuyun ve tam olarak uygulayın. Aldığınız testin süresinin geçmemiş olmasına özellikle dikkat edin. Geçerliliği bitmiş bir testi uygulamak sizin kesin sonuç almanızı etkileyebilir.

450057365-thinkstock-hamilelik-gebelik-testi-glr
Hamilelik testi ne zaman yapılmalı ?

Test sonucu soluk çıkarsa ne yapmalı?

Test çubuğu üzerinde hemen hemen hiç belli olmayan, silik bir görüntü ortaya çıkması ne anlama gelir? Bu testlerde pozitifin yanlış çıkma ihtimali çok düşüktür. Silik bir pozitif çizgisi çıkması hamile olduğunuz şüphesini güçlendirir. Bu durumda iki ya da üç gün bekleyip yeniden idrar testi yapabilir veya derhal kan testi yaptırmak için laboratuvarın yolunu tutabilirsiniz.

Test sonucu pozitif çıkarsa ne yapmalı?

Ev tipi gebelik testinin sonucunun pozitif çıkması, anne olacağınızın müjdecisi gibidir. Bu durumda hemen jinekoloğunuzu arayın ve kan testiyle sonucu kesinleştirmeye gerek olup olmadığını sorun, ilk muayeneniz için randevu alın. Hatta en kısa zamanda folik asitli vitaminleri almaya başlayın. Sonra sıra eşinize ve aile üyelerine hamile olduğunuzu açıklamaya gelecek.

Test sonucu negatif çıkarsa ne yapmalı?

Test sonucu negatif çıkarsa ve hala beklediğiniz zamanda adet olmadıysanız birkaç gün daha bekleyip tekrar test yapın. Vücudunuz testin ortaya çıkarması için yeterli hCH hormonu üretmemiş olabilir ya da düşündüğünüzden sonraki dönemde yumurtlamış olabilirsiniz. Gebelik istemeyenler için negatif sonuç mutluluk vericiyken gebelik isteyenler için üzücü olabilir.

More from the blog

İstanbul Çocuk Eğlence Merkezleri

Oyun oynamak, çocukların hem gelişiminde hem de sosyalleşmesinde çok önemli bir yer kaplar. Ailelerin, çocuklarının oyun oynaması için tercih ettiği en yaygın mekanlardan biri...

Mışıl Mışıl Uykular İçin Çocuk Yatağı Nasıl Seçilir?

Çocuklarınızın odalarını dekore ederken, seçtiğiniz mobilyaların estetik görünümünün yanı sıra, satın alacağınız çocuk yatağı modeli de oldukça önemli bir yer tutar. Onlar için yarattığınız özel alanın en...

Çocuklar Süt Sevmiyor mu?

İlk olarak ambalajlı sütler, şu an ortalıkta gezen çiğ sütlere göre denetimli ve kontrollü olduğu için kesinlikle ama kesinlikle daha güvenli ve sağlıklıymış.

En güzel erkek bebek isimleri 2018

Bu haberimizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte en güzel erkek bebek isimleri 2018 yılı önerileri üzerinde durmak istedik.