Hamilelere İlk Yardım Nasıl Yapılmalı?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İlk yardım hayat kurtarır ve herkesin bu konuda bilinçli bilgilere ihtiyacı vardır. Söz konusu anne adayları olunca daha da hassas davranmak gerekiyor. Genel olarak endişelenilen konu bebeğe zarar gelmesidir. Zehirlenmeler, travmalar, düşmeler olası kazaların başında gelir. Kaza sonrası sürekli kusma, karında şiddetli ağrı, kanama ve bebeğin  hareketsizleşmesi durumunda acil müdahale gerekir. Bu gibi durumlarda hemen ambulans çağırıp hastaneye gitmek hayati önem taşıyor!

Karna darbe alma ve ayak burkulması gibi durumlar

Hamilelik boyunca artan kilolar ve vücut hacmi ile yürümede zorlanılabilir. Burkulma ve düşme gerçekleşirse yapılacak ilk şey, soğuk kompres uygulamaktır. Sonrasında ayağın yürümede zorlanmaması sağlanmalıdır. Ortopedi uzmanının gözetiminde kemiğe bir zarar gelip gelmediği kontrol edilmelidir. Anne adayının herhangi bir sebeple karnına alacağı darbe, fiziksel etkisinin yanında psikolojik olarak da olumsuz etki bırakacaktır. Karna alınan direkt bir darbenin hamileliği etkileme ihtimali çok düşüktür. Yine de her düşme ve travma durumunda mutlaka bir doktor kontrolü gerekir.

Kanamalı kazalarda yapılması gerekenler

Yapılan istatistiklerde hamilelerin %10’u kanamalı kaza geçirmektedir. Travma sırasında anne adayı bir başka organından darbe alabilir. İç kanama düşüğe neden olabilir. Yapılacak ilk şey, acilen en yakın hastaneye gitmektir. Bebeğin kalp atışları kontrol edildikten sonra gereken müdahaleler doktorlar tarafından yapılmalıdır. Kazanın şiddeti ne olursa olsun, anne adayında hiçbir belirti ve şikayet olmasa da mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır.

Zehirlenmelerde yapılması gerekenler

Özellikle yaz döneminde besinlerin çabuk bozulması ile bakteri üretimi artar ve hijyen kurallarına uyulmayan gıda tüketiminde besin zehirlenmeleri ortaya çıkar. Zehirlenmelerde, aşırı sıvı kaybı, yüksek ateş ve bebeğin hareketsizliği söz konusuysa Bebek üzerinde olumsuz etki yaratır. Serum tedavisi ve zehirlenmenin derecesine bağlı olarak antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Güneş Çarpması

Güneş çarpması yaşayan anne adayı, hemen serin bir yere götürülmeli ve başına soğuk su kompresi yapılmalıdır. Ateş yükselirse soğuk bezle vücut soğutulmalı ve hemen hastaneye götürülmelidir.

Önemli nokta: Hamileler emniyet kemerini nasıl takmalıdır?

Hamileler emniyet kemerlerini standart Bağlama şeklinde bağlamamalıdırlar. Ani fren sırasında karnın üzerinden geçen kemer çeşitli darbelere ve bebeğin zarar görmesine neden olabilir. Bunun için, emniyet kemeri karnın altından ve omuzlardan gögsün ortasından geçecek şekilde bağlanmalıdır.

 

Kaynak: Womenist.net

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.