Güzel ve genç kalmanın 20 kuralı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Her yaşın ayrı bir güzelliği olduğu kadar, her yaşın da ayrı bir beslenme şekli vardır,” diyen Uzman Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar, hep 30’lu yaşlarda kalmanın en doğal reçetesini 40’lı, 50’li yaşlarına veda etmek isteyenler için hazırladı.
Kadın olmak;  güzel olmak, hep genç kalmak, hep enerjik olmak, tüm gözlerin üzerinde olması, ışıl ışıl bir tene sahip olmak…  30’lu yaşlarınıza geldiğinizde bu cümleler zihninizde defalarca tekrarlanır; artık zamana karşı mücadele etme zamanı gelmiştir!.. 30’lu yaşlar aslında kadının tam da kendini kadın gibi hissettiği yaşlardır. Ruhu, kadınlığın keyfini çıkarmaktadır. Peki, 30’lu yaşlardaki bedeninize 40’lı hatta 50’li yaşlarda da sahip olmaya ne dersiniz? Hepimizin “Yaşını hiç göstermiyorsun,” cümlesinden aldığımız haz hemen hemen aynıdır ve bu haz, yaş ilerleyip bu cümleyi duymaya devam ettikçe artar. İşte 30’lu yaşlarda beslenmenin püf noktaları:

1.Kadınlar için 30’lu yaşlardaki ortalama su ihtiyacı 2 litredir. Cildinizdeki nem kaybını engellemek istiyorsanız, saçlarınızın kuruyup kırılarak dökülmesini istemiyorsanız su içmekle ilgili tüm mazeretlerinizden kurtulun.

2.Bu yaşlarda hormon kalitenizin devamlılığını korumak adına çinko minerali hayatınızdan eksik etmeyin.

3.Bu yaşlarınızı sonradan unutmamak istemiyorsanız B12 vitaminine dikkat edin. Kan değerlerinize baktırarak B12 takviyesi almak. Böylelikle, bu güzel yaşlarınızı hep hatırlarsınız.

4.Düzgün bir postüre sahip olmak için kalsiyuma ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Düzgün bir duruş, güçlü bir iskelet yapısı gençliğin en güzel belirtisidir. 30’lu yaşlarda sütten, yoğurttan, peynirden alacağınız kalsiyumun değerini bilin.

5.Güçlü bağışıklılık için D vitaminini eksik etmeyin. Güçlü bir bağışıklığa sahip olmaksa gençliğin en değerli belirtisidir. D vitamini depolarınızı dolu tutmanın tek yolu ise GÜNEŞ! 3 haftalık güneş tatili doğanın en özel sağlık reçetesidir. Bu imkanınız yoksa kan tahlili yaptırıp D vitamini takviyesi alabilir ve kış ortasında bile 3 haftalık güneşli bir tatil yapmış kadar olabilirsiniz.

6.Cilt elastikiyetiniz korumak için alacağınız C ve E vitamini alın. Cilt elastikiyetinizi korumayı vaat eden kremlerin içinde bu vitaminler vardır.kadinca.net

7.Kilonuzu yönetmek için 2-2,5 saatlik aralıklarla beslenin.

8.Antioksidan desteği için; daha çok sebze, daha çok meyve tüketin. Her mevsimin meyve ve sebzesinin rengi farklıdır çünkü doğa bizim ihtiyaçlarıma göre seçer bu renkleri. Bu renkler antioksidanların da renkleridir. İşte “doğal antioksidan reçeteniz”! İmza: UZMAN DOĞA.

9.Eklem yerlerinizdeki sıvıları korumak için Omega 3 alın. İlerleyen yaşlarda da rahat rahat bacak bacak üstüne atmak istiyorsanız, topuklularla rahat yürümek istiyorsanız Omega 3 tüketin.

10. Balık sağlıklı, genç bir kalp ve beyin için vazgeçilmez bir besindir. Hem aklı ile hem kalbi ile aşk yaşamak isteyen kadınlara mutlaka balık öneriyorum.

11.Unutmayın; kırmızı et ile capcanlı olursunuz. Özellikle adet dönemlerini yoğun geçiren kadınlar mutlaka kan demir düzeyini kontrol ettirmeli. Kırmız et tüketimi haftada 2 öğün tercih edildiğinde Demir ihtiyacınızı rahatça karşılayabilirsiniz.

12.Ruhunuzu doyuran gıdaları keşfedin. Biliyoruz ki çekmecedeki aşkınızın ismi ÇİKOLATA ve bu kadar fırtınalı bir ilişki yaşamanıza gerek yok! Her günün belirli saatini ona ayırmanız hem sizi hem de onu mutlu edecek!

13.Gerçek mutluluk sporda ama bu mutluluğu keşfetmek için en az 15 gün beraber olmalısınız. Sonrasında, inanın, sporun yerini hiçbir şey tutamayacak. Sadece hayatınızda ne kadar ve ne şekilde yer alması gerektiğine kara verin ve ilişkiniz için en az 15 gün devamlılık sağlayın. Sonrasında, yaşadığınız mutluluk spor alışkanlığınızın devamlılığını kendiliğinden sağlayacaktır.

14.Maden suyu doğanın cildinize armağanıdır. Günde mutlaka 2 şişe tüketin. Maden suyunu cildinize de uygulayabilirsiniz.

15.Günlerinizi planlayın. Planlarken mutlaka bir günlük tutun ve yediğiniz yiyecekleri ve saatleri not alın. Ardından, beslenme günlüğünüzü bir diyetisyen ile birlikte değerlendirin.

16.Fazla kilolarınızdan lütfen 30’lu yaşlarınızda kurtulun. Kilo verdikten sonra cildinizin kendini toparlayabilmesi için daha fazla gecikmeyin.

17. Sigara cildinizi, bedeninizi, organlarınızı, damarlarınızı, saçlarınızı, ellerinizi ve dudaklarınızı yaşlandırır.

18.Güzel ve pürüzsüz bacaklar için varislere dikkat! Kadın olmak ve varisli olmak, erkek olmak ve göbekli olmak kadar doğal karşılanır oldu artık. Oysa bu iki durum da müdahale gerektiren durumlar. Kadınlar varis problemine bu yaşlarda mutlaka müdahale etmeli. Minik kılcallar bile söz konusu olsa bir doktor muayenesinden geçin.

19.Ve selülit! Selülitten kurtulmak mı istiyorsunuz?  Bacaklarınıza düzenli masaj yapın. Bol posalı beslenin.

20.Kesinlikle düşük kalorili diyetler uygulamayın. Çünkü bu sizi yaşlandırır! Yağsız diyetler cildinizin çok çabuk yaşlanmasına neden olur. Aslında çevrenizden bu uyarıları sıklıkla duyarsınız ama hızla zayıflamanın verdiği haz yüzünden dikkate almazsınız!

 

 Uzman Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar

More from the blog

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Hasar görmüş cilt ve yaralar için Galebe Onarıcı Krem

Üstün AR-GE gücü ile yeniliklerin öncüsü Uraw, Galebe Onarıcı Kremin özelleştirilmiş formülü ile hasar görmüş cilt ve yaralara çözüm olmaya hazır.  Vücudumuzdaki en büyük organ...

Kore Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kore kozmetik ürünleri ilk olarak Güney Kore kadınlarının, ardından da tüm dünya kadınlarının memnuniyet duyarak kullandıkları cilt bakım güzellik ürünleridir. Pürüzsüz ve parlak ciltleri...