Güneş Lekeleri “Melazma”lar

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

Günümüzün en büyük problemlerinden biri de ozon tabakasında oluşan delik ile beraber güneşin zararlı ışınlarının atmosfer tabasından süzülmeden dünyaya ulaşması. Bilhassa yaz günlerinde derimizin daha sık maruz kaldığı bu durum en çok da güneş lekelerine sebep oluyor. Yaz aylarında artan güneş lekeleri kişinin yaşına ve cilt tonuna göre değişiyor. Koyu tenli kişilerde görülme sıklığı açık tenli insanlara göre çok daha fazla olduğu gibi, yaş sınırı yükseldikçe de görülme sıklığı artıyor.

“Melazma” GÜNEŞ LEKESİ NEDİR?

Cildin güneş alan bölgelerinde, güneş ışınlarına hassasiyetten oluşan, çıplak gözle de rahatlıkla görülebilen, açık renk tenli kişilerden ziyade sıklıkla koyu ve buğday tenli insanlarda görülen koyu kahverengi renkli lekeler. Tıp dilinde bunlara “ Melazma” adı veriliyor. Alın, yanak, üst dudak bölgesi, burun, çene, boyun ve kollar gibi güneşe maruz bölgelerde ortaya çıkan bu lekeler sağlık açısından bir risk teşkil etmediği halde kozmetik açıdan bireylerin dış görünüşleriyle ilgili hoş olmayan duygular yaratıyor. Güneş lekeleri aslında, cildin bazı bölgelerinde renk hücrelerinin çok çalışması sonucu renk üretimi fazla olması sebebiyle, o bölgenin daha koyu gözükme halinden başka bir şey değil.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Dünyaca ünlü mankenlerin cilt bakım sırları!

GÜNEŞ LEKELERİNDEN KORUNMA YOLLARI

Güneş lekeleri kendini en çok yaz sonlarında belli ediyor. Yaz boyu güneş altında keyifle bronzlaşmış ciltlerin güneşe maruz kalan bölgelerinde, yaz sonuna doğru koyu renkleriyle hemen göze çarpmaları son derece moral bozucu bir durum. Ama her derdin olduğu gibi bunun da çeşitli şekillerde devası mümkün oluyor. Alınacak bazı önlemler güneş lekeleri riskini oldukça aza indiriyor. Bu önlemlerle sadece cilt korumakla kalınmayıp aynı zamanda güneşlenmekten mahrum kalmayarak vücudunuzun D vitamini ihtiyacını da karşılanmış oluyor.
TEHLİKELİ SAATLER

Güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği öğle saatlerinde güneşlenmekten kaçınmak birinci sırada yer alan koruma tedbiri.  Buna göre sabah 11.00 ile öğleden sonra 16.00 arasında güneşlenmemek, bu saatler haricinde güneşlenirken de mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş yağlarını kullanmak gerekiyor. Tabii bu kremlerin içeriklerinde alkol, esans ve benzeri türevlerinin yer almaması şart. Bilhassa bergamot yağından uzak durun. Sigara ve sigara dumanı da lekelenmeyi arttıran faktörlerden sayılıyor.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Selülit nasıl geçer ve selülit giderici yiyecekler hangileri?

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Her tür reklamda görebileceğiniz leke giderici kremler bu soruna sadece geçici olarak çözüm sunuyor. Bundan başka lekelerin oluşum süreci ne kadar eskiye dayalı ise tedavisi o kadar zorlaşıyor. Yani size önerimiz leke oluşumlarından hoşlanmıyorsanız beklemeden tedavisine başlanmanız olacak. Tüm bu saydığımız yöntemlerin kar etmemesi durumunda oluşan lekelerin geçmesi için klasik önerilen tedavi şekillerinin, bunlar her ne olursa olsun, gelişi güzel uygulanmaması şartını unutmamak gerekiyor. Her türlü tedavi edici ve destekleyici yöntemde olduğu gibi bunda da kişiye özel bir gidişat belirlenerek uygulanmalı.
Öncelikle işlemlere başlanacak klinikte bir karanlık odaya girerek wood ışığı- bir çeşit ultraviyole ışık- lambası altında ciltteki leke sayısının belirlenmesi gerekiyor. Daha sonra kişiye özel belirlenen programlarla yapılacak olan kimyasal ve fiziksel yüzey yenileme – peeling- yüzeyden derine basamaklı ve kademeli bir biçimde uygulanabilir. Ve tüm bu uygulamalar süresince güneş, hamam, sauna, kese, lif gibi tahriş edici durumlardan uzak durulması gerekiyor.

Kimyasal ve fiziksel peelingler ile yapılan bu yüzey yenileme bittiğinde, geride kalan derin lekeler için vitamin enjeksiyonu olan yüz mezoterapisi yapılıyor. Bunu son yılların en büyük mucizesi PRP seansları takip ediyor. Bu yöntemler derinde yapıldıkları ve güneşle bağlantısız oldukları için dört mevsim uygulanabiliyor.

Ancak son olarak güneş lekeleriyle ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli şey lekeye yol açan faktörler kişinin hayatından çıkmadığı sürece lekelerin geri dönmesinin mümkün olduğu.

More from the blog

Türkiye ve Güney Kore arasında güzellik işbirliği

Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı (KOTRA) Genel Direktörü Hyeon Cheol Kim, Güney Kore ve Türkiye arasında kozmetik alanındaki işbirliğini artırarak iki ülke arasındaki bağları daha da kuvvetlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtulunabilir?

Cilt lekelerinin baş gösterdiği yerler genellikle el, boyun ve yüz çevreleridir. Bu lekeler çeşitli durumlara göre oluşabilir ve vücutta kalma süreleri bu durumlara göre değişiklik gösterebilir. Lekelerin...

Gözlerinizin İçinin Işıltısını Dışına Yansıtın

Emin ve profesyonel ellerde yaptıracağınız göz altı ışık dolgusu için işinde uzman kişilerden yardım almanız çok önemli.

Kantaron yağının cilde faydaları nelerdir?

Cilt sorunlarında uzmanların da en çok önerdikleri seçeneklerden birisi olan kantaron yağının cilde faydaları konusunda bilgiler sunmak istiyoruz.