‘Güneş dövme’lerine yer açın

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Penti’nin tasarım müdürü Ayşen Uz, 2012 bikini modasını anlattı.

Son yıllarda renkli ve desenli çorapları, ‘karıştır-eşleştir’ ve hatta ‘güneş yanığıyla kendi dövmeni yap’ bikinileri, ilginç reklam filmleri ve sosyal sorumluluk projeleriyle dikkati çeken Penti’nin kapısını çalıp “Bu ilginç fikirler kimin?” diye sorduk… Tasarım Müdürü Ayşin Bicioğlu ve Pazarlama Müdürü Ayşen Uz anlattı…

Ayşin ve Ayşen Hanım ile Penti’nin İstinyepark Mağazası’nda buluştuk. Cıvıl cıvıl mayo ve bikinilerin arasında gerçekleştirdiğimiz söyleşinin çıkış noktası ‘bu yaratıcı fikirler nasıl ortaya çıkıyor, bir marka sessizce bu devrimi nasıl yaptı’ idi… Ancak markanın temel işi olan çorap, söyleşimizin de merkezine oturuverdi…

5 yıldır Penti’nin tasarımlarını yapan Ayşin Bicioğlu bize sadece kendi tasarımlarının sırrını değil, kadınlar için doğru çorap seçmenin yollarını anlattı. Bu arada, önümüzdeki kışın çoraplarını, 2013 yazının ‘plaj modasını’ ve bu yıl deneme amaçlı üretilen güneş yanığıyla dövme yapan ‘pencereli bikini’ çeşitlerinin önümüzdeki yıl değişik figürlerle zenginleşeceğini de öğrendik.

– Penti’de artık daha fazla ürün çeşidi görüyoruz. Bu çeşitliliği nasıl yarattınız?
Ayşin Bicioğlu: Bizim mağazalarımızın iki yüzü var. Bir kış, bir de yaz. İkisi birbirinden çok farklı. Mayıs ayından itibaren çorap satışları bıçakla kesilmiş gibi bitiyor ve tamamen yaz sezonuna geçiyoruz. İki farklı mağaza varmış gibi düşünün. Çorapta renklerle ilgili değişimi başlattık ama bir taraftan da desenli çorap da bizimle beraber başlayan ürünler arasında. Penti deyince akla desenli çorabın gelmesi de bundan… Eskiden çok daha az çeşidimiz vardı, şimdi düşününce çok garip geliyor. O günleri şimdiyle karşılaştırınca geldiğimiz noktayı çok daha iyi anlıyorum. Bikinide alt-üst ayrı satışlarla başlamıştık ama bu derece yoğun bir koleksiyon yoktu. Tamamen plaja odaklanıp ayakkabısından çantasına, şapkasına kadar bütün konsepti yaratınca işin boyutu büyüyerek değişti. Plaj deyince artık akla Penti de geliyor.

– Renkler ve desenler diyoruz ama dayanıklılığın ve kalitenin de bir o kadar önemli olduğunu biliyoruz. Penti bu konuda ne gibi çalışmalar yürütüyor?
Sadece çeşitlilik ve renk sunmak yeterli olmuyor. Müşterinin ihtiyacını önceden belirlemek de çok önemli. İnovasyonu çok seven bir firmayız ve yurtdışındaki bütün yenilikleri takip ediyoruz. Müşterinin isteğini müşteri daha bunun farkında değilken ortaya çıkarıyoruz. Mesela müşterimizin selülit problemi varsa ve bunu kremlerle gidermeye çalışırken biz ona “Bak selülit giderici bir çorap da var. İstersen bunu da kullanabilirsin” dediğimizde “Buna ihtiyacım var” diyor.

Daha farkında değilken bu yeniliği ona çorapla sunuyoruz. Okula giden çocuklar için sadece koton yetmez bambusunu da yapalım daha çevreci, daha yumuşak, organik pamuk olsun gibi birtakım önerilerle ilerliyoruz. Özellikle kaçmayan dayanıklı çorabı biz yapmasaydık kim yapabilirdi.

– Bu kış çorap koleksiyonu nasıl olacak?
Koleksiyonumuz hazır, çekimleri yapıldı. Şimdi reklâm filmleri konuşulmaya başlandı. Opak çoraplar bu sene de çok gözde olacak; daha da renklenecek. Siyah yine bir numara ama siyaha yakın renkler; bordolar, kırmızılar da çok moda olacak.

– Desenliler için ne söyleyebilirsiniz?
Yine küçük desenler tercih ettik ama daha renkli. Yeni ortaya attığımız bir konseptimiz var, ‘kış filesi’ diye yeni bir ürün çıkardık. Yeni desenlerimiz var ve bunlar çiçekler böcekler gibi değil kendinden desenli… Desenli korseli modeller yapmaya başladık. Korseli çorap, fakat bacak kısmı desenli. Bu da iyi bir şey çünkü korseli çorap almak isteyenler için sadece düz renkler vardı. Artık herkesin kullanabileceği ve sevebileceğini düşündüğümüz desenlerin korselisini de yaptık. Bunların çok dikkat çekeceğini düşünüyorum.

ARTIK ÇORABA GÖRE ELBİSE

– Modayı da yakından takip etmek zorundasınız…
Elbette dünya genelindeki moda akımlarını çok yakından takip ediyoruz. Hangi renklerin hâkimiyeti olduğunu görmemiz gerekiyor ki buna uygun çoraplar yapabilelim. Çünkü çorap, dış giyimin en önemli tamamlayıcılarından biri. Ama son zamanlarda değişen bir alışkanlık var. Önceden elbiseye göre çorap alınırdı şimdi çoraba göre elbise alanlar da var. Bu da bizim açımızdan çok sevindirici.

– Bu yıl çok konuşulan dövmeli bikininizden de bahsedebilir misiniz?
Bir arkadaşım güneşlenirken boynunda isim kolyelerinden vardı. O şekilde güneşlendi, kolyeyi çıkardığında isim net bir şekilde okunuyordu. Açıkçası onunla dalga geçtiğimiz sırada aklıma geldi. Üzerine ne takarsan tak güneşlendiğin zaman o iz olarak kalıyor. Bu genelde pek hoş karşılanmıyor. Fakat bunu bilinçli bir şekilde yaparsak çok sevilebilir ve bu bikini fikri de buradan doğdu.

DÖVMELİ MODELLER ARTIYOR

– Dövmeli bikinilerdeki figürlerin sayısı artacak mı?
Bu sene sadece kalp figürü var. Çok beğenildi, bunu genişleteceğiz.

– 2013 yazını hazırlamaya başladınız; bize biraz ipuçları verebilir misiniz?
2012’ye göre çok daha kalabalık bir koleksiyon hazırlıyoruz. Bu sene biraz daha moda ürünlere gittik, tek askılı tek omuzlu bikini üstleri hazırladık. Yurtdışındaki fuarları çok yakından takip ediyoruz. Örneğin büyük bedene çok büyük kayış var. Biz de büyük bedeni kapsayan korseli astar içeren modeller çıkarttık. Önümüzdeki sezon bunu daha fazla geliştireceğiz. Sutyenlerde bulabildiğiniz bütün özellikler artık mayo ve bikinilerde de olacak.

– Çorap, tasarımı zor olan bir ürün mü?
İşe başladığımda bana şöyle demişlerdi; “Bir çorapta tasarım olarak ne yapabilirsin ki?” Aslında o kadar çok yapılacak şey var ki. İşte bu sınırları zorlamak çok hoşuma gidiyor. Çok ince ve zarif bir malzeme kullanıyorsunuz. Kaçmaya, kaymaya her şeye müsait. Onun sınırlarını zorlayarak bir şeyler yapmak çok farklı bir deneyim.

– Diğer ülkelerde durum nedir?
İtalya dışında çorap zenginliği diğer Avrupa ülkelerinde pek yok. ABD’de biraz var. Japonya’yı hepsinden ayrı tutuyorum. Tam bir çorap cenneti diyebilirim. Japonlar çok sıkı bir disiplin gerektiren monoton bir hayat sürüyor. Lise bitip üniversiteye gitmeden önce iki yıllık bir ara veriyorlar ve o arayı çılgın bir hayat sürmek adına yapıyorlar. İşte bu dönemde kendilerini daha çok çorapla ifade ediyorlar.

– Çorapların zayıflatma, selülit giderme gibi etkileri var mı gerçekten?
Evet, bu etkileri yaratabiliyor. Bunu da çorabın örgüsüyle sağlıyoruz. Biz onlara paneller diyoruz. Örneğin popo kaldıran bir çorabımız var. Tam giyildiği zaman poponun alt kısmına gelen kısmı o kadar sıkı bir örgü kullanılıyor ki, o kısım yukarı doğru bombe veriyor. Masaj yapan çoraplarımızda öyle örgüsünü tırtıklı bir şekilde yapıyoruz. Giydiğiniz zaman yürürken ayağınızın altına masaj yapıyor. Bunlar ciddi araştırmalar sonucunda çıkan ürünler. Bu çorapların çıkışı varis çorabına dayanır. Varis çorabı medikal bir çoraptır ve reçeteyle yazılır. Kan dolaşımına etki yapan bir ürünün popoyu kaldırması çok basit bir şey aslında.

SOSYAL PROJELERE DESTEK

Pazarlama Direktörü Ayşen Uz, Penti’nin reklam dünyasının ayrıntılarını bizlerle paylaştı.

– Ürünlerin hikâyesini dinledik. Fakat bir gerçek var ki ürünlerin fonksiyonelliği, kalitesi kadar tanıtımı da çok önemli. Sizler bu konuda nasıl destek veriyorsunuz?
Çok ciddi pazar araştırmaları yapıyoruz. 2007’den beri Penti tanıtım kampayalarıyla atağa kalktı. İki yıl Nil Karaibrahimgil ile yürütülen reklâm çalışmaları çok büyük beğeni topladı. Vurgulamak istediğimiz Penti kadını kendi ayakları üzerinde duran kendini iyi ifade eden özgür ruhlu kadınların seçimi; o yüzden ‘Özgür Kız’ Nil Karaibrahimgil’i seçtik. Sonra Hadise Eurovizyon temsilcimizdi. Bergüzar Korel var. O da Türk kadını için hem başarılı bir oyuncu hem de iyi bir anne modeliydi. Bu sayede yüzde 98 marka bilinirliliğine ulaşmış durumdayız. Bu bir marka için çok zor olmakla birlikte çok gurur verici bir durum.

– Sosyal sorumluluk konusunda da öncü çalışmalarınız var. Biraz bunlardan da bahsedebilir misiniz?
Bu konuya Yönetim Kurulu Başkanımız Sami Kariyo çok fazla önem veriyor. Bu anlamda yaptığımız üç, dört projemiz var. Tabii en medyatik olanı sekiz ünlüyle yaptığımız çalışmamız. Bütün geliri Aile İçi Şiddet Acil Yardım hattına bağışlandı.

– Çorap reklâmlarının en çok merak edileni bacak dublörü kullanılıyor mu?
Çok zor bir soru oldu. Türk kadını bu konuda çok dikkatli ve biz bu konuda çok özen gösteriyoruz. Mümkün mertebe gerçeğe sadık kalmaya çalışıyoruz.

ÇARPIK BACAKLARA SARMAL DESENLER…

– Düz çoraplar için sıkıntı yok ama desenli çorap tercih eden kişilerin vücudunu tanıması ve ona göre seçimler yapması gerekiyor.
– Enine çizgili ve desenli olan çorapları kalın bacaklı kadınlar tercih etmemeli. Çünkü bacakları daha basık ve kalın duracaktır.
– Bacağınız çarpıksa sarmal desenleri tercih etmelisiniz ki gözü yanıltarak bacağın çarpıklığını gizleyebilesiniz.
– İnce file çoraplar her bacakta çok güzel duruyor.
– Koyu renk çoraplar daha zayıf gösteriyor.
– Arkada tek çizgi ya da arka detayı olan çoraplar her bacakta güzel duruyor.
– Çorap bedenleri 1-2-3 diye boy ve kilo oranına göre bedenleri oluşturuluyor. 36 beden bir kadın 1 numara çorap kullanmalı diye düşünülmemeli, belki boyu çok uzun ve bu yüzden 36 beden olup 3 numara yazan çorabı alması gerekebilir.
– 4 ve 5 beden numarası da var artık ve hızla kullanımı artıyor.

 

Kaynak:kadınvekadın.com

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.