Gripken masaj yaptırmayın

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Masaj kan dolaşımını hızlandırdığı için gripken vücutta bulunan enfeksiyonu yayabilir.

Masaj ve Doğal Terapiler Derneği (MADOTED)  Başkanı Nihat Ayçeman, gribal enfeksiyon geçiren kişilerin masaj yaptırmaması gerektiğini belirterek, “Vücutta bir enfeksiyon veya iltihabi durum varsa enfeksiyonun yayılma riski yüksek olur, çünkü masaj kan dolaşımını hızlandırır”  dedi.

Nihat Ayçeman,  masajın eğitimsiz  kişiler tarafından yapılmasının birçok riski beraberinde getireceğine dikkati çekti. Türk insanında profesyonel kişilere masaj yaptırma alışkanlığı olmadığını  anlatan Ayçeman, masajın ya kişilerin yakınlarınca ya da berber veya kuaförlerde çalışanlarca yapıldığını söyledi.

Bilinçsiz yapılan masaj felç riski taşıyor

Kontrolsüz şekilde yapılan masajın felç riski taşıdığının altını çizen  Ayçeman, “Örneğin berber, misafirlerini memnun etmek için bir jest yapıyor. Kontrolsüz boyun kıtlatıyor. Bu, çok ciddi bir manipülasyon. Hasar meydana  getirme riski yüksek. Fıtıklaşma veya kireçlenme başlangıcı varsa sinir üzerinde  bası varsa bu hareket felce kadar götürebilir. Sinirler hasar görebilir. İnce kaslar zedelenebilir” diye konuştu.

Basit bir masaj gibi görünse de insan vücuduyla oynamanın, dokuları  ellemek ve değişik baskılar yapmanın zararları olacağını belirten Ayçeman, “Biz dışarıdan sadece deriyi görüyoruz. Altında damarlar, sinirler, zarlar, kaslar  var. Bunlara sert ve zorlayıcı uygulamalar yapılırsa tahriş olma, zedelenme riski  yüksek olur. Bilinçsizce yapılan masaj o an için rahatlatabilir ama sonra sıkıntı  oluşturabilir. Bilinçsizce, rastgele masaj doğru değil” ifadesini kullandı.

“Masaj her zaman faydalı değil”

Ayçeman, bilinçli bir masaj ustasının kişiye önce vücudunda masajın  zararlı olma ihtimali olan konuları sorduğunu kaydetti. “Masaj her zaman faydalıdır” denemeyeceğinin altını çizen Ayçeman, “Masajın zararlı olabileceği  durumlar da vardır. Bu durumları göz önünde bulundurup elemek lazım” dedi.

Ayçeman, şunları söyledi: 

“Diyelim ki vücudunuzda gribal enfeksiyon var. O zaman masaj olmaz.  Enfeksiyonlu ve yüksek ateşli durumlarda, kırık çıkık ve benzeri durumlarda, deri tahrişlerinde, yara berelerde masaj yapılmaz. Bunları göz önüne almayan bir kişi  bilinçli davransa bile yine zarar getirebilir. Çünkü bu durumlarda masaj, faydadan çok zarar getirir. Her zaman her durumda masaj yapılmaz. Bunu ancak  ciddi eğitim almış kişi anlar. Vücutta bir enfeksiyon veya iltihabi durum varsa  enfeksiyonun yayılma riski yüksek olur, çünkü masaj kan dolaşımını hızlandırır.  Masaj yapılan bölgede ısı meydana geliyor, doğal olarak orada damarlar genişliyor  ve kanlanma artıyor. Diyelim ki enfeksiyonlu bölge masaj yapılan bölgeye yakın.  Dolaşımı hızlandırdığınız için vücutta var olan enfeksiyon vücuda hızla yayılır.  Yani enfeksiyonun vücudun diğer bölgelerinde dolaşma veya yayılma riski yüksek  olduğu için enfeksiyonlu durumda masaj yapmak doğru değil.”

“Çiğneme de riskli”

Ayçeman, bazı vatandaşların kendilerini yakınlarına çiğneterek  rahatladığını hatırlattı. Bu uygulamanın daha çok Asya toplumlarında görüldüğünü  ifade eden Ayçeman, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çiğneme de riskli. Baba eve gidiyor. Yorgunluk var, (Hadi hanım çık  sırtımı çiğne). Çiğnerken nereye basılmaması gerektiği bilinemiyor. O an için  rahatlama yaratıyor ama ince damarlar, sinirlerin, zarların ne kadar hassas  yapıda olduğu bilinmiyor, zedelenme oluşabiliyor. İğne ucu gibi başlayarak  zedelenmeler birikiyor. Kişi iki, üç günde bir kendisini yeniden çiğnetmek  ihtiyacı duyuyor. İşte bu hasarlar birikerek devam eder ve deri altında, kaslar  arasında kalıntılar bırakır. Halk arasında denildiği gibi kulunç oluşmaya,  kaslarda spazmlar meydana gelmeye başlar. Kemik çıkıntılarının olduğu yerde baskı  olursa kemik üzerindeki zarlarda yırtıklar oluşur, tutulmalar yayılır. Kişi,  ilerleyen zamanlarda o bölgelerde sıkıntı yaşar.”

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...