Gözlerinizi güneşten koruyun

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Güneşe yoğun bir şekilde maruz kalanlarda göz hastalıkları daha sık görüldüğü bildirildi

Göz Hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Nur Acar, güneşe yoğun şekilde maruz kalmanınkatarakt, sarı nokta hastalığı ve retinahastalıklarına neden olabileceğini bildirdi.

 

Acar, yaptığı yazılı açıklamada, güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarının cilt kadar göze de zarar verdiğini ifade ederek, son yıllarda ozon tabakasının incelmesi nedeniyle güneşten gelen zararlı ışınların miktarının arttığını vurguladı.

 

Yaz aylarında güneş gözlüğü takmadan dışarı çıkılmaması konusunda uyarıda bulunan Acar, şunları kaydetti:

 

”Güneşe yoğun şekilde maruz kalmakkatarakt, sarı nokta hastalığı ve retinahastalıklarına neden olabiliyor. Ultraviyole ışınları, gözdeki korneayı kurutabilir, kaşıntı, batma, yanma ve kanlanma gibi şikayet ve hasarlara neden olabilir. Bu açıdan güneş gözlüğü kullanmak, kontrast duyarlılığını artırarak daha net görmeyi sağlar. Ayrıca güneş gözlüğü olmadan güneşte kalmak, karanlıkta görmeyi ve adaptasyonu azaltır. Görüntünün dağılmasını da ortadan kaldıran ve daha keskin görmeyi sağlayan güneş gözlüğü, renk kontrastının netleşmesini sağlar. Renklerde güneşin yarattığı dağınıklığı önler.” 

 

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜN KALİTESİNE DİKKAT

 

Acar, kullanılan gözlüğün kalitesinin önem taşıdığını, yeterli ultraviyole koruması olmayan güneş gözlüklerinin, kişiye faydadan çok zarar getireceğini vurgulayarak, gözlük seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

 

”Güneş gözlüğü kesinlikle işportadan veya seyyar satıcıdan alınmamalı. Bu gözlüklerin özellikle çocuklara takılması büyük bir risktir. Güneşe karşı uygun gözlük kullanmayan kişininretinasına ulaşan zararlı ışınların miktarı da artacaktır. Güneş gözlüğü seçerken görünümden ziyade gözlüğün fonksiyonu ön planda tutulmalı. Çerçevenin yeterli genişlikte olmasına, göze mümkün olduğunca yakın durmasına dikkat edilmeli. Bunun yanı sıra gözün etrafını örten, yan ve üst siperliği olan çerçeveler tercih edilmeli. Güneş gözlüğünün camlarının homojen renkte olmasına ve lokal renk değişikliği olmamasına özen gösterilmeli. Çok koyu renkli camlar gözdeki kontrastı bozar ve görme keskinliğini azaltır.”

 

Acar, güneş gözlüklerinin, göz sağlığı için önemli koruyucu ürünler olarak değerlendirilmesi ve kullanılmadan önce mutlaka uzman göz hekiminin önerilerinin alınması gerektiğini kaydetti.

 

 

Kaynak:habertürk.com

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.