Göz Sulanmasının Nedenleri Nelerdir?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Günümüzde bireyler birçok sağlık problemiyle karşı karşıya kalmaktadır. Şehirleşmenin artmasıyla birlikte hava kirliğinin artması, katkı maddesi içeren gıdaların artışı gibi nedenlerden dolayı birçok sağlık problemi ortaya çıkmaktadır.Vücudumuzun en hassas organlarından biri olan gözlerimiz de sıklıkla rahatsızlanmaktadır. Bu rahatsızlıkların başında gözlerin sulanması rahatsızlığı gelmektedir. Gözlerinden problemi olan birçok kişi göz sulanmasının sebepleri nelerdir? Sorusunun cevabını merak etmektedir. Şimdi bu nedenlerden birkaçını açıklayalım

Göz Sulanmasının Nedenleri

1) Genellikle gözlerimizin sulanma sebeplerinin başında grip, nezle gibi hasta olduğumuz durumlar gelmektedir. İnsan vücudu hastalandığı zaman bu hastalığın belirtileri birçok organda etkisini gösterebilmektedir. Grip ya da nezle olan bir insanın da normal olarak gözlerinde su normal bir durumdur. Grip ya da nezle atlatıldığı zaman göz sulanması şikayeti de geçecektir.

2) Gözde oluşan iltihaplar da göz sulanmasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla gözde oluşan iltihap neticesinde gözlerinizde sulanma oluyorsa doktorunuza başvurabilirsiniz. Aksi taktirde iltihap yayılabilir ve daha ciddi rahatsızlıklar oluşabilir.

3) Hava kirliliği faktörü de göz sulanmasına neden olur. Eğer yaşadığınız şehirde hava kirliliği varsa gözlerinizin sulanma ihtimali de artar. Bu ihtimale karşı önlem almanız size yardımcı olacaktır

4) Göz içindeki damarlar bazen tıkanabilmektedir. . Bu da vücut sıvılarının normal bir şekilde dışarı atılmasını engeller. Bunun ardından gözlerde sulanma meydana gelebilir. Böyle durumlarda zaman kaybetmeden hekiminize başvurmak sizin için iyi olacaktır.

5) Yaşlanma ile birlikte göz sıvıları kurumakta ve işlevselliğini kaybetmektedir. Bu nedenle yaşlı bireylerin gözlerinin sulanması son derece normaldir. Bebeklerde de tam tersi olarak göz kanallarının tam olarak gelişmiş olmaması göz sulanmasına neden olur.

6) Gözlere giren yabancı maddeler de göz sulanmasına neden olur. Bu yabancı maddelerden dolayı gözleri sulanan bireylerin vakit kaybetmeden doktora başvurması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.