Göz Çevresi Estetiği

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Göz çevresindeki kırışıklıkları önlemek için nasıl estetik yaptırmalı?

Etkileyici bakışları her yaşta korumak mümkün mü? Göz çevresi ile ilgili günümüz estetik cerrahisinde neler yapılıyor? Bu ve benzeri soruları Estetik Cerrah Op. Dr. Metin Kerem’e sorduk.

“Yaşlanmak, hem fiziksel hem de ruhsal olarak herkesin yaşamak zorunda olduğu bir doğal süreç” diyen Estetik Cerrah Op. Dr. Metin Kerem, bu sürecin yüzümüzdeki etkilerini hafifletmenin mümkün olduğunu da sözlerine ekliyor. Yüz yaşlanmasının en belirgin olarak göz çevresinde görülen değişiklikler ile kendini gösterdiğini, en sık belirtilerinin ise, göz çevresindeki kırışıklıklar, üst göz kapaklarında oluşan cilt fazlalıkları, yağ birikimleri ve alt göz kapaklarında ki torbalanmalar olduğunu söylüyor. Göz çevresi problemlerinin basitmiş gibi göründüğüne, oysa üst ve alt göz kapaklarının hassas ve karmaşık anatomik yapısından ötürü çok dikkatli inceleme gerektirdiğine ve çözüm yöntemlerinin de bir o kadar hassas olduğuna dikkat çekiyor.

Estetik Cerrahisinde Neler Yapılıyor?

Op. Dr. Metin Kerem, üst göz kapağına yönelik operasyonlarda fazla olan cildin alındığını, eğer varsa yağ fıtıklaşmalarının düzeltildiğini, alt göz kapağında ise ilerleyen yaşla zayıflayan çeşitli anatomik yapıların düzeltilmesi sayesinde torbalanmaların ortadan kaldırıldığını söylüyor: “Yağ dokusunun değerinin daha iyi anlaşıldığı son yıllarda göz altı torbalarındaki yağ dokusunu çöpe atmak yerine kullanmayı yeğliyoruz. Yaşlanmayla oluşan problemin doku fazlalaşması değil dokuların yer değiştirmesi olduğu net olarak biliniyor artık. O nedenle hiçbirşey fazlalık değil, dokuları çıkarıp atmak yerine olması gereken yere transfer ediyoruz. Böylece yapay, ameliyatlı yüzler yerine daha doğal ve canlı bir bakış elde ediliyor”

Süreç Nasıl İşliyor?

Göz kapağı operasyonları çoğu zaman lokal anesteziyle veya sedasyon adı verilen hafif bir anestezi yöntemiyle yapılıyor. Yarım saat ile 2 saat arasında değişen operasyon süreleri yapılacak işin detaylarına göre şekilleniyor. Genellikle hastane yatışı gerektirmeyen göz kapağı operasyonlarından sonra, 1 hafta süren göz çevresi morlukları ve şişlikler oluşabiliyor. Ancak hasta 3-4 gün içerisinde normal hayatına dönebiliyor. Göz kapağı cildinin üstün iyileşme kapasitesinden ötürü bu bölgede yara izi problemi de yaşanmıyor.

Göz kapağı operasyonları tek başına veya yüz germe, kaş kaldırma, boyun germe gibi işlemlerle kombine olarak uygulanabiliyor. İyileşme süreci diğer estetik operasyonlara göre nispeten kısa olup, çoğu hastada 1-2 ay içerisinde beklenen sonuçlara ulaşılabiliyor.

Womenist.net

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.