Göz Cerrahisinde Devrim Yaratacak Teknoloji Türkiye’ye Geldi

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dünyagöz Hastaneler Grubu, Türkiye’yi bıçaksız katarakt cerrahisi ile tanıştırıyor. Türkiye’de ilk kez uygulanacak Femto Saniye Lazer teknolojisi ile katarakt sorunu hem hekim hem de hasta açısından en konforlu şekilde lazer uygulama ile tedavi ediliyor. Aynı ameliyatla uzak ve yakın göz içi mercekleri implantasyonu ile gözlüklerden de kurtulmak mümkün.

Dünyagöz Hastaneler Grubu, göz cerrahisinde çığır açacak Femto Saniye Lazer Fako teknolojisini Türkiye’ye getirdi. Daha önce gözlükten kurtulma ameliyatlarında bıçaklı yöntemi ortadan kaldıran‘Intralase Lazer Teknolojisi’ni Türkiye ile tanıştıran Dünyagöz Grubu, şimdi de katarakt tedavisinde Femto Saniye Lazer teknolojisi ile bıçaksız katarakt cerrahisi dönemini başlattı. Katarakt tedavisinde komplikasyon riskini minimuma indiren ve ameliyat sırasında hastaya yüksek güvenlik ve konfor sağlayan yeni yöntem ile katarakt ameliyatlarında bugüne kadar kullanılan bıçaklı yöntemin aksine artık hastaların gözlerine el değmeden lazerle cerrahi müdahale yapılacak.

Böylece ameliyat esnasında ortaya çıkabilecek istenmeyen etkiler en aza indirilmiş olacak. Göz cerrahisinde çığır açan yöntem aynı zamanda ameliyatın en önemli aşaması olan yapay göz içi merceğinin yerleştiği yuvanın kusursuz olarak hazırlanmasını sağlıyor. Bu sayede hastalar tek bir operasyonla kataraktın yanı sıra miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarından da gelişmiş göz içi mercek seçenekleri ile kurtulabiliyor.

LAZERLE KATARAKT AMELİYATLARINI BAŞLATAN DOKTOR TÜRKİYE’DE

Yeni teknolojinin Türkiye’ye gelmesi dolayısıyla Dünyagöz Etiler Hastanesi’nde bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya dünyada lazerle katarakt ameliyatlarını ilk yapan doktor Prof. Dr. Zoltán Zsolt Nagy de katıldı. Bıçaksız lazerle tedavinin katarakt hastaları için bir devrim niteliği taşıdığını anlatan Prof. Dr. Nagy, Amerika’dan getirilen yeni teknoloji sayesinde ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyonların en aza ineceğini; bu sayede göz nakline (kornea nakline) kadar varabilen komplikasyonların azaltılabileceğini kaydetti. Femto Saniye Lazer teknolojisinin dünya genelinde sadece aralarında Amerika, İspanya, Kanada, Almanya ve İtalya’nın da bulunduğu az sayıda ülkede uygulandığını ifade eden Prof.Dr. Nagy, cihazın Türkiye’ye getirilmesinde oftalmoloji alanında aktif bir şekilde yer alan deneyimli hekim kadrosuna sahip Dünyagöz Grubu’nun rolünün büyük olduğunu söyledi.

Yeni teknoloji ile yapılacak katarakt ameliyatlarıhakkında bilgi veren Dünyagöz Hastaneler Grubu Medikal Direktörü Prof. Dr. Kazım Devranoğlu ise, dünya ile eş zamanlı olarak bıçak kullanmadan lazerle katarakt ameliyatlarının Türkiye’de de yapılabildiğini söyledi. Prof. Dr. Devranoğlu, “Cihaz, sağlıkta yüksek kaliteyi temsil eden FDA ve CE onayına sahip.

Türkiye’ye ilk olarak Dünyagöz Grubu’nda uygulanmaya başlayacak. Bu yeni teknoloji hastalara kataraktın yanı sıra aynı ameliyatta gelişmiş göz içi mercek seçenekleri ile uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulma seçeneği sunuyor. Bu teknoloji ile bıçak kullanılarak göz içine girilip gerçekleştirilen katarakt ameliyatlarının zaman içerisinde ortadan kalkacak” dedi.

OPERASYON HEM HEKİM HEM DE HASTA AÇISINDAN EN KONFORLU ŞEKİLDE TAMAMLANIYOR

Katarakt ameliyatlarında önemli olan hususlardan birinin hastanın gözündeki katarakt alındıktan sonra yapay göz içi merceğinin yerleştiği yuvanın kusursuz olarak hazırlanabilmesi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Devranoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun için yeni teknolojide hastanın gözü mikron biriminde çok hassas bir şekildeölçülüp lazer ışınlarıyla merceğin ön zarının açılması sağlanıyor. Halen kullanılan eski yöntemde ise bu zarın korneanın neresinden ve hangi çapta açılacağı hekim deneyiminebağlı olarak mekanik aletlerle yapılıyor. Bu zar hekimin istediği çapta ve düzgünlükte olmamış ise özellikli mercek kullanımının başarısını azaltıyor. Yeni teknoloji ile hastanın göz merceğinin istenilen çapta lazerle açılan ön zarı kolaylıkla alınıyor ve sonra da hekimin yerleştireceği özellikli göz merceğiyle katarakt ameliyatı tamamlanmış oluyor. Yeni teknoloji hastaya yüksek güvenlik ve konfor sunuyor.”

FEMTO SANİYE LASER KATARAKT AMELİYATI İÇİN GEREKLİ ÖN HAZILIĞI KISA SÜREDE TAMAMLIYOR

Dünyagöz Grubu Ataköy Hastanesi Medikal Sorumlusu Prof. Dr. Akif Özdamar ise, yeni teknolojide kataraktın göz içerisinden eskiye göre lensin sertliğine bağlı olarak %100 ile % 40 arasında daha az enerji kullanılarak alındığını açıkladı. Prof. Dr. Özdamar, “Kataraktı ses dalgası nkullanılarak göz içerisinde parçalayıp alıyorduk. Yeni yöntem sayesinde lazer ile kataraktı istediğimiz şekilde ve istediğimiz sayıda kesip oluşan küçük parçacıkları göz dışına vakum ile ya da düşük enerjide emülsifiye ederek alabiliyoruz. Laser ile kataraktın küçük parçacıklara ayrılması işlemi göz içinde mekanik aletlerle parçalama ihtiyacını ortadan kaldırdığı için, ameliyat esnasında gözde istenmeyen hasarların ortaya çıkma riskini de en aza indirmektedir.” diye konuştu.

Kaynak: Haberindeks

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.