Göbek Yağlarının En Büyük Düşmanı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

 “Ara öğün alışkanlığı, göbek bölgesindeki yağlanmanın en büyük düşmanı” diyen Prof. Dr. Banu Çaycı, sağlıklı atıştırmalıkların metabolizma hızını artırdığına dikkat çekti ve 200 kaloriyi geçmeyen ara öğün önerilerinde bulundu.

Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Banu Çaycı yeme krizlerinin önlenmesinde ara öğün programının önemine dikkat çekerek midenin 2,5-3 saatlik süreçlerde boşaldığını ve bu noktaya gelindiğinde yiyeceklere karşı irademizin zorlandığını belirtti. Çaycı, mide tamamen boşalmadan yarım saat veya bir saat önce alınacak 100-200 kalorilik ara öğünlerin, iştahı bastırdığını, ani iniş çıkışlarla yiyeceklere karşı direnci düşüren kan şekerinin düzenlenmesine ve hipoglisemi ataklarının önlenmesine katkıda bulunduğunu söyledi.

Düzenli ara öğün metabolizmayı hızlandırarak kilo kontrolünü sağlar

Düzenli ara öğün yiyen kişilerde metabolizma hızının arttığına dikkat çeken Çaycı, göbek bölgesinde yağlanmanın bu yolla önlenebileceğini vurguladı. Ara öğünlerde dikkat edilmesi gerekenin abur cuburdan kaçınarak sağlıklı atıştırmalıklara yönelmek olduğunu söyleyen Çaycı şöyle devam etti: “Light bisküviler, yağsız peynir, light yoğurt, ayran veya süt, tuzsuz leblebi, taze ve kuru meyveler, birkaç yağlı tohum örneğin 3-4 ceviz, 5-6 fındık, 7-8 badem gibi seçenekler, taze, haşlanmış, közlenmiş yağsız sebze parçaları mükemmel seçimlerdir. Şeker ve şekerli gıdalar, cips, kremalı bisküviler ve patates kızartması gibi yağ içeriği yüksek gıdaları, asitli ve şekerli içecekleri, tuz oranı yüksek yiyecekleri tüketmek ara öğünlerde tamamen yanlış seçimlerdir ve bu gıdalar kilo almanıza neden olur. Ara öğünler 150 kaloriyi geçmemeli ve yeterince protein, karmaşık karbonhidrat ve lif içermelidir.”

Metabolizma dostu 10 ara öğün önerisi

Prof. Dr. Banu Çaycı, sağlıklı atıştırmalıkların da doğru planlanırsa kişilerin damak tadına hitap edebilecek seçenekler sunduğuna dikkat çekti. Çaycı hemen herkesin işte veya evde kolaylıkla erişebileceği yiyeceklerden 200 kaloriyi geçmeyen sağlıklı alternatif ara öğünler önerdi.

  • 1 tatlı kaşığı fındık ezmesi+yarım elma
  • 3 adet havuç + yağsız peynir veya yoğurt karışımı
  • 1 dilim peynir + yarım elma
  • 1 dilim tam buğday ekmeği + 1 dilim peynir
  • 15 adet badem
  • 1 kâse yoğurt (Evde mayalanmışını tercih ediniz.)
  • 1 top dondurma
  • 2 adet haşlanmış yumurta
  • Portakallı Keçi Peyniri (Portakalları küçük küçük kesip keçi peyniri ile karıştırabilirsiniz.)
  • Protein Bar

 

Beslenme Danışmanı Banu Çaycı / Hürriyet Aile

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.