Göbek Yağlarını Eritmek İçin İpuçları

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Yıllardır egzersiz yaptığınız halde, göbek yağlarını eritmek konusundan hala şikayetçi misiniz? Düzenli bir şeklide egzersiz yapıyor, beslenmenize dikkat ediyor ama hala bu sorunla yaşıyorsanız bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. İşte olası nedenler.

Yanlış Egzersizler

Eğer en önemli göbek egzersizi olan crunch yani mekik hareketini yanlış yapıyorsanız göbek çevrenizde en ufak bir değişiklik olmaz. Egzersize başladığınız gün nasılsa, günler hatta aylar sonra bile aynı kalabilir.  Mekik çekerken gücü karından değil boyundan alıyorsanız, karın kasları yerine kalça bölgesindeki kasları çalıştırmış oluyorsunuz demektir.  Doğru hareket için hareketi karın kaslarınızı kullanarak yapmanız gerekir.


Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: 15 dakikalık egzersizle evde zayıflama


 

Yanlış gıdaları tüketme

İsterseniz günde 200 tane mekik çekin, sıkı bir karın bölgesine sahip olmak ve göbek yağlarını eritmek için beslenmenizde doğru gıdalar tüketmeye dikkat etmeniz gerekir. Eğer yanlış beslenme tarzı ile ihtiyacınızın çok üzerinde kalori alıyorsanız yaptığınız egzersizler işe yaramaz. Göbek yağlarını eritme konusunda sonuç almak için, işlenmiş karbonhidratları (beyaz ekmek, makarna vs) bırakmalı, şekeri hayatınızdan çıkarmalı, alkol tüketimini ise minimuma indirmelisiniz.  Göbek yağlarını eritmek için doğru beslenme şekli yağsız protein (yağsız tavuk, hindi, balık; az yağlı süt ürünleri; tahıllar), şekersiz sebze ve meyvelerden tüketimini artırmaktır.


Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz:  14 Günlük Sıfır Göbek Diyeti


nefes egzersizi
Nefes Egzersizi

Yanlış nefes egzersizi

Göbek yağlarını eritmek için uygulanan karın egzersizleri esnasında nefesi nasıl kullandığınız çok önemlidir. Mide, karın duvarının arkasında bulunur; yanlış nefes alıp verme mideyi dışarı doğru çıkıntı yapacak şekilde iter. Böylece karın duvarı dışarı fırlar.  Oysa doğru nefes için pozisyonu alıp harekete hazırlanırken nefes almanız,  göbeğinizi içinize çekerken nefes vermeniz ve hareket esnasında karın bölgenizi sıkarak içinize çekmeniz gerekmektedir.


Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz:  Ebru Şallı’nın göbek eritme diyeti


Yanlış Vücut Pozisyonu

Göbek yağlarını eritmek için mekik çekerken egzersizler boyunca, karın bölgenizi kontrol altında kalmalıdır. Egzersiz bitene dek karın sıkılmış vaziyette içeri çekilmeli.

Egzersize Odaklanmamak - Göbek Yağlarını Eritmek İçin İpuçları
Egzersize Odaklanmamak – Göbek Yağlarını Eritmek İçin İpuçları

Egzersize Odaklanmamak

Göbek eritme egzersizleri esnasında, hareketi doğru yapmak yerine hareket sayısına odaklanıp, çabuk bitirmek için acele ediyor olmanız bir başka hatadır. Her gün çok sayıda mekik yapmaya gerek yoktur bunun yerine haftada 3-4 defa, 8 ila 20 kez, doğru odaklanma ile yapacağınız 3 set mekik göbek yağlarınızı eritmeden sizi sonuca ulaştıracaktır.


Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz:  Göbek eritme hareketleri (4 Haftalık Antrenman)


Yetersiz uyku

Size ne kadar alakasız gibi görünse de uykusuzluk ya da yeterince iyi uyuyamamak ile kilo arasında ters orantılı bir ilişki vardır. Düzenli bir uyku alışkanlığı doğru bir egzersiz kadar işe yarar.

Egzersiz yapmak - Göbek Yağlarını Eritmek İçin İpuçları
Egzersiz yapmak – Göbek Yağlarını Eritmek İçin İpuçları

Hep aynı egzersizleri yapmak

Vücudumuz sürekli yaptığı egzersizlere kısa zamanda adapte olur. Bu sebeple uzun zaman boyunca aynı egzersizleri yapmak, bu egzersizlerin yağ yakıcı özelliklerinin azalması demektir.  Bu nedenle spor yaparken daima belirli egzersizleri değiştirip yeni programlar uygulayarak vücudun dinamizmini ayakta tutmamız gerekir. Bir egzersiz eğer kaslarınızı yormuyor ve yapıldıktan sonra ağrıya sebep olmuyorsa o egzersizin değiştirilme zamanı gelmiş demektir.

Sürekli stres halinde olmak

Sürekli stres halinde olmak vücudun hormon düzensizliğine neden olur. Bu hormon düzensizliği de kilo artışını beraberinde getirir. Üstelik bu kiloların büyük kısmı karın bölgesinde toplanır.  Bu stresi azaltmak için her gün düzenli olarak nefes egzersizleri, yoga ya da meditasyon öneririz.


Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz:  Düz karın için 7 yoga duruşu


 

İnterval Antrenmanı - Göbek Yağlarını Eritmek İçin İpuçları
İnterval Antrenmanı – Göbek Yağlarını Eritmek İçin İpuçları

İnterval Antrenmanı Yapmıyorsanız

Temponuzu yükseltecek, yüksek şiddetli, aralıklı antrenman yapmak, göbek bölgesindeki yağlanma üzerinde inanılmaz etkilidir. Yürüyüş, koşu, yüzme hangisini yapıyor olursanız olun 1 ila 1,5 dakika boyunca maksimum hızınıza çıkıp, yine aynı miktarda orta hızda devam ettiğiniz ve böyle tekrarlar halinde sürekli yaptığınız bir antrenman kısa sürede göbek yağlarınızı eritecektir.

Kontrolsüz ve hızlı hareket

Spor esnasında yapılan hareketleri çok hızlı tekrar etmek işe yaramaz. Bunun yerine kontrollü ve yavaş yapılan egzersizler uygulamalısınız. Bir hareketi ne kadar yavaş yaparsanız, kaslarınızda o kadar fazla lif hareketi gerçekleştirebilmek için çalışacaktır. Buna örnek olarak 1 dakika boyunca sürekli mekik çekmek yerine, aynı süre boyunca tek bir mekik pozisyonunda karın bölgenizi sıkarak beklemek çok daha etkili olacaktır.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Kalori yakan en eğlenceli yöntemler!

More from the blog

XL-S Ürünleri ve Taylan Kümeli’nin Programı ile Bir Dönüşüm Hikayesi

                                              Kendisini ve...

Diyet Nedir? Diyetin Faydaları Nelerdir? En Hızlı Zayıflatan Diyetler

Obezite, çağımızın en bulaşıcı hastalıklarından birisi ve tek çözümü şüphesiz ki diyet. Siz değerli okuyucularımıza diyet ile alakalı olarak en kapsamlı bilgileri sunmak istiyoruz.

Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti ile Hızlı ve Sağlıklı Zayıflama

Ülkemizde ki kadınların da son dönemde sıklık ile kullandıkları protein diyeti ile 3 günde 3 kilo vermek mümkün hale geliyor. Ülkemizde özellikle obezite oranları...

Soğan Kürü Nedir? Faydaları Nelerdir? Soğan Kürü ile Zayıflama

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun her fırsatta üzerinde durduğu seçeneklerden birisi olan soğan kürü hakkında bilgiler sunacağız. Bildiğimiz gibi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok farklı vitamin...