Göbek Yağlanmasının Nedenleri

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bel çevresindeki yağlanma problemi pek çok kişinin kabusu. Özellikle yaz döneminde daha çok can sıkıcı olmaya başlayan bu yağlardan kurtulmak için, ilk olarak beslenme alışkanlıklarını değiştirmeniz ve diyet listenizden basit şeker gibi zararlı yiyecekleri çıkarmanız gerekiyor. İç Hastalıkları Metabolizma ve Obezite Uzmanı Dr. Ayça Kaya, bel çevresi yağlanmasından kurtulmak için uzak durulması gerekenleri şöyle sıralıyor:

Gizli yağlar:

Oturup da margarin kaşıklamasanızda bu yağları bir şekilde alıyorsunuz!
Peki ama nerden? Başta hazır yiyeceklerden… Açma, poğaça, kek, kuruyemiş, zeytin, peynir ve cipslerden… Eğer gün içinde vücudunuza giren gizli yağları size bardağın içinde gösteriyor olabilseydim, emin olun dudaklarınıza fermuar dikmeye karar verirdiniz!

Unlu mamüller:

Karbonhidratlı besinler vücutta hızla şekere, sonra da yağa dönüşürler. Ağzınıza attığınız her lokmada bilin ki o lokma vücudunuzda dönecek dolaşacak ve göbeğinize yağ olarak yerleşecek. Şimdi bir o manken fotoğrafına, bir de önünüzdeki börek tabağına bakın… Seçim sizin…

Alkollü içecekler:

Biraya veda edin… Alkollu içeceklerin hepsine “hayır” ama biliyoruz ki özellikle bira göbek yapmasıyla meşhur bir içecektir. Üstelik birtaneyle yetinmez, yanında yağlı patates cipsi veya kuruyemiş yemeden de kolay kolay duramazsınız.

Basit şekerler:

Çikolata, şekerleme, hazır meyve suyu, kola, gazlı içecekler, baklava, sütlaç… Bunların hepsi “basit şeker” içeriyor. Şeker demek “yağ” demektir. Her lokma tatlı, ya da her yudum meyve suyu belinizi biraz daha kalınlaştırır!

Dr. Ayça Kaya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.