Göbek Neden Yağlanır?

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Karın ve bel çevresindeki yağlanmalar diğer bölgelerde (bacak, kalça vs.) görülen yağlanmalara göre uzmanlar tarafından daha tehlikeli görülürler. Çünkü bu bölgelerdeki yağlanmalar direkt olarak kalbi etkiler ve birçok kalp ve damar hastalığına zemin hazırlar. Aynı zamanda şeker ve felç gibi ciddi problemlere de yol açarlar. Bu nedenle kilolu olan insanların ilk önce bu bölgelerindeki yağlardan kurtulmaları gerekmektedir.

Karın bölgelerindeki yağların esas kaynağı hayvansal katı yağlar, çok yağlı etler ve yine yağlı peynir ile süt ürünleridir. Elbette diğer yiyecekler göbeği yağlandırmaz diye bir kural yok. Her yiyeceğin fazlası, aşırı kalori bir şekilde göbekteki yağlara yağ ekler, kişiyi iyice şişmanlatır. Yine genetik faktörlerin etkilerini, yaşı ve yaşam biçimini de işin içerisine katabiliriz.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Göbek türlerine göre göbek eritme yöntemleri

Göbek yağlanmaları ile ilgili olarak tüm bu verileri ele aldığımızda sebeplerin engellenmesi kilo alınımını durduracaktır. Örneğin market alışverişlerinde etiket okuma alışkanlığı geliştirilmelidir. Yediklerinizden ne kadar kalori aldığınızı, hangi vitaminden, mineralden ne miktarda aldığınızı bilmelisiniz. İkinci olarak hayatınızdaki hayvansal ve trans-yağ asitleri içeren gıdaları azaltıp yerine sebze ve meyveleri sokmalısınız. Kesinlikle porsiyonlar küçülmeli ama öğünler atlanmamalıdır.  Yaşam şekli mutlaka düzene girmeli; mesela uyku kesinlikle en az 8 saat alınmalıdır. Ve spor. Spor tüm diyetlerin ve iyi yaşama şekillerinin olmazsa olmazıdır. Günlük olarak en az yarım saat yürüyüş elzemdir.  Mümkünse alkol (büyük bir şeker kaynağı ve hormon bozucudur) diyet adı altında satılan içecekler ve sigara bırakılmalıdır. Bütün bu yöntemlere ek olarak yeşil çay günlük olarak iki bardağı geçmeyecek şekilde tüketilmelidir. Yeşil çay iyi bir yağ yakıcıdır. Aynı şekilde zencefil, limon, maydonoz ve rezene de öyle.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz:  14 Günlük Sıfır Göbek Diyeti

More from the blog

XL-S Ürünleri ve Taylan Kümeli’nin Programı ile Bir Dönüşüm Hikayesi

                                              Kendisini ve...

Diyet Nedir? Diyetin Faydaları Nelerdir? En Hızlı Zayıflatan Diyetler

Obezite, çağımızın en bulaşıcı hastalıklarından birisi ve tek çözümü şüphesiz ki diyet. Siz değerli okuyucularımıza diyet ile alakalı olarak en kapsamlı bilgileri sunmak istiyoruz.

Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti ile Hızlı ve Sağlıklı Zayıflama

Ülkemizde ki kadınların da son dönemde sıklık ile kullandıkları protein diyeti ile 3 günde 3 kilo vermek mümkün hale geliyor. Ülkemizde özellikle obezite oranları...

Soğan Kürü Nedir? Faydaları Nelerdir? Soğan Kürü ile Zayıflama

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun her fırsatta üzerinde durduğu seçeneklerden birisi olan soğan kürü hakkında bilgiler sunacağız. Bildiğimiz gibi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok farklı vitamin...