Genç kalmanızı sağlayan besinler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Genç kalmanın yolu bu besinlerden geçiyor

İşte genç kalmak isteyenler için gençlik iksiri 10 gıda.

Karın doyurmak için değil, sağlıklı ve genç kalmak için yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle insan vücudunda ilaç etkisi gösteren bazı besinler, gençlik vaat ediyor. ‘Gençlik iksiri’ denilen besinler sayesinde yaşlanmayı geciktirmek mümkün olabiliyor.

1)Likopen

Domates ve üzüm gibi besinlere kırmızı rengi veren lökopenin, özellikle prostat kanserine karşı koruyucu özelliği bulunuyor. Likopen mesane, pankreas ve meme kanserlerinde de etkili oluyor.

2) Üzüm Çekirdeği

Bazı kanser türlerine ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olan üzüm çekirdeği, iltihaplı eklem romatizmalarına, alerjilere de iyi geliyor.

3) Kuşburnu

İçindeki antioksidanlar yaşlanmayı hızlandıran serbest radikallerin vücuda vereceği hasarlardan koruyor. Kuşburnu aynı zamanda yüksek tansiyona da yararlı.

4) Yoğurt

Yoğurtta bulunan laktik asit bakteriler, bağırsaklarımızdaki safra asitlerinin zararlı etkisini önlüyor. Yediğimiz bazı hazır gıdalarda bulunan nitritlerin, kanserojen etkisini engelliyor. Ayrıca bağışıklık sistemimizi de kuvvetlendiriyor.

5)Yeşil Çay

Yeşil çayın kandaki kolesterolü düşürücü bir etkisi bulunuyor. Ayrıca birçok kanser türünde de etkili olduğu saptanmıştır. Vücut direnci için her gün 1-2 fincan içilmesi öneriliyor.

6)Pektin

Elma, muz, greyfurt, kuru fasulye ve kök sebzelerde bulunur. Pektinin hem kanser hem de kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu kanıtlanmıştır.

7) C Vitamini

Portakal, greyfurt, limon, kivi , brokoli, çilek, tatlı kırmızı biberde vardır. Bunu içeren besinlerin tüketilmesi mide kanserine karşı koruyucu bir katkı getirir.

8) Kırmızı Biber

Kırmızı biberdeki fenolinler yüksek antioksidan özellik gösteriyor. Birçok hastalığın yanı sıra ağrı kesici ve depresyona karşı da etkili. C vitamini açısından da zengin.

9) Buğday Kepeği

Kayısı, patates, brokoli, kabak, ıspanak, havuç ve şeftalide bol miktarda beta-karoten bulunuyor. Bu besinler kanser, kalp krizi ve felç riskini düşürüyor; vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

10) Buğday Kepeği

Kepekli buğday ekmeği bağırsak ve meme kanserine karşı koruyucu rol oynuyor. Ayrıca, kolesterol düşürücü özelliği de bulunuyor.

 

kadinvekadin.net

More from the blog

Suna Dumankaya Kimdir?

Suna Dumankaya Türkiye'nin bilinen ilk lokman hatunu olan Fatma Hanım'ın torunudur. Fatma Hanım'ın reçetelerinden biri ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'e bile deva olmuştur. 110...

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Hasar görmüş cilt ve yaralar için Galebe Onarıcı Krem

Üstün AR-GE gücü ile yeniliklerin öncüsü Uraw, Galebe Onarıcı Kremin özelleştirilmiş formülü ile hasar görmüş cilt ve yaralara çözüm olmaya hazır.  Vücudumuzdaki en büyük organ...