Genç kalmanızı sağlayan besinler

Genç kalmanızı sağlayan besinler
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Genç kalmanın yolu bu besinlerden geçiyor

İşte genç kalmak isteyenler için gençlik iksiri 10 gıda.

Karın doyurmak için değil, sağlıklı ve genç kalmak için yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle insan vücudunda ilaç etkisi gösteren bazı besinler, gençlik vaat ediyor. ‘Gençlik iksiri’ denilen besinler sayesinde yaşlanmayı geciktirmek mümkün olabiliyor.

1)Likopen

Domates ve üzüm gibi besinlere kırmızı rengi veren lökopenin, özellikle prostat kanserine karşı koruyucu özelliği bulunuyor. Likopen mesane, pankreas ve meme kanserlerinde de etkili oluyor.

2) Üzüm Çekirdeği

Bazı kanser türlerine ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olan üzüm çekirdeği, iltihaplı eklem romatizmalarına, alerjilere de iyi geliyor.

3) Kuşburnu

İçindeki antioksidanlar yaşlanmayı hızlandıran serbest radikallerin vücuda vereceği hasarlardan koruyor. Kuşburnu aynı zamanda yüksek tansiyona da yararlı.

4) Yoğurt

Yoğurtta bulunan laktik asit bakteriler, bağırsaklarımızdaki safra asitlerinin zararlı etkisini önlüyor. Yediğimiz bazı hazır gıdalarda bulunan nitritlerin, kanserojen etkisini engelliyor. Ayrıca bağışıklık sistemimizi de kuvvetlendiriyor.

5)Yeşil Çay

Yeşil çayın kandaki kolesterolü düşürücü bir etkisi bulunuyor. Ayrıca birçok kanser türünde de etkili olduğu saptanmıştır. Vücut direnci için her gün 1-2 fincan içilmesi öneriliyor.

6)Pektin

Elma, muz, greyfurt, kuru fasulye ve kök sebzelerde bulunur. Pektinin hem kanser hem de kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu kanıtlanmıştır.

7) C Vitamini

Portakal, greyfurt, limon, kivi , brokoli, çilek, tatlı kırmızı biberde vardır. Bunu içeren besinlerin tüketilmesi mide kanserine karşı koruyucu bir katkı getirir.

8) Kırmızı Biber

Kırmızı biberdeki fenolinler yüksek antioksidan özellik gösteriyor. Birçok hastalığın yanı sıra ağrı kesici ve depresyona karşı da etkili. C vitamini açısından da zengin.

9) Buğday Kepeği

Kayısı, patates, brokoli, kabak, ıspanak, havuç ve şeftalide bol miktarda beta-karoten bulunuyor. Bu besinler kanser, kalp krizi ve felç riskini düşürüyor; vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

10) Buğday Kepeği

Kepekli buğday ekmeği bağırsak ve meme kanserine karşı koruyucu rol oynuyor. Ayrıca, kolesterol düşürücü özelliği de bulunuyor.

 

kadinvekadin.net

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.