Geçmişten Günümüze Halı

tarafından
229
Geçmişten Günümüze Halı
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Günümüze dek ulaşmış en eski hali M.Ö 5. yıldan kalan Pazırık Vadisi’nde bulunmuş olan halıdır. Halı 1949 yılında Rudenko tarafından, bir buz kütlesinin içerisinde donmuş vaziyette bulunmuştur. İskit prensinin mezarından çıkarıldığı söylenmektedir.

Halıda yaklaşık 360.00 kadar ilmek olduğu söylenmektedir. Bu oran günümüzde satılan halılardan çok daha fazla ilmek sayısına sahip olduğunu gösterir. Halı üzerinde tam orta kısımda 24 tane figür vardır. Geniş olarak at ve insan figürü görülmektedir. Oldukça zengin ve ilgi çekici bir görüntüye sahiptir.

Halı Neden Kullanılmıştır?

Eski zamanlarda halı daha çok zengin, burjuva kesimin kullandığı lüks bir eşya idi. Günümüzde her evde bulunan sıradan bir hale gelmiştir. İlk kullanım amacı; zeminin kapatılması, duvarlarda dekorasyon ve soğuktan korunmaktı. Daha sonraları değerli eşyaların sarılması için kullanılmaya başlandı.

 Antika Halı Nedir?

Yapılırken kimyasal boyaların kullanılmadığı, 1920 yılı öncesinde yapılan geleneksel halılara antika halı denilmektedir. Bu halılar kimyasal boyalar henüz keşfedilmeden önce yapılan halılardır. Genellikle oldukça ilginç, bazılarına göre karışık motifli halılardır. Üzerinde insan ve hayvan figürlü antika halıları görme olasılığınız oldukça yüksektir.

 Günümüzde Kullanılan Halı Tipleri

Günümüzde halı çeşitliliği oldukça fazladır. Yuvarlak halılar, kare ya da dikdörtgen halılar, düz renkli ya da desenli halılar olarak bir sürü çeşit bulunmaktadır. Halılarda ki renk skalası da oldukça geniş durumdadır. Önceleri evlerin büyük odalarında boydan boya zemini kaplayacak kadar halı serilirdi. Nedeni eskiden evlerin sobalı olmasından dolayı soğuğu engellemek amacıyla kullanılmasıydı. Şimdilerde modern evlerin salonlarında mobilyalara uygun çok da büyük olmayan, zeminin göründüğü halılar kullanılmaya başlandı.

 Halı Seçimi

Evinizdeki mobilyalara göre halı seçimi yapmanız uygun düşecektir. Avangard denilen abartı koltuk takımlarınız varsa avangart halılar sizin için daha uygun olacaktır. Spor ve şıklıktan yanaysanız açık renkli peluş halılar tam size göre olabilir. Daha klasik bir eviniz varsa muhtemelen motifli fakat abartısız renklerden oluşan halılar daha çok hoşunuza gidecektir.  Halılarınızın görünüşleri kadar kullanımları da çok önemlidir. Günümüzde artık makinede yıkanabilen halılar mevcut. Bu tarz halılar hem evinizi güzelleştirir hem de size zahmet vermez. Tüm halı çeşitleri için https://www.hali.net/ ziyaret edebilirsiniz.