Geçmişten Günümüze Halı

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Günümüze dek ulaşmış en eski hali M.Ö 5. yıldan kalan Pazırık Vadisi’nde bulunmuş olan halıdır. Halı 1949 yılında Rudenko tarafından, bir buz kütlesinin içerisinde donmuş vaziyette bulunmuştur. İskit prensinin mezarından çıkarıldığı söylenmektedir.

Halıda yaklaşık 360.00 kadar ilmek olduğu söylenmektedir. Bu oran günümüzde satılan halılardan çok daha fazla ilmek sayısına sahip olduğunu gösterir. Halı üzerinde tam orta kısımda 24 tane figür vardır. Geniş olarak at ve insan figürü görülmektedir. Oldukça zengin ve ilgi çekici bir görüntüye sahiptir.

Halı Neden Kullanılmıştır?

Eski zamanlarda halı daha çok zengin, burjuva kesimin kullandığı lüks bir eşya idi. Günümüzde her evde bulunan sıradan bir hale gelmiştir. İlk kullanım amacı; zeminin kapatılması, duvarlarda dekorasyon ve soğuktan korunmaktı. Daha sonraları değerli eşyaların sarılması için kullanılmaya başlandı.

 Antika Halı Nedir?

Yapılırken kimyasal boyaların kullanılmadığı, 1920 yılı öncesinde yapılan geleneksel halılara antika halı denilmektedir. Bu halılar kimyasal boyalar henüz keşfedilmeden önce yapılan halılardır. Genellikle oldukça ilginç, bazılarına göre karışık motifli halılardır. Üzerinde insan ve hayvan figürlü antika halıları görme olasılığınız oldukça yüksektir.

 Günümüzde Kullanılan Halı Tipleri

Günümüzde halı çeşitliliği oldukça fazladır. Yuvarlak halılar, kare ya da dikdörtgen halılar, düz renkli ya da desenli halılar olarak bir sürü çeşit bulunmaktadır. Halılarda ki renk skalası da oldukça geniş durumdadır. Önceleri evlerin büyük odalarında boydan boya zemini kaplayacak kadar halı serilirdi. Nedeni eskiden evlerin sobalı olmasından dolayı soğuğu engellemek amacıyla kullanılmasıydı. Şimdilerde modern evlerin salonlarında mobilyalara uygun çok da büyük olmayan, zeminin göründüğü halılar kullanılmaya başlandı.

 Halı Seçimi

Evinizdeki mobilyalara göre halı seçimi yapmanız uygun düşecektir. Avangard denilen abartı koltuk takımlarınız varsa avangart halılar sizin için daha uygun olacaktır. Spor ve şıklıktan yanaysanız açık renkli peluş halılar tam size göre olabilir. Daha klasik bir eviniz varsa muhtemelen motifli fakat abartısız renklerden oluşan halılar daha çok hoşunuza gidecektir.  Halılarınızın görünüşleri kadar kullanımları da çok önemlidir. Günümüzde artık makinede yıkanabilen halılar mevcut. Bu tarz halılar hem evinizi güzelleştirir hem de size zahmet vermez. Tüm halı çeşitleri için https://www.hali.net/ ziyaret edebilirsiniz.

More from the blog

Yemek Yapmayı Keyfe Dönüştüren Fonksiyonel Fırın Modelleri

Evin en fonksiyonel alanlarından birisidir mutfaklar. Yemek hazırlamanın yanı sıra, ailece yapılan masa başı sohbetlerinin de en keyifli ortamıdır aynı zamanda. Bir mutfaktan beklentiniz...

Yatak Baza Seti ile Düzenlenen Konforlu Yatak Odaları

Hepimizin yatak odasından farklı beklentileri olsa da, birleştiğimiz tek bir nokta var; içinde rahat edeceğimiz konforlu odalar. Konfor konusunda herkesin az ya da çok...

Lydsto R1 Kendi Kendini Boşaltan Robot Süpürge – Çapraz Süpürmeye Son

Pis çöp kutularının temizliği veya yetersiz emiş gücü arasındaki ikilemden bıktınız mı? Kendi kendini boşaltan robot süpürge Lydsto R1 sizi kurtarmaya geliyor. Emiş Gücü Kaybına...

Evden çalışanlarda bel ve boyun sorunları arttı

Evden çalışma üniteleri tasarlayan Mod Tasarım Genel Müdürü Ercan Sicim, “Araştırmalar, evden çalışanların yüzde 40’tan fazlasının bel ağrısı, yüzde 20’den fazlasının da boyun ağrısı...