Gebelikte Beslenme

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bu konudaki bilgisizlik pek çok kişileri yanılgılara sürükleyebilir, örneğin ikinci bir can taşımaya başlayan anneler ne bulurlarsa yemeleri gerektiğine inanabilir, hatta bu konuyla ilgili çevrelerinden baskıcı bir tutumla karşılaşabilirler ya da çok kilo alacağım endişesiyle çok yetersiz beslenebilirler. Beslenme gebelik döneminde diğer dönemlere kıyasla çok daha fazla dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çoğu kadın bebeğin gelişimi için doğru ve dengeli beslenmelidir. Ancak bu anneleri paniğe sürüklememelidir çünkü doğacak bebeğin sağlığı beslenme şeklinizle birlikte psikolojinizle de paralel orantıda gelişecektir.

Sadece anne günlük yaşantısını sürdürecek yeterli besin öğelerini alırken doğal yollardan protein, enerji, vitamin ve mineral takviyesi yapmalıdır. Hafta hafta farklı gelişim gösteren bebek, annenin vücudunda da farklı ihtiyaçlar oluşturacaktır. Bebeğin haftalık gelişimiyle ilgili ayrıntı bilgiye http://hafta-hafta-gebelik.org adresinden ulaşabilirsiniz. Örneğin gebeliğin ilk üç ayında kusma, sindirim sistemi bozuklukları sıklıkla görülebilmektedir. Bu durumda anne adayları azar azar ve sık sık kuru besinler tüketmelidir.

Gebelikte annenin ortalama 1 kg. ağırlık kazanması önerilmektedir ve bu kiloyu beslenme ilkelerine uygun bir biçimde kazanması gerekir. Gebelere genellikle meyve, sebze, ekmek, et ve süt ürünlerinden oluşan dengeli bir diyet önerilmektedir. Ayrıca dengeli ve yeterli beslenilse dahi annelerin demir minerali almaları gerekmektedir çünkü demir eksikliği anne ve fetüs için sakıncalı olabilmektedir. Diğer taraftan Nöral Tüp Defekti denilen sinir sistemiyle alakalı bazı olumsuzluklardan korunmak için gebelik öncesi dönemde folik asit kullanımı gerekmektedir.

Yiyecek gruplarına şöyle bir bakıldığında et, balık, kümes hayvanları, yumurta, peynir, peynir, kuru baklagil grubunun protein yönünden zengin olduğunu ve beyin, kas, kemik ve dişlerin gelişimi, kan yapımını ve büyümeyi sağladığını görmekteyiz. Süt ve yoğurt grubundaki besinlerin kalsiyum, protein, A vitamini ve bazı B vitamini yönünden zengin olduklarını, büyüme ve gelişme için özellikle kemik ve diş gelişimi için gerekli olduklarını görmekteyiz. Sebze ve meyve grubundaki besinlerin ise C vitamini sağladığını görmekteyiz. Tahıl grubundaki besinlerin ise karbonhidrat yönünden zengin olduğunu ve vücuda enerji sağladığını görmekteyiz.

Bu besin gruplarından dengeli bir biçimde tüketmelisiniz, gebelik boyunca bilhassa bol bol sıvı tüketmek idrar yolu enfeksiyonu, erken doğum tehdidi, bebeğin içinde bulunduğu sıvının azalması gibi durumlarda faydalı olacaktır.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.