Ferritin Nedir? Ferritin Eksikliğinin Nedenleri ve Yükseltme Yolları

tarafından
665
Ferritin Nedir? Ferritin Eksikliğinin Nedenleri ve Yükseltme Yolları
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Türkiye genelinde son dönemde sıklık ile gördüğümüz ferritin eksikliği ve yükseltme yolları hakkında bazı bilgileri sizlere sunacağız. Ferritin kelimesi birçok kişi için yabancı gelebilir. Ancak hayatımız ve vücudumuz için en önemli seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Ferritin ile alakalı olarak tüm bilgileri elimizden geldiğince sunacağız.

Genel tanımları, eksikliği ve yükseltme yolları ile alakalı olarak da bazı bilgileri sunacağız. Kafanızda oluşabilecek sorular için makalemizin en alt kısmında bizlere sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Ferritin

Ferritin

Ferritin Nedir?

Ferritin, vücudumuzun zaman içerisinde demir depolamak amacı ile kendi kendine üretmekte olduğu proteinlerdir.

Ferritin, kanın içerisinde bulunan en önemli bileşenlerden birisidir. Vücudumuzun en önemli ihtiyaçlarından birisi olan demir üretimi sağlar. Demir eksikliği, yaş ya da cinsiyet her ne olursa olsun zaman içerisinde ciddi sıkıntıları beraberinde getirebilir. Demir eksikliği, zaman içerisinde C vitamini eksikliği anlamına da gelir. Dolayısı ile ortaya çıktığı gözlemlendiği an önlem alınması son derece önemlidir.

Ferritin Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Ferritin eksikliği, diğer bir adı ile demir eksikliği anlamına gelir. Zaman içerisinde televizyon ekranlarında ünlü Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun da üzerine eğildiği konulardandır. Zaman içerisinde her insanda görülmesi muhtemel olan hastalıklardan birisi olarak dikkatleri çeker. Vücudumuz, zaman içerisinde ferritin eksikliği nedeni ile demir üretemez. Dolayısı ile bu durum beraberinde birçok farklı problemi getirir.

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki ferritin eksikliğini ortaya çıkaran nedenler çok çeşitlidir. Bu nedenleri iyi analiz etmek, tedavi yöntemini belirlemek açısından da yine çok fazla önem arz eden konular arasında yer alır. Nedenlerden bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Demir eksikliği,
 • Mide ve bağırsak bölgesinde meydana gelen hastalıklar
 • Günlük aşırı alkol tüketimi
 • C vitamini değerlerinde eksiklik
 • Tiroid bezi hastalıkları
 • Aşırı, sürekli ve bilinçsiz ilaç kullanımı
 • Hepatit türleri gibi bazı karaciğer komplikasyonları
 • Normal düzeyinden daha fazla ortaya çıkan adet kanaması
 • Çeşitli nedenlere bağlı olarak kan kaybı yaşanması
 • Yetersiz ve sağlıksız beslenme
 • Demir emilimi sorunları ve anemisi

bu noktada açıklanan en önemli nedenler arasında kendisini gösterir. Aslında yukarıdaki sorunların tamamı, insan hayatı için ciddi anlamda olumsuz seçenekleri beraberinde getirir. Dolayısı ile teşhisi erken yapılmalı ve tedavisi yolunda erken şekilde aşamalar kaydedilmelidir. Bu noktada belirtileri de analiz etmek gerek.

Ferritin eksikliği belirtileri de yine birçok farkl şekilde analiz edilebilir. Bu noktada elimizden geldiğince sizleri bilgilendirme yoluna gideceğiz.

Ferritin Eksikliği

Ferritin Eksikliği

Ferritin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

İşte bu nokta çok önemlidir. İnsan vücudunun işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi gerekir. Demir ve hatta C vitamini, vücudumuz için olmazsa olmaz seçeneklerden birisi olarak dikkat çeker. Ferritin eksikliği, genellikle demir ve C vitamini ile doğrudan alakalı konulardan birisidir.

Belirtileri de son derece keskindir. Özellikle tırnak üstünde meydana gelmeye başlayan beyaz lekeler, en büyük belirtileri arasında kabul edilir. Dolayısı ile zaman içerisinde bu soruna karşı doğrudan önlem almak çok önemlidir. Belirtiler ile alakalı olarak bilgiler sunmak istiyoruz.

 • Günlük hayatınızda sürekli yorgunluk hissi ve halsizlik, en önemli belirtilerden birisidir.
 • Zaman içerisinde tırnaklarınızın üst kısmında meydana gelen beyaz lekeler yine belirtiler arasındadır.
 • Günlük enerji seviyenizin belirgin şekilde düşmesi ilk maddeyi beraberinde getirir.
 • Ferritin seviyesinin düşmesi ile birlikte saç dökülmeleri ciddi anlamda sıklaşır. Saç tellerinde incelme dahi söz konusu olabilir.
 • Hipotiroidizm adını verdiğimiz tiroidlerin işlevlerini tam olarak yerine getirememesi nedenlerden birisidir. Tiroid bezi hastalıkları bu problemi ortaya çıkarır.
 • Cilt renginde meydana gelen solma, renk değişimi yine belirtiler arasında kabul edilir.
 • Tırnakların normalden çok daha hassas hale gelmesi ve kolayca kırılması belirtilerden birisidir.
 • Solunum yolu enfeksiyonları da yine belirtiler arasında kabul edilir.
Ferritin Belirtileri

Ferritin Belirtileri

Normal (İdeal) Ferritin Değerleri Nelerdir?

Ferritin değerleri, genellikle kan testinde kendisini net bir şekilde gösterir. Kan değerlerinizde ki hareketlilik ile birlikte bu sorun ile alakalı teşhis konulabilir. Vücudun demir üretememesi de en büyük etkisi olarak kendisini gösterir. Ferritin görülme sıklığı günümüzde artmıştır. Genç, yaşlı, erkek ya da kadın herkeste görülebilecek hastalıklardan birisidir. Kan tahlilinde ideal değerler aşağıdaki gibidir;

 • Yetişkin erkekler için 12 ila 300 ng / mL
 • Yetişkin kadınlar için 10 ila 150 ng / mL
 • Yenidoğanlarda 25 ila 200 ng / mL
 • 1 aylık bebeklerde 200 ila 600 ng / mL
 • 2-5 aylık bebeklerde 50 ila 200 ng / mL
 • 6 aylık ila 15 yaş arası çocuklar için 7 ila 142 ng / mL
Normal Ferritin Değerleri

Normal Ferritin Değerleri

Ferritin Eksikliği Tedavisi

Ferritin, aslında insan hayatını günlük bazda zaman içerisinde olumsuz etkileyen hastalıklardan birisidir. Çeşitli hastalıklar nedeni ile de ortaya çıkabildiğinden dolayı teşhisi ve tedavisi yine çok fazla önemlidir. Bu noktada tedavi yöntemleri sizdedir. Beslenme düzeni ile bunu düzeltebilirsiniz. Aynı zamanda demir içeren ilaçlar kullanabilirsiniz. Ancak yine de uzmandan destek almak her zaman önemlidir.

Demir Hapı Tedavisi

Demir hapı, demir eksikliği sorununu giderebilmek için en etkin seçeneklerden birisidir. Uzmanların sizlere reçete edeceği demir haplarını kullanarak kısa sürede bu sorunu giderebilirsiniz.

Demir İçerikli Gıdalar ve Beslenme Düzeni

Demir, bu hastalığın ortaya çıktığı durumlarda en önemli seçeneklerden birisidir. Demir seviyesi yüksek gıdalar tüketilmesi çok önemlidir. Aynı zamanda C vitamini kullanımı yine çok çok önemlidir. Tavuk eti, kırmızı et, balık, pekmez ya da bu gibi gıdaların tüketimi günlük olarak önemlidir.

C Vitamini Takviyesi

C vitaminini özellikle meyvelerden ediniriz. Portakal ve mandalina gibi meyveler, C vitamini açısından en zengin meyveler olarak adından söz ettirir. Bunun dışında kivi, çilek, greyfurt gibi seçenekler de yine dikkat çeker.