Farklı bir tatil rotası: Yayla Turizmi

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Ülkemizin sahip olduğu kendine has doğal güzellikler sınırsız. Güneyde Akdeniz kıyıları, kuzeyde Karadeniz Bölgesi, Doğu Anadolu’nun eşsiz kültürel mirası, hepsi birbirinden kıymetli. Bu sebeple, bu görkemli coğrafyada yapılmayan turizm çeşidi de yok. Yayla turizmi bunlardan bir tanesi. Sahip olduğumuz uygun iklimsel özellikler yayla turizminin kapılarını açıyor. Bu bakımdan ülkemizin kırsal kesimlerindeki benzersiz yaylalar; dağ tırmanışlarına, trekking, yamaç paraşütü gibi etkinliklere, atlı doğa gezilerine, doğal bitki örtüsü incelemelerine, jeep safari ve bunun gibi tüm doğa sporlarına uygun alanlar ile yayla turizmine son derece elverişli.

Yayla Turizm Merkezleri

Yayla Turizm Merkezleri
Yayla Turizm Merkezleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı son yıllarda giderek artan bir biçimde yayla turizmini geliştirme ve tanıtma çalışmalarına ağırlık veriyor. Bakanlık son çalışmasından sonra 26 adet yayla turizm merkezi belirledi. Ve bunlardan 24’ü Karadeniz’de yer alıyor. Türkiye genelinde 11 ilde yayla turizm merkezi mevcut.
Sinop’ta;  Ayancık-Akgöl, Türkeli, Kurugöl yaylaları, Ordu’da; Çambaşı, Akkuş-Argın, Mesudiye-Keyfalan, Mesudiye-Topçam yaylaları, Giresun’da; Bektaş, Kümbet, Yavuzkemal yaylaları, Trabzon’da; Çaykara-Uzungöl, Akçaabat Karadağ, Tonya-Erikbeli, Maçka-Şolma, Araklı-Pazarcık, Yeşilyurt Yılantaş yaylaları, Rize’de; Anzer, Ayder yaylaları, Artvin’de; Kaçkar Yayla’ları, Gümüşhane’de; Zigana (Kayak Merkezi) , Bayburt’ta; Kop Dağ’ı (Kayak Merkezi) Gaziantep’te; Hızır (Huzurlu) Yayla’sı, Manisa’da; Spil Dağ’ı ve Antalya’da; İbradı Yayla’sı yayla turizmine hizmet veren merkezler.

Yayla Turizmi Kimler İçin Daha Uygun

Yayla Turizmi Kimler İçin Daha Uygun
Yayla Turizmi Kimler İçin Daha Uygun – Artvin

Doğayla iç içe yaşamayı seven, macera benim için en büyük tutkudur diyen, tatilde eğlenmek yerine, öğrenmek, keşfetmek ve kendi sınırlarını denemek isteyenler için yayla turizmi ideal. Bitkiler bakımından sınırsız seçenek sunan yaylalarda endemik türlerin araştırmasını yapmak, yaban hayatı gözlemlemek, mevsimine göre bitkiler derlemek, yöresel kültürleri ve yaşam biçimlerini tanımak, kamp kurarak doğa içinde bir yaşam deneyimlemek, değişik bir alternatif.

Yayla Turizmi; Ekolojik Turizm

Yayla Turizmi-Ekolojik Turizm
Yayla Turizmi; Ekolojik Turizm

Zaten yayla turizminin bir amacı da bu yüksek rakımlı ve gizemli coğrafyaların kendine özgü doğal ve kültürel değerlerini koruyarak tanıtmak ve bu bilinci yaymak. Bu işi yapan tur şirketleri içinde yöreye özgü ve ekolojik bilince sahip olan şirketleri seçmekte bilhassa yarar var.
Bu tip şirketler yaylaların ve yayla yaşamının, koruma ve kullanma dengesini dikkate alarak turizm faaliyetleri içinde bulunuyor ve doğal dengeye olağanüstü hassasiyet içinde geziler düzenliyor.
Bu turlar aynı zamanda doğa ile barışık ve sürdürülebilir bir turizm için tura katılan kitleleri bilinçlendirerek, ülkemize yeni doğaseverler kazandırıyor.

Toros Yaylaları

Toros Yaylaları
Toros Yaylaları – Kozlar Yaylası

Toros Dağları, Akdeniz’in başının göğe erdiği yerler. Yörüklerin yaşam biçimini yükseklere taşıdığı bu eşsiz güzellikteki dağlarda yaylalar çok. Bu yaylalarda sıklıkla çam, ardıç, köknar, sedir ağaçları var.
İlkbaharda Yörükler hayvanlarını otlatmak için Toros yaylalarına çıkıyor ve yayla turizm sezonunun da en keyifli zamanı başlıyor. Bu yaylalardaki buz gibi pınarlar doğaseverleri kucağına çağırıyor. Toros dağlarının yamaçlarında narenciye bahçeleri çokken, yukarılara doğru çıkıldıkça çeşitlilikte artar. Her türden maki, sandal ağaçları,  yabani zeytinler, böğürtlen, sakız ağaçları, erguvanlar, kocayemişler ve mevsimine göre muhteşem çiçekler ile baş döndürür. Ve tüm bu ekolojik düzen, içinde her türden yaban hayvanı da barındırır.

Karadeniz Yaylaları

Karadeniz Yaylaları
Karadeniz Yaylaları

Yüzünü hoyrat rüzgârlara, eteklerini hırçın dalgalara bırakmış Karadeniz yaylaları da ayrı bir keyif. Bu yaylaların çevresi ladin türü çam ağaçları kaplı. Toroslara nazaran daha nemli, sisli ve yağmurlu olduğundan yeşilin tonları da benzersiz. Bu yaylalarda bulunan ağaç çeşitleri köknar, ladin, sarıçam, sedir, kayın, meşe, ıhlamur, karaağaç, gürgen, kızılağaç, yabani fındık türler.

More from the blog

Enterprise Rent A Car İzmir Araba Kiralama Hizmeti ile Kendinizi Yolculuğun Akışına Bırakın

Bazen bir yolculuğa çıkmak, yolun sizi götürdüğü yere gitmek istersiniz. Bazen de bir tatile çıkmak... Ve bu kez yolunuz İzmir’e düştü. Yolculuğu verimli geçirebilmek, zamanı iyi değerlendirmek...

Avrupa’nın Az Bilinen Büyüleyici Seyahat Bölgeleri

Bugün ki içeriğimizde sizlerle birlikte Avrupa'nın az bilinen büyüleyici seyahat bölgeleri ile alakalı olarak öneriler sunacağız. Dünya genelinde o kadar büyüleyici yerler var ki...

Moda’da Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

İstanbul'un güzide bölgelerinden birisi olan Moda'da mutlaka gidilmesi gereken mekanlar ile alakalı olarak sizlere bir bilgilendirme makalesi sunacak ve fikir sahibi olabilmeniz için elimizden...

Afyon’un Görülesi Yerleri ve Yenilesi Eşsiz Lezzetlerini Keşfet

Bugün rotamız Afyon'u gösteriyor ve sizlerle bundan sonra ülkemiz genelinde ki eşsiz güzelliklere çok daha yakından bakma yoluna gideceğiz. Afyon'un gezilecek yerleri ile alakalı olarak...