Farketmeden kilo almanın nedenleri!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Tam vücudunuzu istediğiniz forma sokmuşken iki ay sonra ne olduğunu anlamadan kendinizi tartının ibresi nerede duracak diye korkarken mi buluyorsunuz?

Farketmeden kilo almanızın nedenleri!

Vücudumuzdan memnun olduğumuz zamanlarda, yediklerimize dikkat ettiğimiz halde bir süre sonra nasıl olduğunu anlamadan kilo alıyoruz.

Farketmeden kilo almamızın birçok sebebi var ve bize gizli gizli kilo aldıran bu nedenlerin farkında değiliz. Bu kilo aldıran şeylerin farkına vardığımızda ise bilinçli bir şekilde hareket etmek ve kilo almayı önlemek çok kolay.

İşte kilo aldığımızı farketmememizin nedenleri!

Hormon değişiklikleri

Farkında olmadan kilo almamızın nedenlerinden biri de hormon değişiklikleri.

Ani ve beklenmedik kilo artışları metabolizmanızı düzenleyen Tiroid hormonuna bağlı olarak görülebilir.

Bazı hormon dengesizlikleri kilo artışına sebebiyet verebilir. Donna White’a göre, testosteron, östrojen, projesteron ya da DHEA seviyelerindeki dengesizlik kilo almanıza sebep olur.

Eğer özel bir diyet yapmadıysanız ve hayat tarzınızda büyük bir değişiklik olmadıysa kilo artışınızın bir açıklaması yoktur.

Hormon dengesizliklerinin kilo almanıza neden olup olmadığını öğrenmek için bir doktora danışın. Böylece daha büyük sağlık sorunlarını da önlemiş olursunuz.

 

Yaşlanma

Yaşlanmak, fark etmeden kilo almamızın nedenlerinden biri.

Bir gün o daracık skinny jeanlerin içine bir saniyede girebiliyorken, ertesi gün kendinizi kapanmayan fermuarlarla boğuşurken bulabilirsiniz.

Beslenme alışkanlıklarınıza ve günlük rutininizi gözden geçirin. Birkaç yıl önce yemeye alışık olduğunuz yemek miktarıyla artık baş edemediğinizi fark edersiniz.

Siz yaşlanırken metabolizmanız da değişir. Yavaşlayan metabolizmanız aynı şekilde yemek yemeye devam etmek istiyorsanız size daha az yemenizi ve daha çok egzersiz yapmanızı söyler.

kiloalmaninnedenleri
Farketmeden kilo almanın nedenleri!

Can sıkıntısı

Can sıkıntısından yemek yemek fark etmeden kilo almanın en korkutucu nedenlerinden.
Ofiste ya da evde küçük atıştırmalar yapıyor olabilirsiniz ama fazla kilolar zamanla yakanıza yapışacak.

Eğer normal öğünlerinizi yiyor ve öğün aralarında bilinçsizce atıştırmalıklar tüketiyorsanız kilo alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.
İşte ve evde kendinizi meşgul ederek yemek yeme isteğinizden uzaklaşın. Eğer atıştırma öğünlerine bayılıyorsanız sağlıklı atıştırmalıklara yönelebilirsiniz. Badem , fındık ve çekirdekli yemişler kan şekerinizi dengeleyerek sizi öğlen ya da akşam yemeklerine kadar tok tutabilir.

Bilinçsizce beslenmek

Yemek yerken ne yediğinizin farkına varın. Televizyon karşısında yemek yemekten kaçının.

Elinizde kumandayla yemek yerken beyniniz midenizden gelen “dolu” sinyalini algılayamayacak. Televizyon seyretmek yerine yemek yemeğe konsantre olun.

Bu kural atıştırmalıklar için de geçerli. Televizyon karşısında atıştırmaya yatkınsanız, buzdolabı ve mutfak dolaplarında sizi yedikten sonra pişman edecek ne varsa hepsini atın.
Böylece fazla kalorili bir şeyler yemek istediğinizde elinizin altında pek bir şey bulamayacaksınız.

Hareketsizlik

Fazla hareketsiz bir hayat tarzı kilo artışınızın nedeni olabilir.

Bir sakatlık ya da sağık sorunu nedeniyle uzun süre hareketsiz kalmış olabilirsiniz ya da iş hayatınız sizi hareketsiz kılıyor olabilir.

Eğer aynı şekilde yemek yemeye devam ederseniz mutlaka kilo alırsınız. Bunu engellemenin iki yolu var. 1. yol daha az yemek yemek 2. yol ise daha fazla hareket etmek.

Yemek yemekten vazgeçmeyeceğinize göre kendinize bir spor rutini oluşturmanızda fayda var. Her gün bir saatlik akşam yürüyüşleri kilolarla savaşmanız da size yardımcı olabilir.

Stres

Stres bize kilo aldıran en etkili şeylerden biri.

Bazıları için stres tam tersi etki yaparak onları yemekten uzaklaştırıp kilo vermelerini sağlarken, diğerleri ise stresten daha fazla yiyerek kilo alır.

Adrenalin ve kortizol hormonları salgılanır. Adrenalinin size ihtiyacınız olan enerjiyi vermesine rağmen, salgılanan kortizol hormonu nedeniyle bu enerjiyi kaybedebilirsiniz.

Bu durum iştahınızın açılmasına yol açar ve kendinizi buzdolabının önünde bulursunuz.

Yüksek kalorili yiyecekler çoğu zaman stresin en iyi arkadaşıymış gibi hareket eder ve bir süre sonra kilo almanıza neden olurlar.
Yoga ve meditasyon yaparak fazla stresinizi üzerinizden atmaya çalışın.

More from the blog

En Leziz Detoks Çorbası Tarifleri İle Hafiflemeye Hazır Mısın?

Vücudundaki toksinlerden arınmanın çok kolay bir yolu mevcut: Detoks çorbası. Damak tadına göre, sevdiğin sebzelerden seçtiğin detoks çorbaları ile ödemden kurtulabilir ve zinde bir...

Diyet Nedir? Diyetin Faydaları Nelerdir? En Hızlı Zayıflatan Diyetler

Obezite, çağımızın en bulaşıcı hastalıklarından birisi ve tek çözümü şüphesiz ki diyet. Siz değerli okuyucularımıza diyet ile alakalı olarak en kapsamlı bilgileri sunmak istiyoruz.

Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti ile Hızlı ve Sağlıklı Zayıflama

Ülkemizde ki kadınların da son dönemde sıklık ile kullandıkları protein diyeti ile 3 günde 3 kilo vermek mümkün hale geliyor. Ülkemizde özellikle obezite oranları...

İsveç Diyeti ile Evde Kolay Zayıflama, 13 Günde 12 Kilo Verin

Türkiye genelinde ve dünya genelinde en popüler zayıflama seçeneklerinden birisi olan İsveç diyeti ile alakalı olarak en güncel bilgileri sizlere sunacağız. 13 günde 12 kilo vermeye hazır mısınız?