Evlilik Teorisi ve Evlilikte İktidar Meselesi

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Oyun teorisini bulan John Nash’in evlilik teorisine göre durum aşağıdaki gibidir. ;

“Eğer bir konuda haksızsanız eşinizle tartışmanızda bunu mutlaka hemen itiraf edin, eğer bir konuda haklıysanız susun! Çünkü bir kadını konuşarak ikna edebilme şansınız yoktur…”

Elbette bu cinsiyetçi bir bakış açısı ve özellikle de bizim gibi ataerkil düşünce yapısının hakim olduğu ülkelerde bizler bu durumun tam tersini yaşıyoruz. Ve eğitim düzeyi ya da bölgelerin farklılığı da sanıldığının aksine bu durumu çok fazla değiştirmiyor.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz:  Evlilikte dikkat edilmesi gereken 7 kural

Tartışmalar esasında bir konu hakkında enine-boyuna fikir beyan edip, bilgiler sunulup, gerekirse çeşitli ispat yollarına başvurarak sorun teşkil eden duruma istinaden bir görüş birliğine varmak için yapılır. Yani böyle olması gerekir ancak ilişkilerde, bilhassa evliliklerde hatta daha da somutlaştıracak olursak uzun süren evliliklerde ancak ve sadece iktidar savaşı aracı olarak yaşanır.

Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten

Erkek, doğası gereği zaten güç ve iktidar üzerine odaklanmış bir bakış açısıyla yaşar. Hayatını net komutlarla sürdürmeye odaklıdır.  Yaşa, başar ve kazan gibi. Kadın ise yine yaradılışı gereği detaycı, sorgulayıcı, titiz ve duygusal olarak hayatını idame ettirir.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Erkekler Ne Bekler? Kadınlar Ne Yapar?

Evlilik kurumu altında birleşen birbirinden bambaşka anlayışa sahip bu iki yapı bir araya geldiğinde işler doğal olarak biraz karışır. Kadın ve erkekler hayatın ve bir arada yaşamanın gerektirdiği sorumluluklarla başa çıkmaya çalışırken bir yandan da bitmek bilmeyen bir iktidar savaşına girer. Dengeler yıllardan yıllara yaşanan olaylardan olaylara değişir, ancak bu konudaki çekişme gizli ya da açık hep baki kalır.

İktidar Kavramı

İktidar kavramının sınırlarını tespit etmek oldukça zordur. Zira doğrudan güç ile orantılıdır. İlişkilerde ve bilhassa evliliklerde kadın ve erkek pek çok konuda birbirlerine üstün gelmeye ve sözlerini karşı tarafa geçirmeye çalışarak evliliğin ya da ilişkinin iktidarına sahip olmaya çalışırlar. Bu durumda rahatlıkla ilişkilerdeki geçimsizliğinin önemli bir nedeni de iktidardır diyebiliriz.
Peki bu tip geçimsizlik ve çatışmaları engellemek için ne yapmalı sorunun cevabı nedir?

evlilik-teorisi-evlilikte-iktidar-2

Çatışmalar ve Uzlaşmalar

İktidar için yaşanacak her türlü sorun çatışmaları da beraberinde getirir. Ve bu çatışmaları önleyerek evlilikte uyum sağlayabilmenin yolu uzlaşmadır.

Uzlaşma sağlamak için kadın ve erkeklere dair uzmanların ortak fikir birliği yaptığı bazı genel davranış özelliklerini bilip ona göre davranmak yerinde olacaktır.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Erkeklerin bayıldığı kadınlar

Erkeklerin Kadınlardan Temel Beklentileri

Erkeklerin kadınlar hakkında en sık dile getirdikleri yakınma kadınların sürekli onları değiştirmeye çalışmalarıdır. Oysa erkekler yalnızca kadının onu olduğu gibi kabullenmesini istemektedir. Olduğu gibi kabul edilen bir erkek sevildiğini ve güven duyulduğunu hissedecek ve hayatının başarı isteyen kısmına odaklanarak ihtiyacı olan başarıya ulaşarak mutlu olacaktır ve dolayısıyla da yanındaki kadını mutlu edecek.

Bir erkek kendisi istemeden hayatı hakkında öneride bulunulmasını istemez çünkü bu ona, ne yapacağını bilmediğini ya da bunu kendi başına yapamayacağını ima etmek demektir. Bunun yerine ona destek olarak kendini güvende hissetmesini sağlamak çok önemlidir.

Kadınların en sık yanılgıya düştükleri bir nokta da erkeklerin bazı durumlarda içine dönmeleridir. Bu durumun kendileriyle alakalı olduğunu sanırlar oysa erkek üzüldüğünde asla kendini rahatsız eden şey hakkında konuşmaz. Sessizleşir ve bu sorunu düşünmek için mağarasına çekilir. Olmazsa başka bir yöntem bulur. Erkekler bir sorunları olduğunda önce kendilerini düşünürler. Bu halde iken erkek, kadının konuşmasını kendisini sorumlu olarak algılar. Sorunlar ne kadar çoksa, erkek o kadar suçlandığını hisseder. Oysa kendi hallerine bırakılsalar son derece rahat bir şekilde durumun üstesinden gelebileceklerdir.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Kadınların ayrılık acısı daha kısa sürüyor

evlilik-teorisi-evlilikte-iktidar-3

Kadınların Erkeklerden Temel Beklentileri

Bir kadın eğitimi, medeni hali, yaşı ve huyu ne olursa olsun karşısındaki erkekten istisnasız olarak şunları bekler; Şefkat, anlayış, saygı, bağlılık, değer, adalet ve güven. Bir kadına bunları kayıtsız şartsız verebilen erkekler iktidar konusunda birlikte oldukları kadınlar ile savaş yaşamak zorunda kalmazlar. Zira kadınlar bu değerleri bulduklarında iktidarı kendiliğinden teslim ederler.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Erkeklerin dayanamadığı şeyler

Kadınlar erkeklerin kendilerini dinlemesini ve anlamasını ister. Kadınların en çok zorlandıkları sorunlardan bir tanesi de isteklerini net ve açık bir şekilde dile getirmektir. Zaten detaylar içinde kaybolduklarından kendilerini ifade etmekte zorlandıkları için karşılarında onu dinlemeyen bir erkek her kadını çileden çıkarır ve zamanla içine kapanmasına sebep olur. Erkekler kadınlarını yeteri kadar ve dikkatle dinlemeyi öğrenmelidir.

Kadınlar yaptıkları işe, bu her ne olursa olsun, geldikleri yerlere ve düşünme biçimlerine saygı duyulmasını ve değer verilmesini ister. Kendini değersiz hisseden bir kadın karşısındaki erkek ile çatışma yaşamaktan kendini alamaz. Çünkü hak ettiği değeri geri almaya çalışmaktadır. Uzlaşma için değer adaleti ve eşitlik şarttır.

Ve son olarak bir kadının bir erkekten beklediği en önemli şey kuşkusuz ve sonsuz bir sadakattir.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Aldatan Erkekler Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

More from the blog

Nikah Memurunu Düğün Salonuna Çağırmak Trend Oldu

Son dönemde özellikle ülkemizde hayatını birleştiren insanların rakamsal artışı çok ciddi anlamda dikkat çekti. Nikat organizasyonları, zamanla daha farklı hallere büründü ve internet ortamında ki...

Evlilik Yolunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutlu evlilik, her zaman için karşılıklı anlayış, sevgi ve sadakatin korunması ile ortaya çıkan çok önemli bir detay.

Aldatıldığınızı Anlamanın En Kesin Yolları

Bugün ki yazı dizimizde sizlere başlıktan da anlayabileceğiniz üzere aldatıldığınızı anlamanın en kesin yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Evlilik aşkı öldürür düşüncesi doğru mu?

Evliliğin tüm heyecanı bitirip, aşkı öldürdüğünü düşünenlerdenseniz, Gülden Üner'in yazısını mutlaka okumalısınız.