Evlilik Aşkı Öldürüyor Mu?

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Evlilik aşkı öldürür mü? Tüm zamanların en zor sorusu bu olsa gerek. Ve her insana göre de yanıtı değişiyor. Uzmanlar bile bu konuda ikiye ayrılıyorlar. Kimine göre aşkı öldüren şey tam olarak evlilik değil. Evlilikle birlikte çiftlerin hayatına dahil olan, sorumluluklar, baskı, kural ve toplumsal dayatmalar uzun vadede aşkı yıpratıyor. Kimi ise bunu evlilik kurumuna atfetmeyerek aşkın ömrünün her halükarda zaten 3 yıl olduğunu, tam tersine evliliğin aşk bağlarını güçlendirdiğini savunuyorlar. Hal böyle olunca biz bu iki zıt görüşün argümanlarını sizler için inceledik.  Okuyup kararı sizler verin.

Evlilik Aşkı Öldürür Çünkü


Evlilik aşkı öldürür mü - Pegarose.com
Evlilik aşkı öldürür mü – Pegarose.com

– Her şeyden önce evlilik bir kurum. Ve doğal olarak aşk ile alakası yok. Adı üzerinde bir akit, bir sözleşme. Yani duygusal beklentisi olan bir hal değil. Aşkı korumak gibi bir gayesi yok ki aşkı öldürmekten imtina etsin. Evlilik, birbirleriyle ileride maneviyatın yanı sıra maddi bağlantılar da yaşayacak olan iki kişi arasındaki hakları, kanun karşısında sağlama almaktan ibaret.

Evlilik aşk gibi doludizgin ve sınırsız yaşanması gereken bir duyguyu dört duvar arasına sıkıştırarak devlet nezdinde onaylatmaktan başka bir şey değil. Oysaki aşk gibi bir duygunun içine resmiyet katmak demek aşkı yok etmek demektir. Aşkın resmiyete de emniyete de ihtiyacı yoktur, bunu göz ardı edersen aşkı öldürürsün.

Evlilik sadece iki kişi arasında sınırlı kalmıyor. İşin içine aileler, yakınlar, yakınların yakınları, çocuklar ve bunlarla birlikte âşık iken insanın aklının ucundan bile geçmeyen sınırsız sorumluluk ve zorunluluk giriyor. Bunlar aşkın omuzları için fazla ağır yükler, çünkü aşk bir kelebek kadar özgür ve hafif bir o kadar da narin bir duygu. Ve tüm bu yükler altında ezilip gidiyor.

Evlilik içinde sorunlar söz konusu olduğunda, herkes evlilik kurumunu korumaya çalışıyor, kimse aşkın tarafında durmuyor.  Kurumun varlığına zarar gelmemesi için, yaşanan sorunlar enine boyuna tartışılmıyor ve asla çözümlenmek üzere masaya yatırılmıyor. Bunun yerine çiftlere “ idare etmeleri” öğütleniyor. Her evlilikte olduğu varsayılan ve büyütülmemesi gereken ki bunun içine eğer erkek tarafından uygulanmış ise aldatmak gibi küçük bir mevzu da dâhil, bu sorunlar, karşılıklı olarak çiftlerin içlerinde her gün kanayan ama asla iyileşmeyen yaralar olarak yer ediyor. Bu, yıllar içinde giderek daha büyüyen yaraların yaydığı mikroplar karşısında aşkın ölmekten başka bir seçeneği, kuşkusuz ki kalmıyor.

Evlilik insanların birbirini tamamlamasıdır deniyor ancak bu tamamlanma esnasında kişinin en sevdiği yanlarının da kuruma ayak uydurmak adına törpülenmesi gerekebileceği hiç hesaba katılmıyor.

Aşk gizemli, yasak ve elde avuçta tutulması güç bir duygu ve işte bu sebeple de her zaman daha heyecanlı ve cazip. Aşkın içindeki “acaba” lar çiftlerin hayatını dinamik kılıyor. Bu durumu istesen de istemesen de her akşam aynı evde buluşmak zorunluluğuyla sınırlayınca aşk boynunu bükerek evin bacasından uçup gidiyor.

– Evlilik sadece aşkın özgürlüğünü elinden almakla kalmıyor aynı zamanda kişinin de özgür hayatına ağır prangalar takıyor,  arkadaş gezmeleri, tek başına tatiller, kişisel hayatlar evliliğin tekeline giriyor. Duygular, yalnız gezmek istediğin gecelerde, kendini evde dizi izlerken bulunca usul usul çözülmeye başlıyor.

Evlilik Aşkı Öldürürmü
Evlilik Aşkı Öldürürmü

Evilik Aşkı Öldürmez Çünkü

– Aşk güvenli bir alan değil ama evlilik güvenli bir alan.  Bu sebeple kendini güvende hisseden çiftler birbirlerine giderek daha çok bağlanarak aşkı ölümsüzleştiriyorlar. Hatta durum böyle olunca evlilik bitse bile aşk kalıyor.

– Yeni bir ev kurma heyecanı, hayatın getireceği tüm sorunlara çok sevilen bir kişi ile birlikte göğüs gerileceği, karşılıklı dayanışma duygusunun ve sadakatin yıllar içinde giderek artacağı göz önüne alındığında evlilik aşkı ancak güzelleştiriyor, öldürmüyor.

– Pek çok maddi unsurun aksine aşk gibi yoğun duygular paylaştıkça çoğalıyor. Evlilik kurumu doğası gereği paylaşma üzerine kurulmuş olduğundan, evlilik aşkı öldürmüyor bilakis çoğaltıyor.
– Özellikle bizimki gibi gelenek ve adetlerine bağlı yarı muhafazakâr toplumlarda evli değilken, çiftler aile ve mahalle baskısı nedeniyle özgürce görüşemiyor, dolaşamıyorlar. Bu durumda evlilik aşkın alanını genişleterek onu daha özgürleştiriyor ve legal kılıyor.

– Evliliğin aşkı bitirme sebebi olarak sayılan unsurlar aslında her tür ilişkiyi bitirebilir, oysa evlilik ile araya giren hukuki şartlar yüzünden ayrılmak zorlaştırdığından, her iki tarafında aralarındaki aşkın bitip bitmediğini anlaması için bir süre tanınmış oluyor. Bu süre içinde küllenmiş duygular tekrar alevlenebiliyor.

– Aşk, insanın kendini, karşısındaki insanda, olduğu gibi görebilmesi. Dolayısıyla kendini yeniden keşfetmesi. Hayatınızın en önemli bu keşfini yaptığınız insanla bir ömür boyu aynı yolda yürümek olsa olsa aşkı daha kutsal kılıyor. Keşif devam ettiği sürece aşk daim kalıyor.

More from the blog

Nikah Memurunu Düğün Salonuna Çağırmak Trend Oldu

Son dönemde özellikle ülkemizde hayatını birleştiren insanların rakamsal artışı çok ciddi anlamda dikkat çekti. Nikat organizasyonları, zamanla daha farklı hallere büründü ve internet ortamında ki...

Evlilik Yolunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutlu evlilik, her zaman için karşılıklı anlayış, sevgi ve sadakatin korunması ile ortaya çıkan çok önemli bir detay.

Aldatıldığınızı Anlamanın En Kesin Yolları

Bugün ki yazı dizimizde sizlere başlıktan da anlayabileceğiniz üzere aldatıldığınızı anlamanın en kesin yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Evlilik aşkı öldürür düşüncesi doğru mu?

Evliliğin tüm heyecanı bitirip, aşkı öldürdüğünü düşünenlerdenseniz, Gülden Üner'in yazısını mutlaka okumalısınız.