Evde yapabileceğiniz 5 vücut sıkılaştırma egzersizi

Evde yapabileceğiniz 5 vücut sıkılaştırma egzersizi
Evde yapabileceğiniz 5 vücut sıkılaştırma egzersizi
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Kış geldi diye sporu bırakmak yok! Hava koşulları zaten metabolizmamızı yavaşlatıyorken kendimizi salarsak, yaz yaklaştığında panikleyip sağlıksız diyetlere sarılırız. Ve her baharda yaptığımız gibi tekrar sağlıksız bir döngüye kapılırız. Bu nedenle her daim fit olmanız için Amatrra Spa&Fitness Club eğitmenlerinden Enis Ergüzel sizler için bir formül hazırladı…

Alt ekstiremite yani vücudumuzun belden aşağı bölümü… Herkesin en çok istediği fakat yeterli emeği vermediği için geliştiremediği ve sıkılaştıramadığı başbelası bölüm. Fakat bacak ve kalçayı şekle sokmak bu kadar zor mu? Tabi ki değil… Yeter ki doğru hareketleri, doğru sırayla ve yeterli sayıda yapın.

İlk kez başlıyorsanız; ilk hafta 15’erden 2 set yapmanız yeterli. Daha sonra 2. hafta 4 set (4×15), daha sonra da 5 set (5×15) yaparak artırabilirsiniz. Her set arasında 30-45 saniye kadar dinlenmeniz gerekiyor.

İşte vücudunuzu sıkılaştıracak hareketler…

squat-hareketi

1.Squat

İşte en efsane ve komplike hareketimiz. Ön bacak(quadriceps)kaslarını en aktif şekilde çalıştıran harekettir. Başlangıç için çok zorlamadan vücut ağırlığıyla olabildiğince tekrarlarla başlayarak kaslara hareketin tekniğini öğretmek gerekir, daha sonra enseye bar alarak ya da ellerde ağırlık tutarak da yapılabilir.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz:  Göbek eritme hareketleri (4 Haftalık Antrenman)

dumbell-squat-hareketi

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Bel yağlarını eritmek için 10 etkili yol

Bacaklar omuz hizasında açık olacak ve iki ayak birbirine paralel duracak. Kalçamızı hafif geriye doğru çekerek aşağı doğru oturur pozisyonda ineceğiz. Bunu yaparken dizler ayak parmak uçlarının hizasını geçmeyecek ve üst vücut olabildiğince dik tutulmaya çalışılacaktır. Sonra eski hale geçip tekrar squat pozisyonu alın.
Haberimizde ilerlemek için aşağıda yer alan numaralandırılmış sayfalardan ilerleyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.