Evde kilo vermek mümkün

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Evdeki buzdolabına ve misafirlikte hazırlanan ikramlara rağmen, bazı noktalara dikkat ederek evde kilo vermek mümkün.

Evde tüm besinler gözünüzün önünde duruyor, buzdolabı ise tam karşınızda ve üstelik komşunuz öğleden sonra misafirliğe geliyor! Evde kilo almak kaçınılmaz olmaya başladı ve siz kendinize bir türlü doğru bir beslenme programı ve öğün düzeni oluşturamadınız. Tükettiğiniz besinlerin çeşidini ve miktarı da değişti.

Dengeli beslenmeyi öğrenin

Evde kilo vermek veya ideal kilonuzu korumak, doğru çözüm önerilerini uygulayarak mümkün olabilir. ‘’Ev işi yapıyorum, oldukça hareketliyim’’ diye düşünseniz de, aslında ev işleri yeterli derecede fiziksel aktivite içermez ve tükettiğiniz besinler değişmedikçe bölgesel olarak kilo almanız kaçınılmaz olur. Ayrıca evde daha az sosyal ortam yaratmak kontrolsüz besin tüketimini engelleyerek, kışın dengeli beslenmeyi öğrenmenizi kolaylaştıracak ve kilo kontrolü sağlayarak yaza daha sağlıklı ve fit girmenizi sağlayacaktır.

Evde kilo vermek için

– Güne en sağlıklı öğün olan kahvaltıyı yaparak başlayın.
– Beslenmenizi gözden geçirin, fazla karbonhidrat içeren besinleri tüketmeyin.(Ör. Poğaça, börek, kek, makarna, pilav)
– Fazla miktarda yağ içeren yemekler yememeye ve pişirmemeye çalışın. Kızartma yapmak yerine, fırında veya buğulama yöntemi ile pişirin. (Ör. Yağlı kağıt kullanarak fırında patates kızartması yapın.)
– Tatlı veya şeker tüketmek istediğinizde, kek veya kurabiye pişirecekseniz, pekmez veya az miktarda şeker ilave edin ve tam buğday unu kullanın.
– Çikolata tüketmek yerine, meyve, kuru meyve veya kuru meyve barları tüketin.

Evde kilo vermek mümkün
Evde kilo vermek mümkün

– Porsiyon ölçülerinizi ve besin çeşitliliğinizi ayarlayın. Porsiyon miktarınızın artmaması için öğün atlamamaya özen gösterin.
– Beslenme günlüğü tutarak, öğünlerinizi saatlerine ve miktarlarına göre yazmaya çalışın.
– Ev toplantılarına ve arkadaşlarınızla buluşmaya aç gitmeyin. Mutlaka ara öğün yapın. (Ara öğün alternatifleri: 4 kuru kayısı + 2 adet ceviz veya 2 adet etimek + 1 adet az yağlı karper peyniri)
– Tükettiğiniz içecekleri gözden geçirin. Fazladan şeker ve kalori almamak için, kola yerine maden suyunu veya meyve suyu yerine suyu tercih edin.
– Yapabildiğiniz kadar fiziksel aktivite ve yürüyüş yapın. Bu, sağlıklı bir vücut şekline sahip olmanızı da sağlayacaktır. (Ör: Haftada 3 gün 30 dakika yürüyüş veya her gün 5 kez 5 kat inip –çıkmak veya her gün 20 defa mekik çekmek)
– Eğer fiziksel aktivite miktarınızı ölçemiyorsanız, adım sayar ( pedometre ) kullanın. Ev içinde günde 5000 adıma ulaşmaya çalışın.

Evde kilo vermek için beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız her olumlu değişiklik, sağlıklı kalabilmeniz için size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda besin seçimleriniz, vücudunuzun göreceği yararı ya da zararı belirleyecektir. Beslenme davranışlarınızı ve fiziksel aktivitenizi düzenlemenize rağmen istediğiniz sonucu alamıyorsanız, mutlaka diyetisyeninize danışmalısınız.

More from the blog

Detoks Çorbası ile Vücudunu Toksinlerden Arındır

Detoks çorbası, vücudunu arındırarak çok daha sağlıklı bir yaşama adım atmanı sağlar. Cildinin pürüzsüzlüğü için nasıl ki sürekli temizlik ve bakım yapıyorsan, detoks çorbaları...

En Leziz Detoks Çorbası Tarifleri İle Hafiflemeye Hazır Mısın?

Vücudundaki toksinlerden arınmanın çok kolay bir yolu mevcut: Detoks çorbası. Damak tadına göre, sevdiğin sebzelerden seçtiğin detoks çorbaları ile ödemden kurtulabilir ve zinde bir...

Diyet Nedir? Diyetin Faydaları Nelerdir? En Hızlı Zayıflatan Diyetler

Obezite, çağımızın en bulaşıcı hastalıklarından birisi ve tek çözümü şüphesiz ki diyet. Siz değerli okuyucularımıza diyet ile alakalı olarak en kapsamlı bilgileri sunmak istiyoruz.

Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti ile Hızlı ve Sağlıklı Zayıflama

Ülkemizde ki kadınların da son dönemde sıklık ile kullandıkları protein diyeti ile 3 günde 3 kilo vermek mümkün hale geliyor. Ülkemizde özellikle obezite oranları...