Ev hanımları günde yarım saat güneş görmeli

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kemik erimesine maruz kalmamak için günde en az yarım saat dışarı çıkıp güneşlenmeleri tavsiye ediliyor.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sami Küçükşen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insan vücudundaki kemiklerin sürekli bir yapım ve yıkım döngüsü içinde olduğunu söyledi.

Vücuttaki kemik yapımının 35 yaşına kadar devam ettiğini anlatan Küçükşen, bu yaştan sonra ise yıkımın başladığını belirtti.

Kemik yıkımının özellikle evde daha çok vakit geçiren ve dışarı fazla çıkamayan ev hanımlarında görüldüğünü anlatan Küçükşen, ”Kemik yıkımını azaltmak için beslenmemize dikkat edelim. Süt ve süt ürünlerini menülerimizden eksik etmemeye çalışalım. Özellikle de D vitamini vücudun gelişmesi ve sağlam bir kemik yapısı için çok önemli. D vitamini kaynağı güneş ışınlarından faydalanmak, doruk kemik kütlesini artıracaktır’‘ diye konuştu.

Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte ”Çöl sıcakları geldi, zorda kalmadıkça evden dışarı çıkmayın’‘ gibi uyarılarla karşı karşıya kalındığına dikkati çeken Küçükşen, uygun vakitlerde mutlaka güneş ışınlarına maruz kalınması gerektiğini dile getirdi.

Dışarı çıkamıyorsanız balkonunuzda güneşlenin

Güneşi bol bir ülkeyiz ama çok sayıda D vitamini eksikliğiyle karşı karşıyayız” diyen Küçükşen, toplumda güneşin sadece insanları terlettiğine dair kanıların olduğunu aktardı.

Küçükşen, genç yaşta kemik kütlesini zirvede tutmanın çok önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

Halkımıza güneş ışınlarından bolca yararlanmayı öneriyoruz. Güneşe az çıkmamız, güneşin faydalarını bilmememizden kaynaklanıyor. Özellikle evden dışarı fazla çıkamayan ev hanımlarımız D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemik erimesiyle çok sık karşılaşmakta. Güneşten faydalanmak için güneşin tam tepede olduğu vakitleri değil de sabah 10-11 saatleri arası, öğleden sonra ise 3 gibi dışarı çıkmalıyız. Ev hanımlarımız günde en az yarım saat güneşlenmeli. Bunu güneş altında yürüyerek daha sağlıklı yapabiliriz. Kadınlarımız güneşin daha etkili isabet etmesi için ince giyinmeliler. Dışarı çıkamıyorlarsa balkonlarında kollarını ve ayaklarını açıkta bırakarak güneş ışınlarına maruz kalabilirler.’

Küçükşen, D vitamininin insan sağlığı için çok önemli olduğunu, araştırmacıların D vitamininin bir çok farklı hücresel fonksiyondaki etkisini keşfettiğini sözlerine ekledi.

 

Kaynak:kadınvekadın.com

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.