Estetik Cerrahinin Gelişimi İnsan Modası Yaratıyor

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Güzellik ve kadın kavramları hep bir arada anılıyor, geçmişten günümüze güzellik kavramı için birçok tanım yapılıyor. Toplumlarda güzellik algısı 10 yılda bir değişiyor, estetik cerrahinin gelişimi, insan bedeni modasını yaratıyor.

Estetik Cerrah Op. Dr. Metin Kerem, kişiden kişiye ve zamana göre değişiklik gösteren güzellik algısının ve estetik anlayışının, son 50 yılını örneklerle değerlendiriyor.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Kerem, güzel ve çirkin kavramlarının birbirine zıt olmasına rağmen, toplumda bir zamanlar güzel kabul edilen bazı şeylerin, günümüzde çok çirkin algılanabildiğini söylüyor. Zaman içerisinde yaşanılan bu değişimin Moda olanı yarattığını, estetik cerrahi ile değiştirilebilir hale gelen insan yüzünün ve vücudunun da kendi modasının olduğunu belirtiyor.

Göğüs ve Burun Modası 10 Yıl da Bir Değişiyor

Op. Dr. Metin Kerem, insanın yüz ve vücut modasının, her 10 yıl da bir değiştiğine değiniyor. İkinci dünya savaşını takip eden yıllarda iri göğüslerin çirkin kabul edildiğini, estetik cerrahinin yeterince gelişmemiş olduğu o dönemlerde, kadınların büyük göğüslerinden utandığını, bastırmak için korse kullandıklarını belirtiyor. 70’ler de kadın erotizminin ön plana çıktığını, daha iri ve kendine baktıran göğüslerin moda olduğunu, 80’ler de ise bu trendin Samantha Fox, Pamela Anderson gibi aşırı büyük göğüslü yıldızlar yarattığını söylüyor. 90’lı yıllarda, 80’lerden kalma aşırılıkların çirkin kabul edildiğini, göğüsleri büyük gösteren kocaman vatkalı ceketlerin omuzları terk ettiğini, dev protezlerin göğüs estetiğinde önemini yitirdiğini vurguluyor. O dönemlerde, estetik cerrahiye bağlı medikal sektörünün gelişmesiyle birlikte, isteğe göre ayarlanabilir göğüs ölçülerinin estetik operasyonlarda tercih edilmeye başladığını sözlerine ekliyor.

Op. Dr. Metin Kerem, 2000’ li yıllarda yüz ve vücut modasına sıfır beden kavramının girdiğini, bu kavramın toplumun farklı kesimlerinde çok tartışıldığını, tıp dünyasının bu modayı sağlıksız bulduğunu belirtiyor. Sıfır beden olmak için yemek yemeyen az uyuyan gençlerin anoreksiya hastalığına yakalandığını hatırlatıyor ve geçmişten günümüze güzellik algısının ve estetik anlayışının farklılıklarına değiniyor.

Şimdi Moda; Sağlıklı, Spotif ve Zarif Kadın

Op. Dr. Metin Kerem 2010’lu yıllarda kadınların, dev göğüslerden hiç hoşlanmadığını, geçmişte güzel kabul edilen bu tercihin, günümüzde yerini sağlıklı, sportif ve zarif kadın görüntüsüne bıraktığını belirtiyor. Billboardlarda iri göğüslü, kocaman dudaklı, seksapeli maksimumda olan kadınların yerini, daha ince yapılı, küçük popolu ve küçük göğüslü kadınların aldığını söylüyor. Bütün güzellik anlayışının olmazsa olmaz kuralının ise yüz ve vücut biçimindeki düzgünlük olduğunu vurguluyor. Abartısız, doğal hatlı ve nispeten ince yapılı kadınların günümüzde yıldızının daha çok parladığına dikkat çekiyor.

More from the blog

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Hasar görmüş cilt ve yaralar için Galebe Onarıcı Krem

Üstün AR-GE gücü ile yeniliklerin öncüsü Uraw, Galebe Onarıcı Kremin özelleştirilmiş formülü ile hasar görmüş cilt ve yaralara çözüm olmaya hazır.  Vücudumuzdaki en büyük organ...

Kore Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kore kozmetik ürünleri ilk olarak Güney Kore kadınlarının, ardından da tüm dünya kadınlarının memnuniyet duyarak kullandıkları cilt bakım güzellik ürünleridir. Pürüzsüz ve parlak ciltleri...