“Eski nesil avuçlarıyla yeni nesil parmaklarıyla hayata dokunuyor”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İnternet Medyası Federasyonu (İMF) Kurucu Genel Başkanı Talat Atilla internet medyasının gelişen mecrasını anlattı

‘Bu neslin çocukları, babaları gibi bayiden gazete almaya gitmiyor’ diyen İMF Kurucu Genel BaşkanıTalat Atilla Akşam Gazetesi’ne özel bir röportaj verdi: İnternetle uyum sağlayan gazete ömrünü uzatır.

İnternet Medyası Federasyonu (İMF) Kurucu Genel Başkanı ve Güneş Gazetesi Yazarı Talat Atilla, toplumun ‘gelenekçi’ olmaktan uzaklaştığını belirterek, ‘Her şeyin başkalaştığı bir dünyadayız’ dedi. İnternet medyasının gelişen mecrasını anlatan Atilla’nın açıklamaları özetle şöyle:

– UYUM SAĞLAYAN YAŞAR: İnternetle uyum sağlayan gazeteler ömürlerini uzatabilirler. 60’lı yaşlarını yaşayan nesil vefat ettiğinde yeni nesil için kağıttan gazete artık zahmetli bir uğraş olacak. Bu neslin çocukları, babaları gibi bayiden gazete almaya gitmiyor. Tek tuşla her şeyi öğreniyorlar. Akdeniz hasleti olarak dokunma duygusu gelişmiş bir toplumuz. İnsan ilişkilerimizde bile sevgimizi, şakamızı hatta kızgınlığımızı dokunarak gösteririz. Gazeteyi eline almak, kokusunu hissetmek, beğendiği bölümlerini makasla kesmek tam da bu dokunma duygusunu tatmin eden unsurlar. Yeni neslin dokunma duygusunu yönlendiren zihin haritası daha farklı.HİCAZ MAKAMI YOLDA
– ÖN EZBER: Eski nesil avuçlarıyla, yeni nesil parmak uçlarıyla hayata dokunmak istiyor. Bu hayatın içinde gözlemlediğimiz bir durum. Gelenekçi toplum olmaktan çok uzaklaştık. Bu bir ön ezber artık. Her şeyin başkalaştığı, değiştiği bir dünyadayız. Geleneklerine bağlı ifadesi de nostaljik ve günümüz realitesiyle kucaklaşmıyor. Bu duruma negatif ya da pozitif bir anlam yüklemeden söylüyorum bunları. Yaptığım yalnızca fotoğraf çekmek.

– BENİ HATAMLA SEV: 1960’ların başında doğan internetin Türkiye’de yaygınlaşması son 15 seneye dayanır. İnternet medyası şu anda, ‘Beni hatamla sev!’ makamında. İnşallah Hicaz, Peşrev makamlarına geçtiğimiz zaman ifade ettiğiniz anlayış ve kucaklaşma daha sağlıklı gerçekleşecek.

AYNI EVİN DEĞİŞİK ODALARI

– HATAYI MAZUR GÖSTERMEZ: İnternet medyasının yeni olması, hataları mazur göstermez. Yazılı ve görsel medyanın eski olmasına rağmen yaptığı hataları mazur göstermediği gibi. Hepimiz hatalarımızdan ders almalıyız. Yüzyıllara dayanan geçmişiyle yazılı basın olarak halen affedilmez hatalar yaparken, henüz delikanlılık yaşına gelmiş bir internet medyasına parmak sallamak, sosyolojik olarak da gerçekçi olmaz. İnternet medyasını kendi kişisel ego ve çıkarları için kullananların varlığını reddetmiyorum ama diyorum ki aynı evin değişik odalarını kullanıyoruz. Hiç birimiz masum değiliz. Dileğim şu; hiç kimse, diğerini ötelemesin. Evet, daha iyi olabiliriz. Bunun için daha fazla çaba göstermeliyiz. Bu yaklaşım hepimiz için gerekliyken, bunu yalnızca internet medyasına indirgemek haksızlık olabilir.

– HALA BİR YASASI YOK: İnternet medyasının geçmişi çok eskilere dayanmasa da gücü çok arttı. Ancak gerek bu gücün yasal bir dayanakla standartlarının konulmasında gerekse resmi makamlarca tanınması konusunda bir uyum olmadı. Bir anlamda bürokrasi eski alışkanlıkla kaplumbağa hızıyla giderken, internet hız limitlerini zorladı. Hala internet medyasının bir yasası yok. Sektörün bir standardı, gerekli durumlarda bir muhatabı yok. Aynı zamanda bu güçlü sektörün haklarını koruyacak, biz de varız diyecek bir temsilci de yoktu. Biz bu sektöre emek vermiş gazeteci arkadaşlarımla birlikte bir araya geldik ve Tüm İnternet Medyası Derneği’ni kurduk.

HAYSİYET CELLATLIĞI YAPANLAR
– KÖŞK KAPILARINI AÇTI: TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Emniyet Genel Müdürü’ne kadar konuyla direkt-endirekt ilgili birçok yetkiliyle toplantılar yaptık. Hem internet medyasının tanınması, muhatap alınması hem de yasal çerçevenin bir an önce çizilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunduk. İnternet Medyası Tasarısı’yla ilgili önerilerimizi sunduk. Cumhurbaşkanı Gül’ün, internet medyasını kucaklayan ilk devlet adamı olduğunun da altını çizmek isterim.

– NEDEN FEDERASYON: Tüm Türkiye’yi kucaklayacak bir yapı istedik. Hatta federasyonu kurarken, dernek bazında sayı 12’ye kadar çıktı ama bazı dernekleri etik ya da içerik kaygılarıyla kabul etmedik ve beş dernekle federasyonu kurduk. Tüm İnternet Medyası Derneği (TİMED), Başkent İnternet Medyası Derneği (BİMDER), Bağımsız İnternet Medyası Derneği (BİMED), Afyonkarahisar İnternet Medyası Radyo ve Televizyon Derneği (AFİMED) ve Eskişehir İnternet Gazetecileri Derneği (ESİGAD.)

– HEDEF STANDART: Yüzyılın en büyük gücü internetin daha saygın ve etkin hale gelmesi için üzerimize düşeni gerçekleştireceğiz. Büyükler yaşasın, küçükler ölsün gibi seçkinci bir yaklaşım içinde olmayacağız. Bu sektöre emek veren herkesin hakkını savunurken, aynı zamanda bu işin belli bir standartta yapılmasına gayret edeceğiz. İnternet medyası kisvesi altında haysiyet cellatlığı yapanlar ya kendilerine çeki düzen verecekler ya da tüm üyelerimizle birlikte karşılarında duracağız. Bazen tek bir koyun, tüm köyü kokuya boğabilir.

Yedi ayrı kurul oluşturduk
– GÖREV DAĞILIMI: Üyelerimiz arasında Habertürk’ten Hürriyet’e, Kanaltürk’ten TV8’e, Samanyoluhaber’den, Aktifhaber’e, Turktime’a kadar sektörün en güçlü temsilcileri var. Yönetim kurulumuz şu şekilde oluştu: Genel Sekreter Metin Işık, Genel Başkan Yardımcıları Barış Erkaya ve Pınar Erdoğdu ile üyeler Yetkin Yıldız, Abdullah Yüce, Mahmut Koçak, Ersin Tokgöz ve Gökmen Özdoğan. Federasyonun Disiplin Kurulu üyeliklerine ise Erkan Tan, Abdullah Abdülkadiroğlu ve Şükrü Taner Karakaş getirildi. Kurul üyeliklerimizin görev dağılımı da yapıldı. Bunun yanında yedi ayrı kurul oluşturduk. Televizyon Komisyonu Başkanı: Kubilay Tümen (Medyafaresi.com), Sosyal Medya Komisyonu Başkanı: Çetin Erdoğan ( Postmedya.com), ARGE Komisyonu Başkanı: Arslan Salman, İnternet Etiği ve Radyo Komisyonu Başkanı: Fatih Sezer (Sedefmedya.com), Yerel Medya Komisyonu Başkanı: Ömer Elçi (Afyonhaber.com), Siyaset ve Sivil Toplum Komisyonu Başkanı: Dr. Tunay Demirtaş: (Baskentpost.com.tr), Proje, Planlama ve Koordinasyon Başkanı: Zübeyde Şare (İnternetoku.com.) Federasyonun yüksek istişare kurulu ise, Sedat Bozkurt (Fox.com.tr); Yılmaz Tunca (Flashtv.com.tr) Barış Aydın ve Oğuz Güler’den oluştu.

 

a

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.