Erişkin yaş aknesi ve çözüm önerileri

Erişkin Aknesi
Erişkin Yaş Aknesi
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Akne bilinenin aksine yalnızca ergenlikte görülen bir cilt problemi değildir. Akne genellikle hormonal değişimle ilintili bir sorun olmakla birlikle; çoğu uzmana göre aknelere alınan besinlerinde belli ölçüde kaktı sağladığı bildirilmektedir.

Erişkin yaş aknesi denilen 30 yaş ve üzerinde başlayan ergenlikte sıkıntı oluşturmamış veya ergenlikten süregelen bir probleme işaret etmektedir. Bu tür aknelerin sebepleri ve çözüm önerileri ile hakkında bilgilere bu makalede ulaşabilirsiniz.

1-Yetişkin aknesi neden olur nereye başvurmalı?

Bu dönem akneleri genellikle hormonal sebeplerden kaynaklanmaktadır. Testosteron hormonu denilen erkeklik hormonu yükseklikleri, adrenal bezlerden salgılanan DHEA So4 hormon yükseklikleri İnsülin direnci veya şeker hastalığı, polikistik over sendromu gibi bozukluklar altta yatan neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Hormon bozukluklarının tespit edilip tedavi edildikleri takdirde akne problemleri son bulacaktır. Hormonal bozuklukların tespiti için ilk adım olarak cildiye, dahiliye, kadın doğum uzmanına başvuru yapılmalıdır.

2-Beslenme şekli ne kadar etkili?        

Beslenmenin akneler üzerindeki etkisi tartışılır olsa da dolaylı olarak etki ettiği bir gerçektir.

Aşırı yağlı beslenmek insülin direnci gelişerek diğer hormonal sistemlere etki edip (kadınlık-erkeklik-cinsellik) sebum üretimini tetikleyerek akne oluşumuna katkı sağlayabilmektedir. Glisemik indexi ve kalorisi düşük besinler bu döngüye sebep olmamakta; cilt sağlığında da olumlu katkılar sağlamaktadır.

3-Suyun mucizevi etkisi

Hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğumuz su yalnızca bir zorunluluk değil aynı zamanda cilt sağlığımız açısında da son derece önemlidir. Su vücudumuzdaki toksinlerin atılması, zararlı bakterilerin cilt bariyerine etkisiniz azaltılması adına mühim bir etkendir. Nemli bir cildin altın anahtarı su tüketimiyle sağlanır. Ne kadar nemli bir cilt o kadar canlı esnek kırışıksız bir cilt demektir.

4-Bakım önerileri ve tavsiyeler

Aknesiz sağlıklı bir cilt için günlük bakım güne başlarken önceliğiniz olmalıdır. Rutin haline getirilmiş cilt temizliği aknelerin oluşmasından sorumlu bakterinin azalmasına ve gözeneklerin yağdan arındırılarak ölü derilerin atılmasına sebep olacaktır.

Ürün seçimlerinde alkol oranı fazla olmayan, nemlendirici özelliği yüksek, pH ile uyumlu, arındırıcı özelliği olan ürünler kullanılmalıdır. Rutinler değiştikçe altta yatan hormonal bozukluklar düzeltilince aknelerinizin azaldığını gözlemleyebilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.