Epidural, doğum sonrası depresyonu etkiliyor

Epidural doğum yapan kadınların doğumdan altı hafta sonra depresyona girme oranı yüzde 14 iken, ağrılı doğum yapanlarda bu oran yüzde 35.

Epidural, doğum sonrası depresyonu etkiliyor
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Epidural doğum yapan kadınların doğumdan altı hafta sonra depresyona girme oranı yüzde 14 iken, ağrılı doğum yapanlarda bu oran yüzde 35. Dolayısıyla epidural ile ağrı kontrolü, annelerin iyi bir başlangıç yapmalarını sağlıyor.

Yeni yapılan araştırmaya göre, doğum esnasında ağrıyı kesmek için kullanılan epidural yöntemi, annelerin doğum sonrası depresyon riskini azaltabiliyor.

Araştırmacılar, epidural normal doğum yapanların doğumdan sonraki altı haftada depresyon oranlarının yüzde 14 olduğunu ortaya çıkardı. Fakat bu oran, ağrı kesicisiz doğum yapanlarda yüzde 35’e çıktı.

ABD’deki Northwestern Üniversitesi uzmanlarına göre, doğumda ağrı kontrolü, anneye yorgun ve bitap düşmüş bir başlangıçtansa iyi bir başlangıç fırsatı sunuyor.

Normal ya da sezaryen doğum, hangisi olursa olsun, doğum esnasında ve doğumdan sonra ağrı kontrolü uygulanması, tüm anneler için önemli.

Uzmanlara göre, sıfır ağrıyla doğum yapmak mümkün değil. Ama epidural ile söz konusu olan, ağrının şiddetini azaltmak.

Anesthesia & Analgesia dergisinde yayımlanan makaleye göre, yapılan araştırmada, bulgular, normal doğumdaki ağrı ile doğum sonrası depresyon arasında ilişki olduğunu gösteriyor.

mum-with-newborn
Epidural, doğum sonrası depresyonu etkiliyor

Uzmanlar, akut ve kronik ağrı ile depresyon arasında ilişki olduğunu biliyorlardı. Yeni annelerde doğum sonrası şiddetli akut ağrı oluşma sıklığı yaklaşık yüzde 11. Araştırma, biyolojik ve duygusal faktörlerin, doğum yapan kadınların yüzde 14,5’ini etkileyerek doğum sonrası depresyona katkıda bulunduğunu ortaya koydu.

Uzmanlar, “Doğumdan sonraki bir aydan iki aya kadarlık bir zaman zarfında kronik ağrı sorunu yaşayan kadınların depresyonda olma ihtimalleri göz önünde bulundurulmalı” diyor.

Dolayısıyla doğumdan sonra ağrıyı yönetmek, yeni annenin duygusal ataklarıyla mücadele etme ve bebek bakım yeteneğini de destekler.

Epidural, doğum sonrası depresyonu etkiliyor
Epidural, doğum sonrası depresyonu etkiliyor

Uzmanlara göre, epiduralin sadece ağrıyı kesme, doğum sonrası depresyonu azaltma etkisi yok. Araştırmada, epidural doğum yapanlarda emzirmenin, yapmayanlara göre çok daha yaygın olduğu da tespit edildi. Öyle ki oranlar yüzde 70’e yüzde 50 şeklinde.

 

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.