En sık yapılan 10 diyet hatası

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Diyet ve spor çabanız bitmek bilmiyor. Ama bir türlü kilo veremiyorsunuz. Bir yerlerde yanlış yapıyor olabilir misiniz? Bu yazıdaki diyet yanlışlarını okuyup kendi diyetinizi bir kez daha gözden geçirmelisiniz.

O çok sevdiğiniz elbiseniz artık üstünüze olmuyor. Peki ya hep almayı istediğiniz seksi gece elbisesi? Vücudunuzdaki fazlalıklarla size yakışmayacağından o kadar eminsiniz ki… Kıyafetlerin içine girmek için gücünüzü topladınız ve kilo vermeye odaklandınız. Diyet ve spor çabanız bitmek bilmiyor. Ama bir dakika, bir yerlerde yanlış yapıyor olabilir misiniz?

Uzmanların görüşlerinden derlediğimiz diyet hatalarını Pudra.com’un bu yazısında huzurlarınıza sunuyoruz. Belki de her şeyi doğru yaptığınızı zannederken sizi kilo verme hedefinden uzaklaştıran yanlışın içindesinizdir…

Diyeti yanlış anlamak
Çoğu kadın zayıflamak için hızlı kilo verdiren, acımasız diyet programları uygular. Eğer bu diyetler tek başına işe yarasaydı bütün kadınlar sağlıklı ve fit olurdu. Hızlı kilo verdiren diyetlerin iki büyük sorunu var:

Birincisi; evet, kilo verirsiniz ama kaybettiğiniz kilo aslında kaslarınızdır. İstediğiniz fit görünüme kavuşamazsınız çünkü cildiniz gevşek görünür.

İkincisi, diyeti uzun saatler boyunca aç kalmak olarak kabul edip daha az yemek yediğinizde, metabolizmanız yavaşlar, böylece kilo vermeniz güçleşir. Aksine kilo bile alabilirsiniz.

Tartıya odaklanmak
Çoğu kadın tartının gösterdiği rakama odaklanır. Oysa tartıdaki rakam sizin görüntünüzü yansıtmıyor olabilir. Düzenli egzersiz yaptığınızda vücudunuza kas eklersiniz ve aynı zamanda yağ yakarsınız. Kaybettiğiniz ve kazandığınız aynı miktardaysa tartıda herhangi bir değişiklik olmaz. Bunun yerine aynaya bakarak ya da eski giysilerinizi deneyerek kendinizdeki değişimi fark edebilirsiniz.

Sadece kardiyo egzersizi yapmak
Kilo vermek için spora başlamak doğru bir karar; ancak sadece kardiyo yapmak değil. Çünkü unutmayın ki kardiyo egzersizi seksi bir vücut biçimi yaratmak için en az önemli olan spor türü. Vücudunuzu harika bir forma sokmak için metabolizmanızı yükseltmelisiniz. Bir başka deyişle sadece spor esnasında kalori yakan aktiviteler değil, spor sonrası saatler ve günlerde de kalori yakan aktiviteler seçmelisiniz kendinize. Metabolik direnç egzersizleri ve periyodik aralıklı egzersizleri uygulamak, sadece kardiyo egzersizi yapmaktan daha fazla metabolik seviyenizi etkiler.

Kahvaltıyı atlamak
Bunu zaten biliyorsunuz. Kahvaltı günün en önemli öğünü. Fakat bunun nedenini söyleyen olmuş muydu hiç bugüne dek? Sabah kalkığınızda saatlerce yemek yememiş olmanın verdiği açlık içindesinizdir. Vücudunuza ihtiyacı olan besinleri vermezseniz kaslarınızdaki enerji azalır. Bu hiç iyi bir şey değildir, çünkü kasınız metabolizmanızdır. Dolayısıyla vücudunuzun kalori yakma yeteneğini hasara uğratmış olursunuz.

Çalışmalar, dengeli ve sağlıklı bir kahvaltı ettiğinizde gün içinde daha fazla yeme isteğinizi kıracağınızı da gösteriyor.

Zayıflama ilaçlarına inanmak
Diyet ilaçları çoğu kadının zayıflamak için başvurduğu bir yöntem. Pek çok değişik zayıflama ilacından ancak birkaç tanesi gerçekten işe yarıyor. İyisi mi hap sayesinde kilo vermiş arkadaşlarınızdan tavsiye alma yanlışına düşmeyin. Doğal kilo verme yöntemleri her zaman daha güvenli, uzun vadeli sonuçlar veren stratejilerdir.

Çok az yemek yemek
Sadece üç ana öğünle yetinmek, sağlıklı ve fit bir vücut için eksik yemek anlamına gelir. Üç ana öğün ve aynı zamanda en azından iki kez sağlıklı ara öğün yaratmalısınız kendinize. Çoğu kadın çok az yemek yer. Kahvaltıyı atlar ya da basitçe geçiştirir. Bunu öğle yemeği için de yapar. Oysa bu sayede akşam yemeğinde aşırı yemek için fırsat yaratmış olur.

Siz de bu gruptaki kadınlardansanız, en ağır öğünü akşama bırakma hatasına düşmekten vazgeçin. Aksi takdirde vücudunuza yağ eklemeye devam edersiniz.

Dışarıda çok yemek yemek
Dışarıda ya da dışarıdan eve sipariş vererek yemek yemek, neyi ne kadar yediğinizi kontrol etmenizi engeller. Hem restoranlardaki yemeklerin ne kadar yağ ve katkı maddesiyle pişirildiğini, ne kadar sağlıklı olduğunu hiçbir zaman bilemezsiniz. Mümkün olduğunca yemeğinizi kendiniz pişirmelisiniz. Bu, düşündüğünüz kadar zor değil. Çeşitli yemek tariflerini okuyup uygulamak, sizin için çocuk oyuncağı.

Duygusal yeme alışkanlığı
Yiyecekler iyi ve kötü duyguları anımsatır. Endişeli, depresif, öfkeli, üzgün ruh halleri sizi buzdolabına götürebilir. Özellikle tatlılar bu duyguları tamir etmek için ilk başvurulan yiyecekler olur. Stresliyken duygularınızı kontrol altında tutun, neyi ne kadar yediğinize dikkat edin. Daha sağlıklı bir hayatı hak ettiğinizi fark ederseniz ve olumsuz ruh halleri ile etkili baş etme yöntemleri keşfederseniz, aşamayacağınız engel yoktur.

Devamlılığın azalması
Sağlıklı bir beslenme programı uygulamaya, egzersiz yapmaya kararlı başladınız ama zamanla aksattınız mı? Mesela spora eskisi kadar gitmiyor, kahvaltıyı atlıyorsunuz. Bu durum sizi istediğiniz kiloya ulaşma hedefinden ulaştırmaktan başka bir işe yaramaz. Öyleyse kendinize yeniden hedef belirleyin ve o hedefe ulaşmak için yapmanız gerekenleri hiç bırakmayacağınıza dair bir söz verin.

Yeterince uyumamak
Her şeyi doğru uyguladığınız halde hala kilo veremiyorsanız, uyku düzeninize odaklanın. Günde en az sekiz saat uyuyor musunuz? Gece yeterince uyumamak, stres hormonu olan kortizol seviyesini yükseltir. Kronik olarak kortizol seviyesinin yüksek olması, kilo vermenizi zorlaştırır, aksine kilo almanıza yol açar.

 

Kaynak: Pudra.com

More from the blog

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Hasar görmüş cilt ve yaralar için Galebe Onarıcı Krem

Üstün AR-GE gücü ile yeniliklerin öncüsü Uraw, Galebe Onarıcı Kremin özelleştirilmiş formülü ile hasar görmüş cilt ve yaralara çözüm olmaya hazır.  Vücudumuzdaki en büyük organ...

Kore Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kore kozmetik ürünleri ilk olarak Güney Kore kadınlarının, ardından da tüm dünya kadınlarının memnuniyet duyarak kullandıkları cilt bakım güzellik ürünleridir. Pürüzsüz ve parlak ciltleri...