“En önemli sebebi sigara”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölümü’nde görevli Op.Dr. Mehmet Sarıer, bu tümörün en büyük nedeninin sigara olduğunu söyledi.

Mesane tümörlerinin tüm kanserlerin yüzde 5 ila 10’unu oluşturduğunu söyleyen Op.Dr. Mehmet Sarıer, “Tanı konulan hastaların yüzde 90’ı 60 yaş üstüdür. Yani ileri yaş hastalığı olduğu gibi erkeklerde 3 kat daha sık görüldüğünü söylemek mümkün. Bu tümörlerin bilinen en önemli sebebi de sigaradır” diye konuştu.

“TEDAVİ, TÜMÖRÜN ORTADAN KALDIRILMASI YÖNÜNDE OLMALI”

Mesane tümörlerinin yüzde 98’inin kötü huylu olduğunu belirten Op.Dr. Sarıer, bu nedenle tedavinin her zaman tümörün ortadan kaldırılmasına yönelik olduğunun altını çizdi. Op.Dr. Sarıer, tanı için tam idrar tetkiki, üriner sistem ultarosonografisi ve gerekirse ilaçlı böbrek filmi çekilmesi gerektiğini belirterek “Ancak, en kesin tanı yöntemi sistostopidir. Ultrasonografide ya da böbrek filminde kitle tespit edildiğinde sistoskopi yapılması en doğru yaklaşım olacaktır” dedi.

“KLİNİK EVRELEME YAPILMASI ÖNEMLİ”

Mesane tümörü ameliyatında hastanın tedavisinde ilk seçeneğin TUR (Transüretral rezeksiyon) ameliyatı olduğunun altını çizen Op. Dr. Sarıer, sözlerine şöyle devam etti: “Bu yöntemle, idrar kanalından endoskopla girilerek mesane içerisindeki tümörün temizlenmesi amaçlanır. Böylece hem patolojik değerlendirme hem de klinik evrelemenin yapılabilmesi için gereklidir. Çünkü tümör dokuları mesane kas dokusuna kadar ulaşmışsa tedavi farklı olacaktır.”

“YÜZEYEL MESANE TÜMÖRLERİNDE İLAÇ ALTIN STANDART”

Mesane kas dokusuna atlamış tümörün tedavisindeki temel yaklaşımın cerrahi olması gerektiğine vurgu yapan Op.Dr. Sarıer, “Yüzeyel mesane tümörlerindeyse, mesane içerisine ilaç altın standarttır. Mesane içerisine belli bir süre yine belirli aralıklarla ilaç uygulaması yapılır. İlaç uygulamasının amacıysa, tümör nüksünü önlemek ve TUR sonrası kalıntı tümörleri temizlemektir” ifadelerini kullandı.

“AMELİYAT SONRASI KONTROL ŞART”

Yüzeyel mesane tümöründe takip konusunda da açıklamalarda bulunan Op. Dr. Sarıer, sözlerini şöyle tamamladı: “TUR ameliyatı sonrası ilk yıl 3 ayda 1, ikinci yıl 6 ayda 1, 2 ila 5 yıl arası da yılda 1 kez sistoskopi kontrolü yapılması gerekmektedir. Ayrıca, mesane tümöründe radyoterapi yani ışın tedavisi ve kemoterapinin etkinliği nispeten düşüktür.” (İHA)

Avatar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.