Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

tarafından
813
Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Uzmanlar tarafından ciddi anlamda önerilen sağlıklı bileşenlerden olan elma sirkesinin faydaları ve zararları üstünde duracağız. Elma sirkesi, vitamin deposu olarak dikkatleri çektiği gibi insan hayatı için çok önemlidir. Tadı ya da kokusu bir kenara olsun. Uzmanlar, genellikle kimi hastalığın tedavisi için elma sirkesinin iyi geldiği konusunda hemfikirler.

Elma sirkesi, aynı zamanda her geçen gün daha geniş kitlelerce benimseniyor. Kilo verme konusunda dahi etkin özellikleri ile herkes için ideal bir besin.

Elma sirkesi faydaları ve zararları

Elma sirkesi faydaları ve zararları

Elma Sirkesi Nedir?

Elma sirkesi, elde edilmiş olan elma suyunun mayalanarak sirke karışımı ile bir süre bekletilmesinden elde edilen bileşendir.

Elma bileşeninin içerisinde de nişasta ve asit yer alır. Bu bileşenler sayesinde mayalanma çok kolay bir şekilde meydana gelir. Dolayısı ile elma sirkesi meydana gelir. Elme sirkesi, uzmanların araştırmaları gösteriyor ki A, B1, B2, B6, C ve E vitaminleri açısından zengindir. İnsan hayatı için her anlamda faydalı seçenekleri de sizlere sunar.

Elma sirkesi, aynı zamanda vücudumuzun pH değeri dengesini düzene sokarak sağlıklı özelliklerini sunar. Cilt sağlığı için de yine birçok farklı faydası söz konusudur. Dolayısı ile ön planda tutulması gereken ve sağlıklı bir bileşen olduğu söylenebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=gv1-qKhlsO4

Elma Sirkesi Faydaları Neledir?

Elma sirkesi, birçok farklı anlamda insan vücudu için fayda sağlar. Doğal yollar ile elde edilen bir bileşendir. Saf ve sağlıklı elma suyunun sıkılması ile birlikte sirke karışımına dahil edilir. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller, ciddi anlamda adından söz ettiriyor. Elma sirkesi, insan vücudu için tepeden tırnağa etkin seçenekler sunar. Dolayısı ile faydaları üzerinde durmak en mantıklısı olacaktır.

Cilt Sağlığı

Elma sirkesinin en kesin etkileri cilt üzerinde kendisini gösterir. Cilt üzerindeki lekelerin azaltılması, cilt lekelerinin giderilmesi gibi seçenekler açısından önemlidir. Haftada iki ya da üç kere elma sirkesi ile birlikte cilt bakımı yapmak son derece faydalı olacaktır. Elma sirkesi ve su karışımını pamuk yardımı ile sitenize uygulamanız önemlidir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Günlük hayatımızı en olumsuz etkileyen seçeneklerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Üst solunum yolunun genelinde boğaz ve bademcikler dahil olarak ideal seçenekleri sizlere sunar. Dolayısı ile bu gibi sorunlarda tüketilmesi son derece idealdir. 1 yemek kaşığı sirke ile yarım bardak ılık sıyı karışturun ve üzerine bal ilave edin. Sonrasında bunu yavaş yaval için.

Kabızlık Sorunu Tedavisi

Kabızlık, insan hayatı için en ciddi sorunlardan birisi olarak dikkatleri çeker. Kabızlık sorunu tedavisi için elma sirkesi, en ideal alternatifler arasında yer alır. Bağırsakları yumuşatır ve sindirim sistemini destekler. 1 bardak su ile 1 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırarak günde 3 defa tüketin. Kısa süre içerisinde çözülme meydana gelecektir.

Zayıflatıcı Etki

Özellikle fazla kilo sorunu olan tüm herkes için en ideal seçeneklerden birisidir. Zayıflamak isteyenlerde genellikle beslenme uzmanları için de öneri mahiyetinde kullanılır. Yağ yakıcı etkisi son derece fazladır. Bir bardak sıcak suya iki tatlı kaşığı elme sirkesi eklenerek günde iki defa aç karnına tüketilmelidir.

Sivilce ve Siyah Leke Tedavisi

Ciltte meydana gelen ve en çok sıkıntı veren lezyonlardan birisidir. Cilt yüzeyinde özellikle sivilceler ile mücadele konusunda elma sirkesi, en çok tercih edilen yöntemlerden birisi olarak kabul edilir. Antibakteriyel ve anti-flamatuar özelliklerine sahip bileşenlerden birisidir. Bir bardak su içerisine bir yemek kaşığı elma sirkesi ilave edin. Sonrasında bu karışımı masaj yapacak şekilde cildinize yedirin. 10 dakika cildinizde kalsın ve sonrasında ılık su ile durulayın.

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız hijyeni ve diş – diş eti sağlığı açısından son derece sağlıklı seçeneklerden birisidir. Antibakteriyel özelliği sayesinde ağzınızda gargara yöntemi ile dahi hijyen sağlayabilme şansına erişirsiniz. 1 yemek kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı suyu karıştırarak gargara yapmanız yeterlidir.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Kan Şekeri Dengesi

Kan şekeri dengesizliği, insan hayatı için en ciddi sıkıntılardan birisi olarak dikkat çekiyor. Kan şekeri sorunlarını gidermede elma sirkesinin ciddi anlamda faydalı olduğu gözlemlendi. Araştırmalar da bu noktada faydaları anlatıyor. Günde 3 öğün yemek arası saatlerde 1 bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi karıştırarak için. Kanınızdaki şeker oranı kısa sürede dengelenir.

Saç Bakımı

Saç bakımı konusunda da önem arz eden bileşenlerden birisi olarak kabul edilir. Saçlarınızda meydana gelen mikrop oluşumlarını engeller. Saçlarınızın daha hacimli ve parlak bir görünüm kazanması için etkin seçeneklerden birisidir. Saçlarınızı ılık su ve elma sirkesi karışımı ile yıkadıktan sonra 20 dakika kadar bekletin. Kurumak üzere iken ılık su ile iyice durulayın ve yumuşak havlu ile kurulayın.

Kolesterol Oranı

Vücudumuzda iyi ve kötü kolesterol olarak iki ayrı değer söz konusudur. Kolesterol, zaman içerisinde sürekli yükselmeye başladığında insan hayatı için ciddi anlamda tehdittir. HDL ve LDL oranlarının kontrol altına alınmasında etkindir. Aynı zamanda vücut genelinde ki toksinlerin atılması yolunda da etkindir.

Elma Sirkesinin Zararları

Elma Sirkesinin Zararları

Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir?

Her bileşenin fazlasının zarar olduğu uzmanlar tarafından söylenir. Elma sirkesinin de insanlar üzerinde etkileri son derece olumsuz olabilir. Elma sirkesinin zararları üzerinde de sizleri bilgilendirmemiz gerektiğini söylemeliyiz. Hemen konu üzerinde kısa ve öz bir şekilde duralım.

  • Elma sirkesi içeriğinde asit bulunur ve mide sorunu yaşayanlar için zararlıdır. Zaman içerisinde midelerde olumsuz tepkimelere neden olabilir.
  • Kronik olarak ilaç kullananlar için asla doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. İlaçlar ile sirke etkileşime geçer ise beklenmeyen tepkimeler meydana gelebilir.
  • Hipokalemi dediğimiz potasyum düşüklüğü sorununa neden olabilir. Halsizlik, mide bulantısı ve sık idrar gibi birçok tepkimeyi de beraberinde getirebilir.
  • Aşırı tüketilmesi durumunda kemiklerin zayıflamasına neden olabilir.
  • Aşırı kullanıldığı takdirde vücutta ki kan şekeri değerinin aşırı şekilde düşmesine neden olabilir.
  • Hipoglisemi hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Beyine gitmesi gereken glikoz tedariği kesilir ve dolayısı ile bilinç kaybı gibi durumlar da ortaya çıkabilir.

Bu neden dolayısı ile elma sirkesinin faydaları kısmında da bahsettik. Su ile inceltilmeden salt elma sirkesi asla ama asla tüketilmemelidir. Aksi takdirde etkileri çok daha keskin olacaktır.