‘Eczane Dışından Zayıflama Ürünü Almayın’

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, eczaneler dışındaki her hangi bir yerden zayıflama ilacı alınmaması uyarısında bulundu. Zayıflama ilaçları konusunda halkı bilgilendirmeye çalışmalarına rağmen zaman zaman üzücü olaylar yaşandığına dikkat çeken Karacan, internet veya merdiven altı üretim yapan firmalardan alınan ilaçların ölümlere neden olabileceğini kaydetti.

Onur Ferhat Karacan, yaptığı açıklamada, Tekirdağ’da özel bir hastanede hemşire olarak görev yapan 21 yaşındaki Pınar Üye’nin zayıflamak için kullandığı ilaçlar nedeniyle yaşamını yitirmiş olabileceği yönündeki haberler üzerine kamuoyunu bir daha uyarmak istediklerini ifade etti.

Karacan, “Bugünkü üzücü haberle bir kez daha görüyoruz ki önlemler zamanında alınmadığı ve köklü çözümler üretilmediği için, bu konuda istediğimiz sonuca bir türlü ulaşamıyoruz. Bu talihsiz ölümlerin bir an evvel son bulması umuduyla bıkmadan, yılmadan uyarılarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Zayıflama ürünlerinin internet veya kulaktan dolma tavsiyelerle alınıp kullanılmaması gerektiğini ifade eden Karacan, “İlaçlar, mutlaka doktor tavsiyesi ve eczacı danışmanlığında kullanılmalıdır. Bu tür ürünlerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından takibi, kontrolü ve anında geri çekilmesi işleminin bugüne kadar başarıyla uygulanamadığı gerçektir. Bu ilaçların üretim ve denetim muhatabı Sağlık Bakanlığı’dır. Eczaneler dışında satışı yapılan bu ürünlerin ivedilikle toplatılması, gerekli önlemlerin alınması imkan dahilinde bile değildir.” açıklamasında bulundu.

Kolayca ruhsat alan ve hiçbir kontrol mekanizmasından geçmeden piyasaya sürülen bu tür ürünlerin, internet ortamında takip edilmesinin ise zor olduğuna dikkat çeken Karacan, şu uyarılarda bulundu:

“Bu durum, bitkisel zayıflama ürünlerinde kolayca sahtecilik yapılması riskini de beraberinde getirmektedir. Bu tür ürünlerin sahtesi çok daha fazla canlara mal olmaktadır. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırma izni verildikten sonra tüm bitkisel ürünler İlaç Takip Sistemi kapsamına alınmalıdır. Böylece tüm ilaçların, üretimden tüketiciye gidene kadar ki süreçlerinin en ince ayrıntısına kadar incelendiği bu sistem sayesinde sahte ürünün piyasada dolaşması imkansız hale gelecektir. Tüm bu bilgiler ışığında; vatandaşlarımızı bu tür ürünleri en güvenilir yer olan eczaneden almaları konusunda bir kez daha uyarıyoruz.”

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.