E-Ticarette Ödeme Şekilleri

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

E-Ticarette Ödeme Şekilleri
Türkiye’ de e-ticaretin hızla gelişmekte olduğunu daha önceki yazılarımda sizinle paylaşmıştım. İstatistikler e-ticaret hacmini açıkladıkça tutmamaya başladı.Çünkü sektör o kadar hızlı gelişiyor ki tahmin öngörüleri bile bazen yeterli gelmeyebiliyor.

E-ticarete özellikle herhangi bir ürünün faal satışını yapan firmaların hemen girmesini şiddetle tavsiye ediyorum. Hem bir e-ticaret firmasının bayi olabilme şansına da sahip olabilmek kadar avantajlı bir şey yoktur herhalde.

E-ticaret çok çok hızlı gelişiyor da bundan daha hızlı gelişemez miyiz diye de bir soru geliyor akıllarımıza? Bu sorunun birkaç şekilde cevaplanması mümkün. Bu cevaplardan birisi de kullanıcının ve hizmet sağlayıcının birbirine güven duyması. Güven duygusu e-ticarette tam olarak çözülmüş değil.
Gerçek hayattaki alışverişlerde de aslında kredi kartınızın bilgilerini 3. Şahıslar olan garson, kasiyer ya da işletmelere o an söylüyorsunuz ve 4 haneli pin numarası gözlemlenebilir oluyor. E-ticarette normal ticaret kadar güvenli. Kredi kartı bilgilerinizle alışveriş yapıyorsunuz. Bu alışverişte e-ticaret sitelerinin sahip olduğu SSL tarafından bu bilgiler şifresel verilere çevriliyor. Böylece alışverişiniz güvenli hale geliyor. Uzmanlar daha güvenli hale getirmek için yeni dijital sertifikalar üzerinde çalışıyor.Bu sertifikalar tam olarak e-ticarete girdiği zaman e-ticaret daha da güvenli hale gelecektir.

Kapıda ödeme seçeneği bu güven sorununu bir nebze olsun çözümlüyor ve güvensizlikten dolayı internetten daha önce alışveriş yapmayanları cezbediyor fakat ekstra maliyeti olduğu için de satıcılar tarafından gönülsüz olarak uygulanıyor.

Havale ile ödeme ve Türkiye için yeni yeni uygulanmaya başlanan Pay Pal ile ödeme seçenekleri
Sanırım üşengeçlikten dolayı da pek uygulanmıyor.

İnternetten alışveriş yapmada aklında soru işareti olanlar için ise tavsiyem ise internet bankacılığını kullanarak kendinize bir sanal kart oluşturmanız. Böylece limitini kendi isteğinize göre ayarlayabileceğiniz kartınızla, güvenli ve pratik bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Örneğin; İnternet bankacılığına girerek sanal kart limitinizi 100 TL. yaptınız. Daha sonra 55 TL.’lik bir alışveriş yaptınız. Sonuç olarak bakiyenizde 45 TL. kaldı. Tekrar internet bankacılığına girip limitinizi sıfırlayarak , acaba kredi kartımdan para çekilir mi gibi sorular aklınızı meşgul etmez.

Eski bir araştırma olsa da BKM – Türkiye E-Ticaret Pazar Araştırması raporunu okumanızı tavsiye ederim. İlgili araştırmaya webrazzi’de buradan ulaşabilirsiniz.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.